29 lutego, 2024

MSPStandard

Znajdź wszystkie najnowsze artykuły i oglądaj programy telewizyjne, reportaże i podcasty związane z Polską

Ponad 50 rosyjskich żołnierzy zginęło w „ataku ogniowym” na obóz szkoleniowy: Kijów

Ponad 50 rosyjskich żołnierzy zginęło w „ataku ogniowym” na obóz szkoleniowy: Kijów

Ukraińskie siły zbrojne promowały operację, w której według nich zginęło dziesiątki rosyjskich żołnierzy.

Kijów poinformował w piątek, że trzy dni temu „skuteczny atak ogniowy” sił ukraińskich na obóz szkoleniowy, w którym znajdowała się „koncentracja bojowników”, doprowadził do strat wroga w wysokości 56 osób.

W aktualizacji nie podano dokładnej lokalizacji rzekomych rosyjskich ofiar, ale oświadczenie zostało poprzedzone oświadczeniem Kijowa, że ​​siły czeczeńskie brały udział w grabieży w południowo-zachodniej części obwodu donieckiego.

Aktualizacja ze Sztabu Generalnego Sił Zbrojnych Ukrainy poinformowała również, że Rosja przeprowadziła łącznie 43 naloty i 79 ataków z systemów rakietowych oraz że „wróg nadal koncentruje swoje główne wysiłki na Limanie, Bachmucie, Awdijiwce i Kierunki Marinki.”

Ukraiński żołnierz przechodzi między posterunkami na linii frontu, 30 maja 2023 r., obwód doniecki na Ukrainie. Kijów powiedział 10 czerwca 2023 r., że Moskwa wystrzeliła rakiety i drony na cele ukraińskie, wśród doniesień, że Ukraina rozpoczęła kontratak. Yevhenii Zavhorodnii/Getty Images

Tymczasem gubernator obwodu połtawskiego w centralnej Ukrainie Dmytro Łunin powiedział w sobotę, że siły rosyjskie przeprowadziły nalot na lotnisko wojskowe w Mirhorodzie przy użyciu pocisków balistycznych i manewrujących oraz dronów, choć szkody były ograniczone.

Według doniesień ukraińska kontrofensywa rozpoczęła się, chociaż Kijów nie wydał żadnego oficjalnego komunikatu o powszechnie oczekiwanym dążeniu do odzyskania terytorium zajętego przez Rosję.

Jednak Kijów powiedział, że zyskał poparcie Serhija Szerewatego, rzecznika Wschodniego Zgrupowania Sił Zbrojnych Ukrainy, mówiąc w sobotę, że siły ukraińskie posunęły się na prawie milę w „różnych sekcjach”, chociaż dokładna lokalizacja nie została określona.

Shirevati powiedział w telewizyjnym wystąpieniu, że w regionie Bakhmut poprzedniego dnia zginęło 138 rosyjskich żołnierzy, a 236 zostało rannych.

Dodał, że siły rosyjskie próbowały przeprowadzić kontratak, ale im się to nie udało, a wśród sił rosyjskich są ciężkie straty i zniszczenie sprzętu wojskowego. Newsweek Skontaktuj się z rosyjskim Ministerstwem Obrony w celu uzyskania komentarza.

READ  Rosja i Ukraina na żywo: Putin broni swojej wojny

Instytut Studiów nad Wojną (ISW) poinformował w piątek, że siły ukraińskie poczyniły dalsze postępy w okolicach Pakhmut i w zachodnim Doniecku oraz że kontrofensywa trwa w co najmniej czterech obszarach frontu.

Think tank zauważył, że rosyjskie źródła przedwcześnie stwierdziły, że kontratak rzeczywiście się nie powiódł, odnosząc się do uszkodzeń sprzętu dostarczonego przez Zachód.

Prezydent Rosji Władimir Putin powiedział, że kontrofensywa się rozpoczęła, ale siły ukraińskie „nie osiągnęły swoich celów w żadnej ze stref walk”.

Osobno premier Kanady Justin Trudeau złożył niespodziewaną wizytę w Kijowie, gdzie złożył hołd poległym ukraińskim żołnierzom i złożył wieniec w miejscu pamięci w katedrze św. Michała w stolicy Ukrainy.