Kiedy Henryk Sienkiewicz otrzymał w 1905 roku literacką Nagrodę Nobla, był już jednym z najsłynniejszych i poczytnych autorów na świecie. Popularność ta rozprzestrzeniła się ogólnie na Stany Zjednoczone i zachodni Nowy Jork. styczeń 1 sierpnia 1899 r. w wydaniu The Buffalo Sunday Morning News: „Niewiele osób jest dziś bardziej znanych w świecie literackim niż Henry Sienkiewicz. . . . Jego najpopularniejsza książka „Quo vadis” zachwyciła czytelników i sprzedała się w setkach tysięcy egzemplarzy w Ameryce i Wielkiej Brytanii.
Sienkiewicz urodził się 5 maja 1846 roku w Sieds. Po studiach na Uniwersytecie Warszawskim rozpoczął pracę jako dziennikarz. Polska była wówczas narodem podzielonym, znajdującym się pod wojskową okupacją wojsk Rosji, Prus i Austrii. Zimą 1875 roku niewielka grupa patriotów spotkała się w Warszawie w domu utalentowanej aktorki Heleny Modrzejewskiej. Zaniepokojona ograniczeniami wolności w Europie komisja podjęła decyzję o zbadaniu możliwości założenia polskiej osady w Kalifornii. Sienkiewicz zgodził się najpierw odwiedzić Amerykę w celu rozpoznania potencjalnych lokalizacji. Aby sfinansować swój wyjazd, Sienkiewicz zorganizował publikację w Gazecie Polskiej serii artykułów o swoich przeżyciach.
19 lutego 1876 roku Sienkiewicz udał się do Nowego Jorku. Po krótkim pobycie w tym mieście udał się na zachód przez Syracuse i Rochester do wodospadu Niagara, gdzie zatrzymał się, aby zbadać jego słynną zaćmę. W eseju przesłanym swemu wydawcy w Warszawie Sienkiewicz obszernie opisał wodospad. W tłumaczeniu Charlesa Morleya opis ten obejmuje:
„Zaprawdę, samo wspomnienie tej sceny otępia mój umysł i sprawia, że pióro wypada mi z ręki. Ogromne wody jeziora Erie, wpadające potężną gardzielą do jeziora Ontario, nagle tracą swoje łożysko i w dwóch miejscach wpadają w otchłań . Na pierwszy rzut oka dzicy, wściekli i wściekli. Ziemia wydaje się nie wytrzymywać ciężaru i uderzenia wody. . . Ryk wody jest ogłuszający. Ostry wiatr kłuje w twarz pianą. Czasem pęka mgła. nagle od podstawy wodospadu i zasłania wszystko z pola widzenia. Potem znowu znika i widzisz pianę, całą w dłoni. Opada przejrzyście jak przedmiot w środku.
Sienkiewicz opisał także wchodzenie po drewnianych schodach prowadzących do miejsca pod wodospadem. „Nie ma nic piękniejszego niż widok na wodospad w pomieszczeniu”.
Choć Sienkiewicz był jednym z najpopularniejszych Polaków odwiedzających Wodospad Niagara, z pewnością nie był pierwszym. Przed wyjazdem Sienkiewicz odwiedził muzeum poświęcone historii cudu przyrody miasta. W artykule, który wysłał do publikacji w Warszawie, ściany budynku „pokryły tysiące napisów w języku angielskim, francuskim, włoskim i innych językach. Przyjrzałem się także napisom polskim i rosyjskim, bo każdy uważa za swój obowiązek zostawić tu swój podpis i datę przybycia.
Z wodospadu Niagara Sienkiewicz przedostał się do Kanady. Jego pociąg jechał do Hamilton, Detroit, Omaha i Kalifornii, gdzie wybrał Anaheim na miejsce założenia polskiej kolonii. Tam ostatecznie dołączył do Heleny Modrzejewskiej, jej męża i niewielkiej grupy polskich intelektualistów. Ich plany osiedlenia się na stałe nie powiodły się, ale Helena Modrzejewska opanowała angielski, a Sienkiewicz kontynuowała pracę reportera w Polsce.
20 sierpnia 1877 roku Madame Modrzejewska wznowiła karierę aktorską w San Francisco. Dzięki pochlebnym recenzjom szybko stała się czołową gwiazdą amerykańskiego teatru. Tymczasem Sienkiewicz zdecydował się na powrót do Europy. Przed wyjazdem z Nowego Jorku pod koniec marca 1878 roku Sienkiewicz podróżował z Modrzejewską w tournee po jej występach po głównych miastach wschodnich Stanów Zjednoczonych. Jak donosi „Buffalo Courier”, aktorka odwiedziła Buffalo 18 marca 1878 roku. Prawdopodobnie Sienkiewicz stacjonował w drugim co do wielkości mieście stanu Nowy Jork.
Sienkiewicz zmarł 15 listopada 1916 r. W obszernym artykule wstępnym dziennik „The Buffalo Express” stwierdził, że wiadomość o jego śmierci „przyniesie prawdziwy smutek każdej polskiej kolonii w Ameryce i odbije się w ogóle w świecie literackim”. W gazecie zauważono: „To interesujący fakt, że jeden z największych powieściopisarzy naszych czasów. . . Powinien zdobyć światową sławę, pisząc opowiadania dla małych magazynów. Jedną z takich historii jest jego relacja z wizyty nad wodospadem Niagara.
Mogę się tylko domyślać, że Sienkiewicz mógł zatrzymać się w Buffalo, ale na pewno znamy jego przygody w sąsiedniej gminie na północy. Na przestrzeni lat zachodnią część Nowego Jorku odwiedzali także inni polscy laureaci Nagrody Nobla. Jednak taka pierwsza wizyta zainspirowała młodego dziennikarza do poinformowania swoich czytelników w Polsce o majestatycznym pięknie wodospadu Niagara. Krótka podróż Sienkiewicza to tylko jeden z przykładów wydarzeń historycznych, które od lat cieszą się zainteresowaniem polskich organizacji kulturalnych.
„Przyjazny praktyk podróży. Miłośnik jedzenia. Bezkompromisowy rozwiązywacz problemów. Komunikator”.
More Stories
Polski premier Donald Tusk radzi patronom Nord Stream, aby „zachowali spokój”
Polskie akcje wzrosły w końcówce handlu; WIG30 zyskał 0,89% według Investing.com
Polskie akcje tracą w końcówce handlu; WIG30 spadł o 0,58% według Investing.com