20 lipca, 2024

MSPStandard

Znajdź wszystkie najnowsze artykuły i oglądaj programy telewizyjne, reportaże i podcasty związane z Polską

Premier Polski powiedział, że Francja i Niemcy robią za mało, by wesprzeć Ukrainę

Premier Polski powiedział, że Francja i Niemcy robią za mało, by wesprzeć Ukrainę

Żołnierze amerykańscy przydzieleni do Lightning Troop, 3. Brygady, 2. Brygady Kawalerii, manewrują pojazdem Stryker Infantry Carrier Vehicle-Dragon podczas szkolenia NATO Advanced Forward Reserve Combat Team-NATO Advanced Gunnery Training w Pimowie w Polsce. 13 maja 2020 r. Zdjęcie armii amerykańskiej

Premier Polski wyraził w czwartek zaniepokojenie brakiem pełnego zaangażowania Francji i Niemiec w zwycięstwo Ukrainy w wojnie z Rosją oraz tym, jak wpływa to na zdolność Warszawy do wspierania Ukrainy.

„Wszystko [the allies in NATO] „Ukraina musi wygrać, ale niekoniecznie w takim stopniu” – powiedział Mateusz Morawiecki. Rada Atlantycka. Niemcy i Francja „chcą szybkiego zawieszenia broni… za prawie każdą cenę”. Przypisał to pragnienie zawieszenia broni „coraz więcej [war] Zmęczenie” w tych krajach iw mniejszym stopniu w Stanach Zjednoczonych.

Paryż i Berlin nie wyraziły „poważnych międzynarodowych ruchów” poparcia, otwierając swoje składy wojskowe i składy broni, aby zaopatrywać Ukraińców, powiedział Morawicki.

Powiedział, że ciągła zależność Niemiec i innych krajów Europy Zachodniej od energii z Rosji oraz niedawna wizyta prezydenta Francji Emmanuela Macrona w Chinach, podczas której wezwał Europę do ustanowienia „strategicznej autonomii” w stosunkach gospodarczych i wojskowych z Pekinem, osłabiły sprzeciw wobec konfliktu. . .

Handel produktami „wysokomarżowymi” z Pekinem pozostaje najwyższym priorytetem dla krajów Europy Zachodniej, co poruszył Morawiecki.


Cytował Włodzimierza Lenina: „Kapitaliści sprzedadzą nam sznur, na którym się powiesimy. Dzisiaj lina to technologia.

W latach trzydziestych XX wieku „łagodzenie było tak samo modne jak dzisiaj”.

W przeciwieństwie do Zachodu, gdzie opinia publiczna waha się w kwestii otwartego poparcia dla Ukrainy, Rosjanie nadal popierają inwazję prezydenta Władimira Putina w lutym 2022 r., powiedział Morawicki. „Putin liczy na zmianę opinii publicznej na Zachodzie” i przejęcie Ukrainy.

Patrząc w przyszłość, powiedział Morawiecki, „musimy zrozumieć, jak myśli Kijów”, a to powinno pomóc w spodziewanej wiosennej ofensywie. Powiedział, że Polska przygotowuje kolejne zamówienie na MiG-29, czołgi i artylerię do dostarczenia na Ukrainę.

READ  Polska aresztuje rosyjskiego hokeistę podejrzanego o szpiegostwo

Powiedział, że Warszawa „będzie następna”, jeśli Kreml wygra wojnę. NATO jest kluczem do upewnienia się, że tak się nie stanie – powiedział Morawiecki. Podobnie jak w przypadku Ukrainy, „mamy coś jeszcze… determinację w obronie naszej wolności”.

„Jeśli stracimy Ukrainę, stracimy dziesięciolecia pokoju” – powiedział Moravikli. Ostrzegł też, że porażka z Kijowem otworzy Chinom drzwi do ataku na Tajwan.

Morawiecki nazwał stosunki między Moskwą a Pekinem „kluczem dla przyszłości świata”, ponieważ oba kraje agresywnie idą na wojnę lub grożą swoim sąsiadom, jeśli nie spełnią ich żądań terytorialnych i handlowych.

„Europa Środkowo-Wschodnia może być siłą napędową” ożywienia NATO oraz odbudowy porządku i stabilności w miarę zbliżania się Chin i Rosji. „Chcemy być spoiwem” w NATO i pozostawić otwarte drzwi dla członkostwa Kijowa w sojuszu i UE – powiedział.

Podobnie jak Waszyngton w Europie po II wojnie światowej, wezwał Stany Zjednoczone do wydania nowego Planu Marshalla dla Ukrainy, aby Europa potwierdziła swoje zaangażowanie i zacieśniła więzi gospodarcze i wojskowe.

Polska wydaje 4 proc. swojego PKB na obronę, modernizację swoich sił zbrojnych za pomocą czołgów M1A1, zamawianie myśliwców uderzeniowych F-35 Lightning II i przyjmowanie nowych F-22, rozmieszczanie systemów obrony powietrznej i artylerii rakietowej dalekiego zasięgu, powiedział Morawiecki. Ustanowił także posterunek garnizonowy dla rotacyjnych wojsk amerykańskich.

Podczas gdy Warszawa odchodzi od energetyki jądrowej, coraz bardziej oddala się od Moskwy w zakresie gazu ziemnego i ropy naftowej, Polska współpracuje z Microsoftem i Google nad modernizacją infrastruktury cyfrowej, powiedział Morawiecki.