28 września, 2023

MSPStandard

Znajdź wszystkie najnowsze artykuły i oglądaj programy telewizyjne, reportaże i podcasty związane z Polską

Rishi Sunak i Liz Truss ogłosili ostatecznych kandydatów na kolejnego premiera Wielkiej Brytanii

Rishi Sunak i Liz Truss ogłosili ostatecznych kandydatów na kolejnego premiera Wielkiej Brytanii

Zawieszenie

LONDYN – Jest teraz gwarantowane, że następnym premierem i przywódcą konserwatystów Wielkiej Brytanii będzie mniejszość etniczna lub kobieta, po tym, jak w środę posłowie torysów wybrali dwóch finalistów – byłego ministra finansów Rishi Sunaka i minister spraw zagranicznych Liz Truss – ze zwycięzcą, który zostanie ogłoszony w wrzesień.

Podczas gdy Boris Johnson nadal pełni funkcję swego rodzaju szczęśliwego zastępcy premiera, wyścig o jego następcę zakończy się teraz przed około 200 tysiącami płacących konserwatystom, którzy pocztą wybiorą następcę Johnsona.

Większość Wielkiej Brytanii siedzi na uboczu tego wszystkiego. Nie odbędą się wybory powszechne na nowego premiera i choć na poniedziałek zaplanowana jest debata telewizyjna, wiele wydarzeń „protestowych” będzie nieformalnych lub zamkniętych dla prasy.

Jak zostanie wybrany kolejny premier Wielkiej Brytanii?

Konfrontacja Sunaka i Trussa stawia wyborców Torysów przed wyborem między mężczyzną, który twierdzi, że jest jedynym dorosłym w wyścigu, a kobietą, która twierdzi, że jest jedyną, która wykazała się prawdziwym przywództwem.

Obaj rywale są konserwatywni, a dla świata zewnętrznego ich różnice polityczne są subtelne.

Truss, 46 lat, popiera szereg obniżek podatków.

42-letnia Sunak mówi, że jej plan to ekonomia „Wyspy Fantazji” i że Wielka Brytania musi najpierw opanować inflację.

Podatki dla rodziny Sunak to trochę drażliwy punkt. A na początku tego roku wydawało się, że po tym jego aspiracje do wyższej pozycji mogą się skończyć Raporty Że jego żona uniknęła milionów podatków od zarobków z zagranicy.

Sunak, były zawodnik wagi ciężkiej Goldman Sachs, ożenił się naprawdę bogato. Akshata Murti, którą poznał w Stanford, jest córką NR Narayana Murthy, indyjskiego miliardera, który założył Infosys. Para znalazła się na liście Sunday Times 250 najbogatszych ludzi w Wielkiej Brytanii, z łączną fortuną szacowaną na 730 milionów funtów, czyli około 875 milionów dolarów.

READ  Dyplomaci wycofują się, gdy minister spraw zagranicznych Rosji przemawia do ONZ

Ich rodzina wyprowadziła się z siedziby ministra finansów w związku z kontrowersyjnymi podatkami w kwietniu. Ale Sunak pozostał ministrem finansów kraju – do jego silna rezygnacja W tym miesiącu wszczął bunt przeciwko Johnsonowi.

Ostatni skandal Borisa Johnsona prowadzi do rezygnacji ministrów wyższego szczebla

Truss nie wypowiadał się przeciwko Johnsonowi, dopóki nie okazało się, że sytuacja się odwróciła.

Jest pierwszą konserwatywną ministrem spraw zagranicznych Wielkiej Brytanii, która – podobnie jak Hillary Clinton – mówi, że jest gotowa rządzić krajem”od pierwszego dnia. „

Jeśli wygra, będzie to trzeci raz, kiedy Partia Konserwatywna umieści kobietę na najwyższym stanowisku w kraju, po prezydenturze Margaret Thatcher i Theresy May.

Truss zdobyła uznanie za poparcie dla Ukrainy – i była obiektem krytyki ze strony Rosji.

Chociaż sprzeciwiła się Brexitowi w referendum w 2016 r., od tego czasu powiedziała, że ​​żałuje tego głosowania i była znaczącym głosem argumentu, że Wielka Brytania musi przepisać klauzule dotyczące Irlandii Północnej w porozumieniu handlowym po Brexicie. Jest zapaloną freelancerem.

Sunak był faworytem w pierwszym parlamentarnym etapie konkursu, wygrywając każdą rundę. Teraz, mimo że finaliści licytują aktywistom, sondaże sugerują, że jest słabszy. a Ankieta YouGov Spośród konserwatystów, którzy napisali we wtorek, okazało się, że Sunak przegra z Truss. ona też Preferowani bukmacherzy.

Ale krytycy twierdzą, że wyścig pozostaje nieprzewidywalny. The telegraf Gazeta, która jest zaciekle lojalna wobec Partii Konserwatywnej, ostrzegła, że ​​ta walka o przywództwo będzie „najbardziej złowroga” w historii partii. Podczas telewizyjnej debaty w miniony weekend kandydaci oddzierali sobie nawzajem kawałki.

„Liz, byłem kiedyś Liberalnym Demokratą i zostałem na stałe” Sunak powiedział Truss w pewnym momencie. „Po prostu zastanawiałem się, którego najbardziej żałuję?”

Truss powiedziała, że ​​„nie urodziła się w Partii Konserwatywnej” – i że jej rodzice byli „aktywistami lewicy i od tego czasu jestem w podróży politycznej”. Dodała, że ​​stała się konserwatywna po tym, jak zobaczyła, że ​​„dzieci w mojej szkole są sfrustrowane”. W przeciwieństwie do Sunaka nie chodziła do drogiej szkoły z internatem.

READ  Nadzieje Ukrainy na UE rosną, gdy przywódcy bloku zgadzają się na status kandydata

Spędzali lato — na lunchach na polach golfowych, w centrach kongresowych i tajnych spotkaniach z darczyńcami — prezentując swoje pokazy.

W międzyczasie Johnson będzie się długo pożegnał. W środę pożegnał się z Izbą Gmin – i innymi prawodawcami, którzy oddali mu but: „Chcę wszystkim tutaj podziękować, do widzenia, mała dziewczynko!”

Poważnie, to były jego ostatnie słowa – metafora kluczowej frazy spopularyzowanej przez Arnolda Schwarzeneggera w „Terminatorze 2”.

Wykorzystując przedwczesną deklarację zwycięstwa w Iraku prezydenta George’a W. Busha, Johnson ogłosił swoje dziedzictwo: „misja w dużej mierze zakończona”.

Czy to było właściwe? Czy to było spontaniczne? Czy była… geniuszem? Johnson, seryjny twardogłowy, który po obiedzie lubi odgrywać rolę rozrywkowego mówcy, takimi kwestiami podbił serce swojej imprezy i kraju.

I nie zapominaj, że Schwarzenegger został wybrany na gubernatora Kalifornii nie raz, ale dwa razy.

Johnson właśnie wychodzi. Ale wielu w salach Westminsteru spodziewa się, że pewnego dnia będzie w stanie… przynieść z powrotem.

Co dalej po Borisie Johnsonie? Książki, kolumny, listy, tył?

Nie było to smutne pożegnanie z nim w środę, ale wszystko na powierzchni, wszystkie punkty rozmów, wszystkie wielkie hity, zostały dostarczone z pompą pięścią i charakterystyczną dla premiera szybką retoryką.

Izba Gmin była pełna — i hałaśliwa, pełna zwykłych obelg i punktowania, jak to ma miejsce w cotygodniowej sesji zwanej pytaniami premiera, konkursie zapaśniczym dla dyskutantów, którzy ukończyli Oxford i Cambridge.

Był ryk, było grabież i byłokołysać się ze stabilnej pozycji”, jak nazwał to kiedyś legendarny spiker Izby Reprezentantów.

Johnson stanął na stanowisku premiera w „skrzynce wysyłkowej” za to, co nazwał „prawdopodobnie, na pewno” swoim ostatnim słownym przebojem.

Na zakończenie swojego przemówienia udzielił następcy następującej rady:

„Trzymaj się blisko Amerykanów, bądź przy Ukraińcach i wszędzie podtrzymuj wolność i demokrację”.

READ  Ukraina oskarża Rosję o ludobójstwo po zbombardowaniu szpitala dziecięcego

Kto będzie następnym premierem Wielkiej Brytanii? Co wiesz o kandydatach?

Ponadto: „Obniżaj podatki i eliminuj kontrole tam, gdzie to możliwe, aby było to najlepsze miejsce do życia i inwestowania”.

„Skoncentruj się na drodze, ale zawsze pamiętaj, aby sprawdzić lusterko wsteczne” – powiedział premier.

„I pamiętajcie przede wszystkim, że to nie Twitter się liczy. To ludzie, którzy nas tu przysłali” – zamknął.