10 czerwca, 2023

MSPStandard

Znajdź wszystkie najnowsze artykuły i oglądaj programy telewizyjne, reportaże i podcasty związane z Polską

Prezydent Ukrainy poszerza trasę po regionach frontu wojny

OKHTYRKA, Ukraina (AP) – prezydent Ukrainy odwiedził we wtorek region Sumy na północy Ukrainy, kontynuując swoją podróż po regionach kraju, które odczuły ciężar całkowitej inwazji Rosji. A ponieważ scena wygląda na coraz bardziej przygotowaną do ukraińskiego kontrataku.

Prezydent Wołodymyr Zełenski spotkał się z urzędnikami i lokalnymi mieszkańcami w dwóch miastach regionu oraz ze strażą graniczną w nieujawnionym miejscu w pobliżu granicy z Rosją.

Region Sumy był częściowo zajęty przez wojska rosyjskie po wybuchu wojny ponad rok temu. Rosjanie wycofali się z tego obszaru na początku kwietnia.

Associated Press uzyskała wyłączny dostęp, ponieważ Zełenski odwiedził miasta Ochtyrka, w których w zeszłym roku toczyły się zaciekłe walki, ale nigdy nie były okupowane, oraz Trostjanec, który był utrzymywany przez Rosjan przez miesiąc po inwazji, ale odbity przez siły ukraińskie 26 marca 2022 r. .

Biuro prezydenta powiedziało, że Zełenski również udał się na granicę rosyjską, aby spotkać się ze strażą graniczną i usłyszeć, jak chronią punkty kontrolne. Ukraińskie władze twierdzą, że w ostatnich tygodniach Rosja zintensyfikowała bombardowania obszarów przygranicznych w regionie Sumy.

Podróż Zełenskiego była następstwem jego wizyt w ciągu ostatnich siedmiu dni w obwodach chersońskim i charkowskim, których część została odbita w zeszłym roku przez siły Kremla, w zaciekłym regionie w pobliżu Pakhmut we wschodnim obwodzie donieckim oraz w Zaporożu na południu.

Biuro prezydenta Ukrainy poinformowało, że co najmniej trzech cywilów zginęło, a 43 innych zostało rannych w ostatnich rosyjskich atakach, których celem były drony, bomby ślizgowe i ciężka artyleria.

We wschodnim regionie Doniecka rosyjskie bombardowania uderzyły w 12 miast i wsi, zabijając dwie osoby i raniąc 34. Rosyjskie bombardowania wymierzyły również w południowe miasto Chersoń, raniąc pięć osób. W Belopile w regionie Sumy budynek szkolny i budynek mieszkalny zostały zniszczone przez rosyjski nalot.

READ  Rosja twierdzi, że w poniedziałek otworzy korytarze humanitarne do ukraińskich miast

Zwracając się do tłumu na placu w Ochtyrce, Zełenski obiecał odbudować zniszczone przez wojnę miasto.

Powiedział: „Nie pozwolimy, aby jakakolwiek rana pozostała w ciele naszego państwa”.

W Trostjancu Zełenski uhonorował żołnierzy na lokalnym dworcu kolejowym, gdzie według ukraińskich władz Rosjanie torturowali więźniów. Spotkał się także z ministrem odbudowy Ukrainy Ołeksandrem Kubrakowem.

Wiele budynków w mieście zostało uszkodzonych lub zniszczonych przez wojnę, z rozpadającymi się murami i przebitymi dachami.

Dmytro Zyats, mieszkaniec Trostjanca, powiedział Associated Press, że wizyta prezydenta wiele dla niego znaczyła.

„To symbol jedności i żelaznej woli, która zjednoczyła kraj” – powiedział.

Wraz z poprawą pogody i nadejściem do Kijowa broni dostarczanej przez Zachód rosną oczekiwania na ukraiński atak na pozycje rosyjskie.

Niemcy poinformowały w poniedziałek późnym wieczorem, że dostarczyły Ukrainie 18 czołgów Leopard 2. Polska, Kanada, Norwegia i Portugalia również dostarczyły obiecane czołgi Leopard. Minister obrony Ukrainy Ołeksij Reznikow poinformował na Twitterze, że przybyły również pierwsze brytyjskie czołgi bojowe Challenger 2.

„Te wspaniałe maszyny wkrótce rozpoczną swoje misje bojowe”, powiedział Reznikov.

Rosja pracuje nad zintensyfikowaniem produkcji sprzętu wojennego. Rosyjskie Ministerstwo Obrony poinformowało, że minister obrony Siergiej Szojgu odwiedził fabryki w obwodzie czelabińskim i kirowskim w celu produkcji pocisków artyleryjskich i rakiet, dodając, że jeszcze w tym roku fabryki zwiększą produkcję niektórych przedmiotów siedmio- lub ośmiokrotnie.

Rosja kontynuowała bombardowanie obszarów Ukrainy z dużej odległości, ale jej nocne ataki przy użyciu irańskich dronów Shahed powodują niewielkie szkody.

Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy poinformował, że ukraińskie wojsko zestrzeliło w poniedziałek 14 z 15 dronów wystrzelonych przez Rosję.

Kijowska obwodowa administracja wojskowa poinformowała, że ​​wrak drona spadł na budynek administracyjny w dzielnicy Svyatoshinsky w zachodniej części stolicy, powodując pożar. Nie było obrażeń.

Gubernator obwodu dniepropietrowskiego Serhij Łysak powiedział, że ukraińskie wojsko zestrzeliło w nocy dwa drony, ale inny uderzył w prywatny obiekt przemysłowy w mieście Dniepr i wywołał pożar, którego ugaszenie zajęło wiele godzin.

READ  Olej osiada na sile destylatu, obawy dotyczące dostaw

___

Śledź relację AP z wojny na Ukrainie: https://apnews.com/hub/russia-ukraine