21 kwietnia, 2024

MSPStandard

Znajdź wszystkie najnowsze artykuły i oglądaj programy telewizyjne, reportaże i podcasty związane z Polską

Polskie/fińskie firmy podpisują umowę na nowy projekt energetyki jądrowej :: NucNet

Polskie/fińskie firmy podpisują umowę na nowy projekt energetyki jądrowej :: NucNet

Fińska TVO Nuclear Services (TVONS) i Fortum podpisały dwuletnią umowę ramową z polskimi Polskimi Elektrowniami Jądrowymi (PEJ), państwową spółką odpowiedzialną za projekt budowy pierwszej elektrowni jądrowej w Polsce.

Spółki będą wspierać PEJ w usprawnianiu procesów eksploatacji i utrzymania pierwszej w Polsce elektrowni jądrowej.

TEONS i Fortum zapewnią wsparcie techniczne na etapie wydawania licencji i projektowania elektrowni oraz pomogą PEJ rozwinąć jej potencjał do zostania operatorem elektrowni jądrowej.

PEJ odpowiada za przygotowanie procesu inwestycyjnego budowy pierwszej polskiej elektrowni jądrowej na Pomorzu. W listopadzie 2022 r. Warszawa wybrała firmę Westinghouse na dostawcę technologii reaktora AP1000 dla obiektu składającego się z trzech bloków.

Pierwszy blok warszawskiego programu energetyki jądrowej 2020 ma zostać uruchomiony w 2033 r., a rozpoczęcie budowy w 2026 r.

TVONS jest spółką zależną fińskiego przedsiębiorstwa nuklearnego Teollisuuden Voima Oyj, które jest właścicielem i operatorem składającej się z trzech bloków elektrowni jądrowej Olkiluoto. Fortum z siedzibą w Finlandii jest właścicielem i operatorem składającej się z dwóch bloków Loviisa, jedynej elektrowni jądrowej w Finlandii.

READ  Wzrost zatrudnienia w Polsce spowalnia, przeciętne płace rosną w listopadzie