22 lipca, 2024

MSPStandard

Znajdź wszystkie najnowsze artykuły i oglądaj programy telewizyjne, reportaże i podcasty związane z Polską

Boris Johnson potępił „polowanie na czarownice” i zrezygnował z brytyjskiego parlamentu

Boris Johnson potępił „polowanie na czarownice” i zrezygnował z brytyjskiego parlamentu

  • Johnson atakuje Komitet Stron Blokady i premiera Sunaka
  • Powiedział, że komisja jest zdeterminowana, aby go skazać
  • Rezygnacja wprawia konserwatystów w nowe zamieszanie
  • Partia Pracy mówi, że publiczność jest zmęczona „operą torysów”

LONDYN (Reuters) – Były premier Wielkiej Brytanii Boris Johnson nagle zrezygnował w piątek z parlamentu w gniewnym proteście przeciwko prawodawcom badającym jego zachowanie, ponownie otwierając głębokie podziały w rządzącej Partii Konserwatywnej przed wyborami powszechnymi spodziewanymi w przyszłym roku.

Johnson był przedmiotem dochodzenia parlamentarnego mającego na celu sprawdzenie, czy wprowadził Izbę Gmin w błąd w sprawie zamknięcia przyjęć na Downing Street podczas pandemii COVID-19.

Po tym, jak Johnson otrzymał poufny list od komisji, oskarżył ustawodawców prowadzących dochodzenie w jego sprawie o zachowanie się jak „sąd kangura” i zamiar zakończenia kariery politycznej.

Oskarżając komisję o „polityczny cios”, Johnson powiedział w oświadczeniu: „Zostałem wypchnięty przez niewielką garstkę ludzi, bez żadnych dowodów na poparcie ich twierdzeń”.

Parlamentarna Komisja ds. Przywilejów – główny organ dyscyplinarny dla prawodawców – ma prawo zalecić zawieszenie Johnsona w Parlamencie. Jeśli zawieszenie trwało dłużej niż 10 dni, wyborcy w jego okręgu mogli żądać, aby ubiegał się o reelekcję, aby nadal był ich przedstawicielem.

Johnson zasugerował, że może wrócić do polityki, ogłaszając, że opuszcza Parlament „na razie”.

Ale decyzja o rezygnacji może oznaczać koniec jego 22-letniej kariery politycznej, gdy awansował z parlamentu na burmistrza Londynu, a następnie zbudował profil, który przechylił szalę referendum UE na korzyść Brexitu w 2016 roku.

Johnson, którego stanowisko premiera zostało częściowo przerwane przez gniew w jego partii i całej Wielkiej Brytanii z powodu imprez blokujących COVID-19 w jego biurze i rezydencji na Downing Street, powiedział, że komisja nie znalazła przeciwko niemu „dowodów”.

„Nie jestem sam w myśleniu, że trwa polowanie na czarownice, aby pomścić Brexit i ostatecznie odwrócić wynik referendum z 2016 roku” – powiedział. „Moje zwolnienie jest niezbędnym pierwszym krokiem i wierzę, że podjęto skoordynowane wysiłki, aby tak się stało”.

READ  Christo Grozev: Rosja umieszcza zagranicznego dziennikarza śledczego na liście „najbardziej poszukiwanych”.

Dochodzeniu przewodniczy starszy poseł Partii Pracy, ale większość prawodawców w komisji to konserwatyści.

Komitet powiedział, że spotka się w poniedziałek, aby zakończyć dochodzenie i wkrótce opublikuje swój raport. Rzecznik komisji powiedział, że Johnson „zakwestionował integralność” parlamentu swoją rezygnacją.

Atak na Słońce

Rezygnacja doprowadziłaby do wyborów uzupełniających w jego okręgu wyborczym w zachodnim Londynie. To drugi w ciągu jednego dnia dla premiera Rishiego Sunaka po tym, jak sojuszniczka Johnsona, Nadine Dorries, ogłosiła, że ​​ustępuje ze stanowiska.

„Brytyjska opinia publiczna ma dość niekończącej się serii torysów na ich koszt” – powiedziała Angela Rayner, wiceprzewodnicząca Partii Pracy.

Johnson doszedł do władzy prawie cztery lata temu, obiecując, że doprowadzi Brexit do końca i uchroni go od gorzkich sporów, które nastąpiły po referendum w 2016 r. Zlekceważył obawy niektórych kolegów konserwatystów, że jego narcyzm, brak szczegółów i reputacja nieuczciwego oznaczają, że się nie nadawał. .

Część konserwatystów entuzjastycznie popierała byłego dziennikarza, inni popierali go, choć z pewnymi zastrzeżeniami, gdyż potrafił on przemawiać do części elektoratu, która normalnie byłaby przeciwna ich partii.

Udowodniły to wybory w grudniu 2019 r. Ale wojownicze i często chaotyczne podejście jego administracji do rządzenia i skandale wyczerpały dobrą wolę wielu jego zastępców. Sondaże pokazują, że nie jest już popularny wśród ogółu społeczeństwa.

Johnson wykorzystał swoją rezygnację w piątek do ataku na stanowisko premiera Sunaka, którego częściowo obwinia za koniec swojego rządu. Mężczyźni, którzy ściśle współpracowali podczas pandemii, są w sprzeczności, odkąd Sunak zrezygnował ze stanowiska ministra finansów zeszłego lata w proteście przeciwko przywództwu Johnsona.

„Kiedy odchodziłem ze stanowiska w zeszłym roku, rząd był tylko o kilka punktów w tyle w sondażach. Teraz ta różnica dramatycznie się powiększyła” – powiedział.

„Nasza partia desperacko potrzebuje odzyskać poczucie rozpędu i wiarę w to, co ten kraj może zrobić”.

READ  Stany Zjednoczone uważają, że za zamachem w Rosji stali Ukraińcy

Montaż autorstwa Davida Milliken i Daniela Wallisa

Nasze standardy: Zasady zaufania Thomson Reuters.