25 lutego, 2024

MSPStandard

Znajdź wszystkie najnowsze artykuły i oglądaj programy telewizyjne, reportaże i podcasty związane z Polską

Prywatna misja astronautów Polaris Dawn została przełożona na połowę 2024 roku

Prywatna misja astronautów Polaris Dawn została przełożona na połowę 2024 roku

WASZYNGTON — Specjalna misja astronautów, która obejmie pierwszy spacer kosmiczny statku kosmicznego Crew Dragon, spotkała się z kolejnym opóźnieniem, tym razem co najmniej do połowy tego roku.

Program Polaris, czyli seria prywatnych misji astronautów wspieranych przez miliardera Jareda Isaacmana, ogłosił 8 lutego, że misja Polaris Dawn ma się odbyć nie później niż latem. Program wcześniej ogłaszał datę startu w kwietniu.

„Dodatkowy czas w dalszym ciągu zapewnia niezbędny czas na rozwój, aby zapewnić realizację celów misji oraz bezpieczny start i powrót Dragona i załogi”. opublikować W mediach społecznościowych.

Cele te zostały podkreślone podczas spaceru kosmicznego, pierwszego wykonanego przez statek kosmiczny Crew Dragon. Wymaga to opracowania skafandra kosmicznego do aktywności poza pojazdem (EVA), którego można używać poza statkiem kosmicznym, a także modyfikacji Crew Dragon, który nie ma śluzy powietrznej, aby umożliwić rozhermetyzowanie jego kabiny przed spacerem kosmicznym, a następnie ponowne skompresowanie po spacerze kosmicznym . .

Isaacman powiedział wcześniej, że praca jest trudniejsza, niż oczekiwano, co przyczyniło się do opóźnienia. „Tydzień szkoleniowy @PolarisProgram był bardzo intensywny. Oprócz symulacji spędziliśmy dużo czasu na suwakach w awaryjnych kombinezonach EVA. Jest wiele do zrobienia, ale wydaje się, że dynamika nabiera tempa.” opublikować 26 stycznia.

Według źródeł branżowych SpaceX drastycznie bagatelizowała prace nad przekształceniem skafandra ciśnieniowego, który astronauci noszą obecnie w Crew Dragon, w kombinezon EVA. Kiedy dwa lata temu SpaceX i program Polaris ogłosiły misję Polaris Dawn, spodziewały się jej wystrzelenia już w czwartym kwartale 2022 roku.

Dyrektor generalny SpaceX, Elon Musk, w Punkt mocy 12 stycznia pracownikom firmy zamieściła w Internecie informację o trudnościach w opracowaniu skafandra kosmicznego. „Musimy przeprojektować kombinezon, abyś mógł się w nim poruszać” – powiedział. „W napompowanym garniturze bardzo trudno jest pozostać mobilnym”.

READ  Kiedy i gdzie szczątki chińskich rakiet spadną na Ziemię w ten weekend?

Firma wykorzystuje misję Polaris Dawn do testowania kombinezonu, który planuje na przyszłe misje. „To będzie ważny kamień milowy” – powiedział. „Posiadanie wysoce mobilnego skafandra kosmicznego, najlepiej niezbyt drogiego, w którym można wygodnie chodzić, to wspaniała rzecz. W rzeczywistości jest to coś ważnego, co należy opracować i ostatecznie wyprodukować w dużych ilościach.”

Ani SpaceX, ani Polaris nie opublikowały zdjęć skafandrów, choć Isaacman opisał je jako „cięższe i bardziej masywne” niż obecne skafandry ciśnieniowe Dragon. Kombinezony będą nosić wszyscy czterej członkowie załogi, łącznie z tymi, którzy pozostaną w Dragonie, a kombinezony te zastąpią kombinezony ciśnieniowe noszone podczas startu i ponownego wejścia na pokład.

Oprócz spaceru kosmicznego misja przetestuje komunikację między satelitami przy użyciu łączy optycznych między statkiem kosmicznym Crew Dragon a satelitami Starlink. Misja, która potrwa do pięciu dni, obejmie także badania w zakresie zdrowia, w tym badania środowiska radiacyjnego na wysokościach do 1400 kilometrów, czyli na wysokościach wyższych niż jakakolwiek misja załogowa od czasu misji Apollo 17 na Księżyc w 1972 roku.