13 lipca, 2024

MSPStandard

Znajdź wszystkie najnowsze artykuły i oglądaj programy telewizyjne, reportaże i podcasty związane z Polską

Premier Izraela Yair Lapid gratuluje Benjaminowi Netanjahu zwycięstwa w wyborach

Premier Izraela Yair Lapid gratuluje Benjaminowi Netanjahu zwycięstwa w wyborach


Jerozolima
CNN

Zadzwoń do izraelskiego premiera Yaira Lapid Benjamin Netanjahu Aby pogratulować mu zwycięstwa w izraelskich wyborach, Kancelaria Premiera ogłosiła czwartek, niecałe 48 godzin po zamknięciu wyborów.

Po przeliczeniu prawie wszystkich głosów najnowsze prognozy mówią, że były premier Netanjahu i jego sojusznicze partie zdobędą 64 mandaty w 120-osobowym Knesecie. Oczekuje się, że Lapid i jego sojusznicy wygrają 51. Hadash/Tal, arabska partia, która nie poprze żadnego z przywódców, ma wygrać pięć lat.

Izraelska Centralna Komisja Wyborcza ogłosiła później w czwartek ostateczną dystrybucję 25 mandatów w Knesecie, dając Netanjahu i jego potencjalnym sojusznikom politycznym 64 mandaty w legislaturze, co wystarczyłoby dla większości rządzącej.

Powiedział w środę, że prezydent Izaak Herzog rozpocznie konsultacje z politykami w sprawie utworzenia nowego rządu po formalnej ratyfikacji wyników 9 listopada.

Powrót Netanjahu na premiera może doprowadzić do fundamentalnych przemian w izraelskim społeczeństwie. Rząd Netanjahu prawie na pewno będzie obejmował Narodowy Żydowski Syjonistyczny Religijny/Żydowski Sojusz Władzy, którego przywódcami jest Itamar Ben Gvir, który został kiedyś skazany za podżeganie do rasizmu i wspieranie terroryzmu.

Zapytany we wtorek przez CNN o jego obawy, że poprowadzi skrajnie prawicowy rząd, jeśli wróci do urzędu, Netanjahu odpowiedział wyraźnie nawiązując do Ra’ima, który przeszedł do historii w zeszłym roku, stając się pierwszą w historii arabską partią, która do niej dołączyła. Izraelska koalicja rządowa.

Nie chcemy rządu z Bractwem Muzułmańskim, który wspiera terroryzm, zaprzecza istnieniu Izraela i jest bardzo wrogo nastawiony do Stanów Zjednoczonych. To właśnie zamierzamy osiągnąć” – powiedział Netanjahu CNN po angielsku w swoim lokalu wyborczym w Jerozolimie.

Sojusznicy Netanjahu rozmawiali o zmianach w systemie sądownictwa. To może położyć kres korupcyjnemu procesowi Netanjahu, w którym nie przyznał się do winy.

Sam Netanjahu był poważnym problemem nie tylko we wtorkowych wyborach, ale w czterech, które je poprzedzały, gdy wyborcy – i politycy – podzielili się na obozy w zależności od tego, czy chcą, aby u władzy był człowiek znany na całym świecie jako Bibi.

READ  Dyrektor generalny McDonald's powiedział, że widzi „korzystny wpływ na biznes” na całym Bliskim Wschodzie

Częścią trudności w zbudowaniu stabilnego rządu w ciągu ostatnich czterech wyborów jest to, że nawet niektóre partie polityczne, które zgadzają się z Netanjahu w kwestiach, odmawiają współpracy z nim z własnych powodów osobistych lub politycznych.

Wybory to najwyższa frekwencja od 2015 roku CEC powiedział 71,3% uprawnionych do głosowania oddało swoje głosy, czyli więcej niż w którymkolwiek z ostatnich czterech wyborów, które zakończyły się impasem lub krótkotrwałymi rządami.