Podobnie jak w poprzednich komunikatach prasowych, Prezes NBP wyraził zadowolenie z niedawnego spadku inflacji CPI do celu NBP, będącego efektem sukcesu polityki pieniężnej NBP. Warto jednak zauważyć, że inflacja bazowa jest w dalszym ciągu podwyższona. Faktycznie gubernator Klapiński sam zauważył, że inflacja bazowa utrzymuje się na niezmiennie wysokim poziomie i że to właśnie ta część procesu cenowego (inflacja krajowa) jest najbardziej dotknięta polityką pieniężną. Dlatego nie rozumiemy nadmiernego samozadowolenia z faktu, że inflacja CPI jest niższa od celu, gdyż ma ona charakter przejściowy.
Zdaniem NBP, w kolejnych kwartałach inflacja CPI będzie rosła m.in. na skutek ponownego wprowadzenia podatku VAT od cen żywności i energii, gazu i ciepła, które pozostają na niezmienionym poziomie. Bank centralny szacuje także, że inflacja wzrośnie do 5,5% rok do roku do końca roku w świetle cen energii wynikających z niedawno przyjętej przez rząd ustawy o energii. Jest to zgodne z naszą prognozą opublikowaną na początku tygodnia.
Gubernator Glapiński podkreślał spadek inflacji bazowej w ostatnich miesiącach, jednak NBP potwierdza ten poziom inflacji na uparcie wyższym poziomie niż 4% (4,2% na koniec 2024 r.) w kolejnych miesiącach 2024 r. Nasze modele reprezentują tę samą główną ścieżkę inflacyjną. Do głównych ryzyk inflacyjnych zalicza się wzrost podatku VAT na żywność, zmienność cen energii, ryzyko oczekiwań inflacyjnych i wyższego wzrostu płac, a także ekspansywną politykę fiskalną oraz niepewność geopolityczną i oczekiwane ożywienie gospodarcze. Oczekiwania inflacyjne mogą oddziaływać inflacyjne zarówno po stronie wydatkowej (wzrost wydatków, szczególnie w usługach pracochłonnych), jak i popytowej. Źródłem niepewności jest także rosnąca skłonność gospodarstw domowych do oszczędzania.
„Przyjazny praktyk podróży. Miłośnik jedzenia. Bezkompromisowy rozwiązywacz problemów. Komunikator”.
More Stories
Polski premier Donald Tusk radzi patronom Nord Stream, aby „zachowali spokój”
Polskie akcje wzrosły w końcówce handlu; WIG30 zyskał 0,89% według Investing.com
Polskie akcje tracą w końcówce handlu; WIG30 spadł o 0,58% według Investing.com