20 czerwca, 2024

MSPStandard

Znajdź wszystkie najnowsze artykuły i oglądaj programy telewizyjne, reportaże i podcasty związane z Polską

Start rakiety Falcon 9 został przerwany w T-minus 30 sekund — teraz lot kosmiczny

Start rakiety Falcon 9 został przerwany w T-minus 30 sekund — teraz lot kosmiczny

Relacja na żywo z odliczania i startu rakiety SpaceX Falcon 9 z Space Launch Complex 40 w Cape Canaveral Space Force Station na Florydzie. Rakieta Falcon 9 wystrzeli dwa geostacjonarne satelity komunikacyjne, Galaxy 33 i Galaxy 34. Śledź nas Świergot.

SFN na żywo

Para satelitów nadawczych Intelsat ma zostać wystrzelona na pokładzie rakiety SpaceX Falcon 9 z Przylądka Canaveral, ale odliczanie w czwartek wieczorem przy 30-sekundowym T-minusie zostało anulowane z powodu niewielkiego wycieku helu. Kolejna próba ma się rozpocząć przed piątkiem o 19:06 EDT (2306 GMT).

Próba startu w czwartek w nocy została automatycznie przerwana po tym, jak komputer pokładowy Falcona 9, który kontroluje ostatnią minutę odliczania, wykrył wyższy niż oczekiwany spadek ciśnienia w systemie helowym pierwszego stopnia.

„Mały wyciek helu (ledwo powodujący poronienie), ale nie podejmujemy ryzyka z satelitami dla klientów” – napisał na Twitterze Elon Musk, założyciel i dyrektor generalny SpaceX. „Stań pełną parą do śledztwa”.

SpaceX ma 69-minutowe okno startowe w piątek wieczorem, a meteorolog startowy przewiduje 90% szans na sprzyjającą pogodę do startu. Okno startowe otwiera się kilka minut po zachodzie słońca, a przy spodziewanym czystym niebie widzowie mogą podziwiać olśniewający widok Falcona 9 wspinającego się w kosmos o zmierzchu.

Start w piątek wieczorem będzie trzecim lotem rakiety Falcon 9 w tym tygodniu, po wystrzeleniu Falcon 9 w środę w południe czasu wschodniego (1600 GMT) z platformy 39A w Kennedy Space Center z czteroosobową załogą na pokładzie Międzynarodowej Stacji Kosmicznej. Następnie SpaceX wystrzelił rakietę Falcon 9 z bazy sił kosmicznych Vandenberg w Kalifornii o 19:10 czasu wschodniego (16:10 czasu PT; 2310 GMT) w środę z 52 satelitami internetowymi ze Starlink, zaledwie siedem godzin później.

Teraz, kilka mil na południe od Centrum Kosmicznego Kennedy’ego, personel SpaceX przygotowuje się do wystrzelenia rakiety Falcon 9 z Platformy 40 na pokładzie komercyjnego lotu Intelsata.

Misja SpaceX dla Intelsat Friday będzie również trzecim startem kosmicznym z Florida Space Coast w ciągu czterech dni. Rakieta Atlas 5 należąca do United Launch Alliance wystartowała we wtorek z przylądka Canaveral z komercyjną misją dostarczenia satelitów do SES.

Satelity Galaxy 33 i 34 wyruszają w 15-letnie misje, aby przekazywać programy telewizyjne i wideo w paśmie C sieciom medialnym i dostawcom telewizji kablowej w Ameryce Północnej. Zastąpią dwa starsze satelity Intelsat, Galaxy 12 i Galaxy 15, które są w kosmosie od 2003 i 2005 roku.

READ  Zobacz planety Jowisz, Wenus, Mars i Saturn na niebie w kwietniu 2022 r.

Załogi naziemne SpaceX przetoczyły rakietę Falcon 9 i jej komercyjny ładunek satelity na platformę 40 na początku tego tygodnia i podniosły ją pionowo do wyrzutni na platformie 40 w celu ostatecznej kontroli na początku czwartku. Wyrzutnia o długości 229 stóp (70 metrów) zostanie wypełniona 1 milion funtów nafty i ciekłego tlenu w ciągu ostatnich 35 minut odliczania.

Po tym, jak zespoły zweryfikują, że wszystkie parametry techniczne i pogodowe są „zielone” przed startem, dziewięć głównych silników Merlin 1D w dopalaczu pierwszego stopnia zabłyśnie za pomocą płynu zapłonowego zwanego trietyloglinem/trietyloboranem lub TEA-TEB. . Gdy silniki osiągną pełną moc, zaciski hydrauliczne odblokują się, aby uwolnić Falcon 9 do wznoszenia się w kosmos.

Dziewięć głównych silników będzie wytwarzać 1,7 miliona funtów ciągu przez około dwie i pół minuty, wyrzucając satelity komunikacyjne Intelsat Falcon 9, Galaxy 33 i Galaxy 34 w górne warstwy atmosfery. Następnie etap doładowania – numer ogonowy B1060 we flocie SpaceX – zamknie się i oddzieli od górnego etapu Falcon 9.

Rakieta Falcon 9 firmy SpaceX stoi na platformie 40 w Cape Canaveral Space Force Station przed wystrzeleniem satelitów Galaxy 33 i 34. Źródło: Stephen Clark/Kosmiczny lot teraz

Dopalacz przedłużyłby żebra tytanowej kratki i zmusiłby zimny gaz do skierowania się w kierunku ogona jako pierwszy do atmosfery, przed ponownym zapłonem silników, aby spalić przepustnicę i spalić ostatnie lądowanie, dążąc do pionowego zejścia do drona statek A „Lack Gravitas” zaparkowany około 400 mil (około 640 km) na wschód od przylądka Canaveral.

Pomyślne lądowanie oznaczałoby zakończenie 14. lotu boostera w kosmos, łącząc inny booster Falcon 9 jako dowódców floty SpaceX.

SpaceX rozpoczął już misję ze wzmacniaczem wykonującym swój 14. lot w kosmos, ale ten start zawierał partię satelitów internetowych Starlink firmy. Misja Intelsat w czwartek wieczorem będzie pierwszym razem, gdy SpaceX uruchomił booster z ponad 10 lotami na niestandardowym locie dla klienta.

„To ta sama cena, jeśli masz pierwsze lub czternaście lat” – powiedział Jean-Luc Froeliger, starszy wiceprezes Space Systems w Intelsacie.

SpaceX zakwalifikowało dopalacze wielokrotnego użytku Falcon 9 na co najmniej 15 misji, w porównaniu z celem 10 misji, który firma ogłosiła, kiedy zadebiutowała boosterem Block 5 – najnowszą wersją Falcona 9 – w 2018 r., podał magazyn branżowy Aviation Week & Space technologii w czerwcu.

Magazyn poinformował, że SpaceX opracował ulepszone komponenty poprzez testy wibracyjne, aby czterokrotnie zwiększyć trwałość zmęczeniową, jakiej doświadczą podczas ponad 15 lotów, dając inżynierom pewność, że rakiety będą nadal latać z powodzeniem.

READ  Przed wyruszeniem na plażę Galveston uważaj na te stworzenia morskie i zagrożenia związane z bezpieczeństwem wody

„To bardzo imponujące” – powiedział o SpaceX Froeliger, wieloletni dyrektor branży satelitarnej. „Znaleźli model, w którym ich pierwszy etap wielokrotnego użytku i prezenty wielokrotnego użytku pozwalają im wystartować w bardzo szybkim tempie, i mają tutaj kompleksy startowe, podobnie jak Vandenberg. Więc tak, robią dużo interesów. „

Froeliger powiedział, że wyrzutnia SpaceX Falcon 9 jest „kręgosłupem branży” po tym, jak SpaceX zapoczątkowało odzyskiwanie i ponowne wykorzystanie komercyjnych rakiet. Do tej pory firma wystartowała w tym roku 45 razy, przewyższając swoich konkurentów.

Ta mapa pokazuje przewidywaną trajektorię naziemną pocisku Falcon 9 w misji Galaxy 33/34, z lokalizacjami Pad 40 i bezzałogowego statku „A Shortfall of Gravitas”. Źródło: teraz lot kosmiczny

Podczas piątkowej misji rakieta Falcon 9 dwukrotnie uruchomi silnik górnego stopnia, aby wprowadzić statki kosmiczne Galaxy 33 i 34 na „półsynchroniczną” eliptyczną orbitę transferową ze szczytem lub punktem szczytowym poniżej 22 000 innych satelitów. Wysokość biegu na orbicie geostacjonarnej.

Niższa niż normalna orbita rozmieszczenia dla misji geostacjonarnej pozwala rakiecie Falcon 9 podnieść oba satelity podczas jednej misji i daje pierwszemu etapowi wielokrotnego użytku Falcon 9 wystarczającą ilość zapasowego paliwa, aby powrócić na statek dronowy lądujący na Atlantyku.

Galaxy 33 i 34 oddzielą się od rakiety Falcon 9 jeden po drugim około 33 minuty i 38 minut po rozpoczęciu misji.

Są ułożone jeden na drugim i owinięte w owiewkę” – powiedział Froeliger. „Po oddzieleniu górny satelita jest tym, który oddziela się jako pierwszy od dolnego satelity. Dlatego Galaxy 33 oddzieli się od dolnego satelity, uruchamiając urządzenie wystrzeliwujące, aby uruchomić pasek klipsa, który utrzymuje oba satelity razem. Gdy Galaxy 33 oddziela się, Galaxy 34 odłącza się od pojazdu startowego. ”.

Połączone podwójne satelity ważą około 16 200 funtów (7350 kilogramów), według Northrop Grummana, który stworzył Galaxy 33 i 34.

Sonda użyje swoich silników napędzanych hydrazyną, aby podnieść swoją orbitę na wysokość geostacjonarną. Manewry wznoszenia orbity potrwają od 10 do 11 dni, powiedział Froeleger.

Te dwa księżyce są podobne, ale nie identyczne. Galaxy 33 przenosi ładunek komunikacyjny w paśmie C, a także pakiety w paśmie Ka i Ku. Galaxy 34 to satelita przekazujący pasmo C dla usług przekazu wideo.

Galaxy 33 zastąpi satelitę telekomunikacyjnego Galaxy 15 w lokalizacji operacyjnej na 133 ° długości geograficznej zachodniej. Firma poinformowała, że ​​Intelsat stracił kontrolę nad Galaxy 15 w sierpniu po tym, jak prawdopodobnie został uszkodzony podczas burzy geomagnetycznej. Wymiana Galaxy 15 była już zaplanowana, zanim Intelsat utracił kontakt ze statkiem kosmicznym.

READ  Astronomowie odkryli potężny „szybki rozbłysk radiowy”, który podróżował przez osiem miliardów lat | Inteligentne wiadomości

Intelsat planuje rozmieścić satelitę Galaxy 34 na 129 długości geograficznej zachodniej, gdzie zastąpi on Galaxy 12.

Galaxy 33 i 34 to pierwsze z siedmiu satelitów Intelsat, które mają odnowić flotę satelitów telewizyjnych firmy zajmujących się transmisją w paśmie C, zastępując pojemność pasma C przenoszoną do usług sieci komórkowej 5G przez Federalną Komisję Łączności. Pozostałe satelity zastępcze z zakresu C zostaną wystrzelone na mieszance rakiet Falcon 9 i Ariane 5.

Satelity Galaxy 33 i Galaxy 34 (górny i dolny) są ułożone w konfiguracji startowej w ośrodku obsługi ładunków SpaceX w Cape Canaveral Space Force Station. źródło: Intelsat

Rakieta: Sokół 9 (B1060.14)

Ładunek: Satelity komunikacyjne Galaxy 33 i 34

Uruchom witrynę: SLC-40, Stacja Kosmiczna Cape Canaveral, Floryda

Data obiadu: 7 października 2022

okno uruchamiania: 19:06-20:15 czasu wschodnioamerykańskiego (2306-0015 GMT)

Prognoza pogody: 90% dopuszczalne prawdopodobieństwo pogody

Odzyskiwanie ze zbrojenia: Statek dronowy „Brak grawitacji”

URUCHAMIANIE AZIMUT: wschód

orbita docelowa: quasi-synchroniczna orbita transferowa

Oś czasu uruchomienia:

 • T+00:00: start
 • T+01: 12: maksymalne ciśnienie powietrza (Max-Q)
 • T+02:33: Odcięcie pierwszego stopnia silnika głównego (MECO)
 • T+02:37: Etap separacji
 • T+02:41: Zapal silnik na drugim etapie
 • T+03:25: Pozbądź się spokoju
 • T+06:27: Zapłon spalania wchodzący w pierwszy etap (trzy silniki)
 • T+06:48: Kończy się spalanie w pierwszym etapie
 • T+08:15: Wyłączenie silnika drugiego stopnia (SECO 1)
 • T+08:18: I stopień zapłonu palnika (pojedynczy silnik)
 • T+08:40: Lądowanie pierwszego etapu
 • T+26:19: Uruchom ponownie silnik na drugim etapie
 • T+27: 06: Wyłączenie silnika w drugim etapie (SECO 2)
 • T+32: 57: Galaktyka Rozdział 33
 • T+38: 07: Galaktyka Rozdział 34

Statystyki pracy:

 • 180. premiera Falcona 9 od 2010 r.
 • 188. premiera rodziny Falcon od 2006 roku
 • 14. premiera Falcon 9 Booster B1060
 • Falcon 9 154. wystrzelony z kosmicznego wybrzeża Florydy
 • Premiera Falcona 9 No. 99 z platformy 40.
 • Uruchom numer 154 z peronu 40
 • Lot 121 ponownie użytego wzmacniacza Falcon 9
 • Drugie uruchomienie platformy Intelsat przez SpaceX
 • Premiera Falcona 9 46 w 2022 r
 • Uruchomienie SpaceX 46 w 2022 r
 • 44. próba wystrzelenia na orbitę z Przylądka Canaveral w 2022 r

Wyślij e-mail do autora.

Obserwuj Stephena Clarka na Twitterze: Umieść tweeta.