5 lutego, 2023

MSPStandard

Znajdź wszystkie najnowsze artykuły i oglądaj programy telewizyjne, reportaże i podcasty związane z Polską

Porzucony łazik marsjański może dostać drugą szansę na Księżycu

Porzucony łazik marsjański może dostać drugą szansę na Księżycu

Ilustracja próbki Mars Fetch Rover na powierzchni Czerwonej Planety.

Ilustracja próbki Mars Fetch Rover na powierzchni Czerwonej Planety.
Wyjaśnienie: Airbusa

Łazik Anon został zbudowany dla Marsa, ale jego misja międzyplanetarna została przerwana. Robot wielkości samochodu przechodzi testy w kamieniołomie pod Londynem w nadziei, że pewnego dnia poleci na Księżyc.

Przez ostatnie dwa tygodnie Airbus testował swój próbny łazik w kamieniołomie niedaleko Milton Keynes w Wielkiej Brytanii, który dobrze symuluje egzotyczne środowiska. Zespół opracowujący ma nadzieję, że łazik może w końcu zbadać i pracować na powierzchni księżyca, The Guardian wspomniany.

Mars Sample Fetch Rover, znany również jako Anon, został zbudowany przez europejskie linie lotnicze Airbus i jest przeznaczony do zbierania próbek rur pozostałych po Wehikuł Wytrwałości NASA, który wędruje po Czerwonej Planecie od lutego 2021 roku. Na początku tego roku NASA i Europejska Agencja Kosmiczna (ESA) ogłosiły zmiana planów dla niego Zwrot próbki Marsa Misja, której celem jest zwrócenie próbek na Ziemię w następnej dekadzie. Zamiast korzystać z transportera próbek, NASA chce wytrwale przetransportować próbki probówek do lądownika, który będzie czekał w pobliżu. Agencja kosmiczna chce również wysłać dwa helikoptery Ingenuity do krateru Jezero, aby zebrać próbki probówek i dostarczyć je w pobliże statku kosmicznego.

Nagła zmiana planów spowodowała, że ​​europejski łazik stracił bilet na Marsa. Jednak twórcy Anona, którzy pracowali nad łazikiem przez ostatnie cztery lata, nie zrezygnowali jeszcze z tego małego gościa i nadal testują systemy łazików. Ben Dubke, kierownik projektu w Airbusie, powiedział Guardianowi: „Chociaż misja mogła wyblaknąć, podstawowa technologia jest wciąż gotowa i zdolna do startu, i jest to rodzaj ostatniego kroku w udowodnieniu, że działa”.

Zamiast Marsa Anon mógłby udać się na powierzchnię Księżyca w ramach NASA Program Artemis, który dąży do trwałej i zrównoważonej obecności w środowisku księżycowym. Sonda nie będzie pobierać próbek z rurek na Księżycu, ale może być wykorzystana do innych celów, takich jak pomoc w budowie siedlisk księżycowych.

Łazik będzie wymagał drobnych poprawek w misji księżyca, inaczej nie wytrzyma niskich temperatur i całkowitego braku atmosfery. Anon musi również zostać zmodyfikowany, aby mógł zregenerować się po długich nocach na Księżycu, trwających 14 dni, przez co pozostanie w całkowitej ciemności na dłuższy czas, według The Guardian. Anon nie ma jeszcze biletu na księżyc, ale jego twórcy chcą być przygotowani, jeśli nadarzy się okazja.

Anon jest drugim europejskim statkiem kosmicznym na Marsa, który przegapił szansę odwiedzenia Czerwonej Planety. Sonda ExoMars Europejskiej Agencji Kosmicznej miała wystartować w tym roku, ale Agencja kosmiczna zawiesiła wspólną misję Z rosyjską agencją kosmiczną Roscosmos po inwazji na Ukrainę. Oba łaziki czekają obecnie na swój nowy los, ale wygląda na to, że oba są gotowe na jakąś niebiańską eksplorację.

jeszcze: Łazik Perseverance wreszcie otrzymał pierwszą próbkę marsjańskich skał, tym razem naprawdę

READ  Jesiotr olbrzymi księżyc + deszcz meteorów Perseidów, Merkury, Saturn, Jowisz i Vega