20 kwietnia, 2024

MSPStandard

Znajdź wszystkie najnowsze artykuły i oglądaj programy telewizyjne, reportaże i podcasty związane z Polską

Niemcy: Niemcy deklarują wierność Polsce w wojnie granicznej na Białorusi

Warszawa: NiemcyNowy minister spraw zagranicznych Vin oddał w piątek głos jedności Polska Tymczasem Białoruś wezwała do humanitarnego traktowania migrantów i uchodźców, ponieważ temperatury spadają w pobliżu granic kraju.
Minister spraw zagranicznych Niemiec Annalena Barbach poruszyła także subtelną kwestię reżimu” Prawo Pod rządami prawicowego rządu w Polsce kłóci się z UE w kwestii prób sprawowania kontroli nad polskimi sędziami.
Barbach został zaprzysiężony w środę w ramach koalicyjnego rządu niemieckiego kanclerza Olafa Scholesa. Rozmawiając ze swoim polskim odpowiednikiem w Warszawie, Zbigniew Raoprzysięgła, że ​​nie będzie podejmować decyzji „nad głową bliźniego ani kosztem innych”.
„Dlatego z pełną odpowiedzialnością i solidarnością stoimy tu po stronie Polski i krajów bałtyckich” – powiedział. Polski rząd i urzędnicy UE oskarżyli prezydenta Białorusi Aleksandra Łukaszenkę o odwet na UE poprzez kierowanie migrantów na wschodnią granicę 27-narodowego bloku.
Polscy przywódcy byli oburzeni, gdy była kanclerz Niemiec Angela Merkel mówiła o tej sprawie podczas rozmów z prezydentami Białorusi i Rosji.
Barbach powiedział, że ważne jest, aby Niemcy szukały azylu dla osób ubiegających się o azyl „po obu stronach granicy”, gdy temperatury spadają.
„To jest nasza wspólna europejska granica, gdzie obowiązuje ludzkość i porządek” – powiedział.
„Jest w porządku, nawet jeśli jest to niewygodne. Ale to samo w sobie oznacza silną przyjaźń, która stawia czoła wstydliwym pytaniom.
Polska jest w poważnym konflikcie z Komisją Europejską, władzą wykonawczą Unii Europejskiej. Komisja zawiesiła Fundusz Odbudowy Epidemii w Polsce z powodu erozji niezależności sądownictwa.
Obecne kontrowersje pogłębiły się po tym, jak polski Trybunał Konstytucyjny pod politycznym wpływem rządzącego prawa i Partii Sprawiedliwości orzekł jesienią tego roku, że polskie prawo jest ważniejsze niż unijne w kluczowych obszarach.
Rząd w Warszawie przekonuje, że zatrzymanie środków przez Komisję Europejską narusza unijne prawo.
Niektórzy Polacy obawiają się, że ta kontrowersja doprowadzi kraj na drogę ewentualnego wyjścia z Unii Europejskiej, czyli Polexit.
Powołując się na sondaże w Polsce wykazujące silne poparcie dla członkostwa w UE, Barbach powiedział, że Niemcy niesłusznie uważają się za „najlepszych Europejczyków”.
Powiedziałem więc, że nie dam żadnych ogólnych rad. „Ale mam nadzieję, że znajdziemy rozwiązania, które wzmocnią Europę o niemiecko-polską przyjaźń, o naszą wspólną Europę. Polska też jest tego istotną częścią”.
Barbaugh, lat 40, z Partii Zielonych Niemiec, i Rao, lat 66, członek prawicowego Prawa i Sprawiedliwości, kochali się po imieniu, a Barbaugh zauważył, że jego dziadkowie przyjechali do Niemiec z Polski. 60 lat temu.
Podziękował stosunkom między Niemcami a Polską w świetle „niezliczonych polskich ofiar niemieckich działań” w czasie II wojny światowej. Naziści w Niemczech zajęli Polskę w czasie wojny i dokonywali masowych zbrodni na ludności.
Ta wojna jest nadal ważnym zagadnieniem tożsamościowym kształtującym relacje i często jest podejmowana przez rządzących w Polsce nacjonalistów.
Niedawno wiceminister w rządzie oskarżył Niemcy o próbę zbudowania „czwartego” rzesza„Tymczasem seria plakatów finansowanych obecnie przez agencję rządową w Warszawie i innych polskich miastach domaga się, by Niemcy wypłaciły odszkodowania za zbrodnie nazistowskie.
W rozmowie z ambasadorem polsko-niemieckim Arndtem Freytagiem von Loringhovenem mówi się: „Czy niemieccy urzędnicy, którzy są bardzo zainteresowani rządami prawa w innych krajach, zajmą się skandaliczną nielegalnością niemiecką i wypłacą polskim odszkodowanie za niemieckie zbrodnie podczas II wojny światowej?”.
Rao wyraził ten sam pogląd na dalszych podstawach dyplomatycznych.
„Jednym z obszarów, w którym nadal oczekujemy dobrej współpracy ze strony rządu niemieckiego, jest odpowiedzialność Niemiec za wywołanie II wojny światowej i współczesne aspekty tego wydarzenia. Musimy wrócić, aby odzyskać przejęte przez Niemcy dobra kultury”. powiedział Rao.
Agnieszka Lada-Gonefal, wicedyrektor Niemieckiego Instytutu Spraw Polskich w Dormstadt w Niemczech, powiedziała, że ​​najnowsza antyniemiecka retoryka ze strony polskiej klasy rządzącej była wymierzona w wewnętrzne cele polityczne i elektorat, ale „miała bardzo negatywny wpływ na polską -Stosunki niemieckie.”
„To wysyła okropny sygnał do Niemiec. To jest coś, czego Niemcy nie rozumieją” – powiedział w piątek Associated Press w Warszawie. „Nie wiedzą, dlaczego retoryka rośnie, i już są zirytowani, że nadal rośnie”.
Przed wyjazdem do Warszawy Barbach spotykał się w Paryżu i Brukseli podczas swojej pierwszej podróży zagranicznej od czasu objęcia urzędu.