12 kwietnia, 2024

MSPStandard

Znajdź wszystkie najnowsze artykuły i oglądaj programy telewizyjne, reportaże i podcasty związane z Polską

Polska znajduje jagodowe rozwiązania

bWedług Polish Berry Cooperative holenderski przemysł borówki stoi w obliczu trudnej kampanii eksportowej, ponieważ ma już duże ilości na głównych rynkach europejskich.

Jednak przy eksporcie za granicę istnieje wiele opcji w kraju.

„Sprzedaż jest w tym roku bardzo wymagająca, ponieważ sezony borówki przeplatają się w wielu krajach europejskich, a podaż jest wysoka”, wyjaśnia Dominika Kozersevska z Bolsky Djokovic i Polish Berry Cooperative. „Do tego dochodzi Brexit.

„Podchodzimy do tych wyzwań, koncentrując się bardziej na rynkach Europy Środkowo-Wschodniej, które, mamy nadzieję, będą rosły w nadchodzących latach. Po epidemii sprzedajemy jagody z powrotem do Azji”.

Biorąc pod uwagę wzrost produkcji w kraju, zdolność do zapewnienia większej liczby rynków jest szczególnie ważna. Według Kozerzewskiej, Polska Spółdzielnia Jagodowa prognozuje w tym sezonie od 3500 do 4000 ton borówki, czyli o 20 proc. więcej niż do 2020 roku. Pojawia się pomimo różnych warunków pogodowych w sezonie produkcyjnym.

„Zeszłej zimy doświadczyliśmy silnych mrozów – do -30 stopni – ale bez uszkodzeń pąków owocowych” – kontynuuje. „Wiosenne przymrozki też nas uratowały, jednak podczas kwitnienia pogoda była bardzo chłodna, co nie sprzyjało zapylaniu.

Obecnie doświadczamy trudnej pogody z 30 stopniami jednego dnia i 18 stopniami następnego. Na szczęście nasz zasięg geograficzny pozwolił nam na utrzymanie niezawodnych dostaw przy zamkniętej produkcji.

Testowane są nowe, obiecujące odmiany borówki, choć szczegóły zostaną ujawnione już wkrótce, potwierdza Kozersevska, i że w przyszłości jagody będą głównymi jagodami w kraju, podczas gdy inne produkty będą rosnąć.

„Jagody, obecnie uprawiane na powierzchni 450 hektarów, nadal są głównym produktem Polskiej Spółdzielni Jagodowej, ale gdy nasi klienci pytają o inne jagody wysokiej jakości, poszerzamy nasze portfolio” – podkreśla. „Rozpoczęliśmy uprawę truskawek kilka lat temu, a po udanych próbach w zeszłym roku nasza produkcja malin osiągnęła obecnie 7 ha pod tunelami. W tym roku wiele upraw jeżyn jest testowanych.

READ  Aston Villa Matty Cash obawia się kontuzji przed starciem Wilków w niepokojącej scenie w Polsce

Polska Spółdzielnia Jagodowa była mocno zaangażowana w akcję „Czas na Polskie Superowoce”, w ramach której odnotowano wzrost spożycia owoców miękkich w Polsce.