12 kwietnia, 2024

MSPStandard

Znajdź wszystkie najnowsze artykuły i oglądaj programy telewizyjne, reportaże i podcasty związane z Polską

Polska zgadza się na używanie oprogramowania szpiegującego Pegasus

Liderzy opozycji oskarżyli Pegaza o wpływ na wynik wyborów w 2019 r.

Potężny lider polskiej partii rządzącej przyznał, że kraj kupił izraelskie oprogramowanie szpiegujące, ale zaprzeczył w wywiadzie w piątek, że było ono wykorzystywane przeciwko opozycji.

Zarzuty użycia oprogramowania Pegasus w skandalu podobnym do śledztwa Watergate, które doprowadziło do rezygnacji prezydenta USA Richarda Nixona w 1974 roku, wstrząsnęły Polską w ostatnich tygodniach.

Pegasus przekształca smartfony w kieszonkowe urządzenia szpiegowskie, które umożliwiają użytkownikowi odczytywanie wiadomości celu, śledzenie jego lokalizacji oraz obsługę kamery i mikrofonu bez jego wiedzy.

„Byłoby gorzej, gdyby polska służba nie miała takiego narzędzia” – powiedział Jarosław Kaczyński, lider PiS i wicepremier. Cotygodniowe sieci.

Zapytany o rzekome wykorzystanie przez Pegasusa oprogramowania do podsłuchiwania polskich protestujących, Kaczyński powiedział, że plan był „wykorzystywany przez służby przestępcze i antykorupcyjne w wielu krajach”.

W wywiadzie, który zostanie ujawniony w całości w poniedziałek, Kaczyński podkreślił, że każde użycie takich metod będzie „zawsze pod kontrolą sądu i prokuratury”.

„W Polsce system nadzoru dla takich działań jest jednym z najostrzejszych w Europie” – powiedział bez rozwinięcia.

Odrzucił zarzuty opozycji jako „nic”.

Kanadyjski organ nadzoru cyberbezpieczeństwa Citizen Lab twierdzi, że Pegasus został wykorzystany przeciwko trzem działaczom opozycji, w tym Krzysztofowi Brejzie i senatorowi Krzysztofowi Brejzie, w koordynowaniu kampanii wyborczej Platformy Obywatelskiej w 2019 roku.

Powiedział John Scott-Railton, starszy badacz w Citizen Labs AFP Wcześniej zastosowania Pegaza okazywały się jedynie „czubkiem góry lodowej”, a jego użycie wskazywano w Polsce jako „poślizg dyktatorski”.

Breza powiedział, że użycie Pegaza mogło mieć wpływ na wynik referendum, które wygrało populistyczne prawo i Partia Sprawiedliwości.

Ale Kaczyński powiedział, że opozycja „przegrała z powodu porażki”.

„W kampanii wyborczej 2019 nie ma Pegaza, usług ani tajnych informacji” – powiedział.

Grupa NSO, izraelski właściciel Pegasusa, powiedział: AFP Wcześniej był sprzedawany „tylko legalnym organom ścigania, które korzystają z tych systemów na podstawie nakazów w celu zwalczania przestępców, terrorystów i korupcji”.

Ale powiedział John Scott-Railton, starszy badacz w Citizen Labs AFP Wcześniej stwierdzono, że zastosowania Pegaza w Polsce były jedynie „wierzchołkiem góry lodowej”, a jego użycie wskazywało na „dyktatorski ślizg” w kraju.

READ  Łyżwiarstwo szybkie: Mistrzowie Europy – Polska zdobywa srebro w sprincie drużynowym kobiet w kategorii angielskiej