6 grudnia, 2022

MSPStandard

Znajdź wszystkie najnowsze artykuły i oglądaj programy telewizyjne, reportaże i podcasty związane z Polską

Porywacze czy ratownicy? Podzielona pozycja Polski w pomocy uchodźcom | Globalny rozwój

WEronica Klemba wysadziła swoich kolegów wolontariuszy w dżungli przy granicy z Polską. Białoruś Kiedy została zaciągnięta przez policję. 21-letni student nie chciał wyjawić, dlaczego był tam, aby pomóc niektórym z setek ludzi żyjących w dżungli, ponieważ powiedział: „Nie chcę, aby mieli informacje o tym, gdzie są uchodźcy. „Ona mówi.” Wiem, że są w kiepskim stanie i nie chcę, żeby ich zepchnięto na Białoruś.

Clemba, wolontariusz Klubu Intelektualistów Katolickich, powiedział w swoim punkcie pomocy przy granicy, że został aresztowany i że jest „osobą podejrzaną”. Pierwszą rzeczą, o której rodzice wiedzieli o jej aresztowaniu, było to, że następnego ranka policja weszła do ich mieszkania w Warszawie, by szukać komputera Klemby. Klemba został zatrzymany na komisariacie policji przez 48 godzin i oskarżony o zorganizowanie nielegalnego przejścia, zanim został zwolniony.

W zeszłym roku prezydent Białorusi Aleksander Łukaszenko zaczął organizować Ruch osób ubiegających się o azyl Od Bliskiego Wschodu do granicy z Polską. W rezultacie tysiące ludzi próbowało uciec do Polski i spotkało się z coraz bardziej wrogą, a czasem gwałtowną reakcją. Wielu szuka schronienia w pobliskich lasach i tam biwakuje.

Veronica Clempa grozi do ośmiu lat więzienia za pomoc uchodźcom na białoruskiej granicy. Fot. Anna Liminowicz / Strażnik

Zaledwie w zeszłym miesiącu Klimpa zebrał 60 000 złotych (10 700 funtów), aby pomóc ukraińskim uchodźcom uciekającym przed wojną. Ale teraz grozi mu do ośmiu lat więzienia za pomoc różnym uchodźcom na białoruskiej granicy.

„Ludzie z dumą składali gratulacje, a kiedy jadę na inne granice, w oczach rządzących jestem jak przestępca”. Clemba nie dokonał takiego rozróżnienia: „Każdy powinien szukać pomocy, jeśli jest w kraju lub w złej sytuacji. Myślę, że to oczywiste.

Marius Gurnida
Mariusz pomagał uchodźcom po tym, jak stawił się w sądzie na Guernsey za odmowę zapłaty grzywny za przebywanie w strefie zwolnienia. Fot. Anna Liminowicz / Strażnik

Ponieważ Polska przyjęła około 2,5 miliona uchodźców z Ukrainy od rosyjskiej inwazji, ma 3 km strefę zwolnienia na granicy z Białorusią, która zabrania pracownikom pomocy wjazdu. Polscy urzędnicy twierdzą, że białoruski rząd się organizuje „Funkcja hybrydowa”Wysyłanie „Nielegalni imigranci” Do cofania się polskiej granicy.

Nowy mur budowany jest mniej więcej w połowie długości granicy białoruskiej, a wolontariusze naziemni pomagają na granicy z Ukrainą, twierdząc, że ich praca na granicy białoruskiej jest coraz bardziej kryminalizowana. Wolontariusze twierdzą, że władze zajmują twarde stanowisko, a ci, którzy otrzymali niewielkie grzywny za pomoc uchodźcom, stoją teraz w obliczu zarzutów karnych.

Climb to jedna z coraz większej liczby osób oskarżanych o „organizowanie nielegalnych przejazdów”. 22 marca aresztowano i zatrzymano na trzy dni cztery osoby za próbę pomocy rodzinie z małymi dziećmi w dżungli.

Setki osób zgromadziło się w Warszawie z transparentami na rzecz uchodźców i wolontariuszy pomagających im na granicy białoruskiej.
Mały protest w Warszawie w czwartek wieczorem w obronie tych na granicy białoruskiej. Fot. Anna Liminowicz / Strażnik

Z tego powodu 44-letnia Anna* i jej 14-letnia córka Maria* nie chcą dzielić się swoimi twarzami ani lokalizacją. Mieszkają w pięknym brzozowym lesie niedaleko granicy, a w ostatnich miesiącach schronienie znalazło w ich domu wielu uchodźców. Anna mówi, że wie, że przetrzymywanie zmęczonych uchodźców pod jej dachem jest bardziej niebezpieczne: „Myślę, że nie zrobiłam jeszcze nic złego, ale wiem, że mogę trafić do więzienia”. Mówi, że sytuacja staje się coraz bardziej nieprzyjazna. „Teraz wnoszą oskarżenia karne, zanim to były cywilne, wiele się zmieniło. Myślę, że sytuacja jest bardzo dramatyczna i skomplikowana, ponieważ robimy to samo, co oni na granicy ukraińskiej, ale traktują nas jak porywaczy lub przestępców .

Kobieta trzyma tabliczkę z napisem „Uchodźcy są mile widziani”.
Kibice na demonstracji w czwartek. Fot. Anna Liminowicz / Strażnik

Ponieważ wina za to, co robią uchodźcy, rośnie, podobnie jak wielu z tych, którzy pomagają uchodźcom ukrywać twarze lub imiona. Przed gmachem sądu w Białymstoku, jednym z największych miast przy granicy z Białorusią, w centrum tej przestępczej działalności, aktywiści mają znaki popierające wolontariusza, który był jednym z czterech oskarżonych o zorganizowanie nielegalnego przekraczania granicy.

W czwartek wieczorem dwieście osób, w tym rodziny z małymi dziećmi, zebrało się w centrum Warszawy, by zaprotestować przeciwko kryminalizacji pomocy przez granicę białoruską. Na granicy ludzie nosili plakaty wspierające uchodźców, a jedna osoba, która chciała być zidentyfikowana tylko po imieniu, Theodore, niosła flagę z pinezką lokalizacji WhatsApp. Przechodzą i utknęli w lesie i potrzebują pomocy.

Niektórzy z aresztowanych niedawno, w tym Klemba, opowiadali o swoich przeżyciach na granicy. „Nie boję się”, powiedział Clemba tłumowi, „potrzebujemy naszej pomocy”.

Alexandra Krasanovska, członkini Stowarzyszenia Interwencji Prawnej i jedna z uczestniczek, powiedziała, że ​​ważne osoby przyszły protestować. „Wielu zwykłych ludzi, którzy pomagają na granicy ukraińskiej, uważanych jest za bohaterów, ale jeśli chcesz pomóc na granicy białoruskiej, to jesteś uważany za przestępcę, dlatego jesteśmy tu dzisiaj, ponieważ ludzie są oskarżani o porwania podczas ratowania życia”.

Marius Gurnida, 45-letni mieszkaniec, nie mieszka w pobliskim hotelu. Gurnita przyjechała również z sądu, gdzie pojawiła się za odmowę zapłaty grzywny za przebywanie w strefie zwolnienia, gdzie pojechała pomóc rodzinie z noworodkiem. „Strefa jest nielegalna”, mówi. „Karą jest nękanie działaczy – trzeba pomagać każdemu, bez względu na kolor skóry czy narodowość”. Kournida upiera się, że nie zapłaci, chociaż odmowa będzie skutkować surową karą.

Marta Korsińska, prawniczka Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka, która w ostatnich tygodniach pracowała na granicy Ukrainy i Białorusi, mówi, że różnica między tymi granicami jest wyraźna. „Główna różnica polega na tym, że możemy bardzo otwarcie pracować na granicy ukraińskiej, podczas gdy na granicy białoruskiej nie jesteśmy mile widziani, więc musimy być bardzo ostrożni w ujawnianiu naszej obecności; jesteśmy obwiniani za to, co robimy.

* Imiona zostały zmienione

Zarejestruj się, aby uzyskać inny widok dzięki naszemu biuletynowi Global Dispatch – Nasze dwuletnie wiadomości, polecane lektury i przemyślenia naszego zespołu na temat kluczowych wydarzeń i praw człowieka będą dostarczane do Twojej skrzynki odbiorczej co dwa tygodnie:

Zarejestruj się w Global Dispatch — Sprawdź, czy w folderze ze spamem nie ma e-maila z potwierdzeniem

READ  Polska Extraclassa i duńska Superlica połączone w dziewięcioligowy plan praw autorskich rights