13 lipca, 2024

MSPStandard

Znajdź wszystkie najnowsze artykuły i oglądaj programy telewizyjne, reportaże i podcasty związane z Polską

Chiny twierdzą, że USA „nie mają prawa” ingerować w umowę dotyczącą portu w Hamburgu

Chiny twierdzą, że USA „nie mają prawa” ingerować w umowę dotyczącą portu w Hamburgu

PEKIN (Reuters) – Ministerstwo Spraw Zagranicznych Chin stwierdziło w czwartek, że Stany Zjednoczone „nie mają prawa” ingerować we współpracę Chin z Niemcami po tym, jak Waszyngton ostrzegł, że Pekin przejmuje pakiet kontrolny w porcie w Hamburgu.

Rzecznik MSZ Zhao Lijian powiedział dziennikarzom podczas codziennej konferencji prasowej w Pekinie, że ingerencja USA jest przejawem przymusowej dyplomacji.

„Praktyczna współpraca między Chinami a Niemcami jest kwestią dwóch suwerennych krajów, a Stany Zjednoczone nie powinny atakować bez powodu i nie mają prawa wtrącać się i ingerować” – powiedział Zhao w czwartek, dzień przed przybyciem kanclerza Niemiec Olafa Schulza do Pekinu. Podczas jednodniowej wizyty ma spotkać się z prezydentem Xi Jinpingiem.

Chiński gigant żeglugowy Cosco złożył w zeszłym roku ofertę nabycia 35% udziałów w jednej z firm logistycznych HHLA. (HHFGn.DE) Trzy terminale w największym niemieckim porcie, ale niemiecki sojusz jest podzielony w sprawie transakcji.

W zeszłym tygodniu rząd Niemiec zatwierdził inwestycję w 24,9% udziałów przez COSCO w tym, co źródło z Ministerstwa Gospodarki określiło jako „rozwiązanie awaryjne”, aby zatwierdzić umowę, ale złagodzić jej skutki.

Zatwierdzona inwestycja nie daje COSCO żadnego wpływu na decyzje zarządcze lub strategiczne.

(okładka) Eduardo Baptista, napisany przez Martina Quinna Pollarda; Montaż przez Raisę Kasulowski i Kim Coogle

Nasze kryteria: Zasady zaufania Thomson Reuters.

READ  Chiny publikują dane pokazujące DNA jenotów na rynku w Wuhan