30 maja, 2023

MSPStandard

Znajdź wszystkie najnowsze artykuły i oglądaj programy telewizyjne, reportaże i podcasty związane z Polską

Kiedy zobaczysz październikową pełnię księżyca, deszcz meteorów, Merkurego w północnym Teksasie - NBC 5 Dallas-Fort Worth

Kiedy zobaczysz październikową pełnię księżyca, deszcz meteorów, Merkurego w północnym Teksasie – NBC 5 Dallas-Fort Worth

Przez cały październik na nocnym niebie nad północnym Teksasem nie brakuje wydarzeń niebieskich.

Oto lista rzeczy, na które należy zwrócić uwagę, jeśli pozwala na to pogoda.

Obejrzyj Międzynarodową Stację Kosmiczną

Międzynarodowa Stacja Kosmiczna poleci w tym miesiącu po niebie Północnego Teksasu. Pojawi się jako szybko poruszająca się gwiazda po niebie.

Międzynarodowa Stacja Kosmiczna podróżuje z prędkością 17 150 mil na godzinę z nachyleniem orbity 51,6 stopnia do równika Ziemi. Stacja okrąża kulę ziemską co 90 minut. Krąży około 250 mil nad Ziemią.

Smoczy deszcz Meteor

Deszcz drakonidów osiąga punkt kulminacyjny wieczorem 8 października.

Ten deszcz jest spowodowany przejściem Ziemi przez gruz zrzucony przez kometę okresową o szerokości 1,2 mili zwaną 21P/Giacobini-Zinner. Ostatni raz przetrwał kolejną podróż dookoła Słońca w 2018 roku i oczekuje się, że powróci w 2024 roku.

Księżyc w pełni myśliwego

Październik ma księżyc myśliwski. Swoją nazwę zawdzięcza rdzennym Amerykanom na tę porę roku, kiedy ludzie szukali sklepów na zimę. Wraz z nadejściem sezonu mrozowego nazywany jest również zamarzającym księżycem i lodowym księżycem.

W tym miesiącu pełnia księżyca będzie największa 9 października o 15:54. Możesz go dogonić na kilka dni przed i po.

Deszcz meteorów z Orionids

Osiągnie szczyt wieczorem 20 i 21 października, kiedy w idealnych warunkach co godzinę można zobaczyć do 25 meteorów, z najlepszymi widokami na godziny przed wschodem słońca 21-go.

Większość meteorów można zobaczyć z dowolnego miejsca na wieczornym niebie.

nów

Pod koniec miesiąca nów osiągnie punkt kulminacyjny 25 października o 5:48 rano. To wydarzenie pozwala wielu gwiazdom świecić bez przerwy w świetle księżyca. Jeśli masz teleskop, jest to również świetna okazja, aby zobaczyć niektóre słabsze galaktyki i inne ciała niebieskie na nocnym niebie.

Aby uzyskać najlepszy widok, trzymaj się z dala od świateł miejskich.

READ  Specjalna misja lądowania na Marsie ma na celu pokonanie SpaceX