15 lipca, 2024

MSPStandard

Znajdź wszystkie najnowsze artykuły i oglądaj programy telewizyjne, reportaże i podcasty związane z Polską

Polska zwiększa ryzyko obecnością Wagnera na Białorusi

Polska zwiększa ryzyko obecnością Wagnera na Białorusi

Polskie władze zwiększają bezpieczeństwo wokół granicy z sąsiednią Białorusią w obawie, że obecność Grupy Wagnera może zaostrzyć konflikt między obydwoma państwami.

Według Raport BloombergaUrzędnicy szacują, że na Białorusi stacjonować będzie około 8000 członków Wagnera, co doprowadzi do nowej, ale trudniejszej wojny hybrydowej.

Polskie władze oskarżyły migrantów z Afryki i Bliskiego Wschodu o próbę nielegalnego przekroczenia granicy oraz o to, że Białoruś celowo wspomaga ten proces.

„Możemy mieć nową sytuację na Białorusi z obecnością Wagnera” – powiedział w środę wicepremier Jarosław Kaczyński na konferencji prasowej, donosi Bloomberg. „Sytuacja jest niebezpieczna dla Ukrainy, niebezpieczna dla Litwy i dla nas”.

Kaczyński powiedział na konferencji prasowej, że planuje zwiększyć obecność wojskową kraju i zbudować nowe umocnienia wojskowe w pobliżu granicy.

Ostatni ruch Polski ma miejsce kilka dni po tym, jak Grupa Wagnera i jej prezes Jewgienij Prigożyn przenieśli się na Białoruś po pośredniczeniu w umowie między firmą najemników a rosyjskim rządem. Ten krok został podjęty, aby zapobiec wojnie domowej w Rosji.

Prigożyn wezwał w weekend do zbrojnego powstania w celu obalenia ministra obrony Siergieja Szojgu, kwestionując uzasadnienie prezydenta Rosji Władimira Putina dla trwającej wojny tego kraju z sąsiednią Ukrainą.

Po tym, jak Rosja osiągnęła porozumienie w sprawie wycofania stawianych mu zarzutów za prowadzenie zbrojnej rebelii, Prigożyn nakazał swojej osobistej armii wstrzymanie natarcia i przeniósł się na Białoruś.

Prezydent Białorusi Aleksander Łukaszenko, który pośredniczył w zawarciu umowy między obiema stronami, powiedział, że przekonał prezydenta Rosji Władimira Putina, aby nie „niszczył” grupy Wagnera.

„Najbardziej niebezpieczna, jak ja to widziałem, nie jest sama sytuacja, ale możliwe jej zmiany. To jest najbardziej niebezpieczne” – powiedział Łukaszenka we wtorkowym oświadczeniu. „Zdałem sobie też sprawę, że podjęto trudną decyzję o usunięciu osób zaangażowanych.”

READ  Polska przysięga nie podporządkować się unijnym przepisom imigracyjnym, grozi zawetowaniem planu przesiedleń uchodźców

„Zasugerowałem, żeby Putin się z tym nie spieszył. Zasugerowałem, żeby porozmawiał ze swoimi generałami, Prigożynem” – dodał.

Prawa autorskie 2023 Nexstar Media Inc. Wszelkie prawa zastrzeżone. Te treści nie mogą być publikowane, transmitowane, przepisywane ani redystrybuowane.