27 kwietnia, 2024

MSPStandard

Znajdź wszystkie najnowsze artykuły i oglądaj programy telewizyjne, reportaże i podcasty związane z Polską

Polska obecnie odmawia przyjęcia lub zapłaty za więcej szczepionek Kovit-19

Polska obecnie odmawia przyjęcia lub zapłaty za więcej szczepionek Kovit-19

Lekarz przygotowuje szczepionkę przeciwko koronawirusowi Pfizer-Bioentech (COVID-19) 4 stycznia 2021 r. w Szpitalu Uniwersyteckim w Białymstoku. Agnieszka Sadovska / Agenza Gazette via REUTERS

Zarejestruj się teraz, aby uzyskać nieograniczony bezpłatny dostęp do Reuters.com

WARSZAWA, 19 kwietnia (Reuters) – Polska nie weźmie ani nie zapłaci więcej za szczepionkę Covit-19 w ramach umowy na dostawy do UE, powiedział we wtorek minister zdrowia, przygotowując grunt pod prawną batalię z producentami.

Polska wraz z innymi członkami UE otrzymuje szczepionki COVID-19 przeciwko zakażeniom koronawirusem w ramach uzgodnionych umów dystrybucyjnych między Komisją Europejską a producentami szczepionek, takimi jak BioNTech SE. (22UAy.DE) I Pfizera (PFE.N) Lub Nowoczesna (MRNA.O).

Pfizer jest największym dostawcą w Polsce. Jednak kraj ten odnotował niższy wzrost liczby szczepionek niż większość krajów UE i ma nadwyżkę rezerw szczepionek, z których część została sprzedana lub przekazana innym krajom. Czytaj więcej

Zarejestruj się teraz, aby uzyskać nieograniczony bezpłatny dostęp do Reuters.com

„W miniony weekend skorzystaliśmy z zasady płacy przymusowej i poinformowaliśmy zarówno Komisję Europejską, jak i głównego producenta szczepionek, że odmawiamy przyjęcia tych szczepionek i odmawiamy zapłaty” – powiedział minister zdrowia Adam Nidzilski. Prywatna transmisja TVN24.

„W rzeczywistości rezultatem byłby konflikt prawny, który już trwa” – powiedział.

Polska nie może bezpośrednio zawiesić umowy na dostawę szczepionek, ponieważ stronami porozumień są Komisja Europejska i producenci – powiedział.

Wartość kontraktu z jednym producentem na dostawę szczepionki do Polski do końca 2023 roku wyniosła ponad 6 miliardów slotów (1,4 miliarda dolarów), z czego ponad 2 miliardy slotów do dystrybucji do 2022 roku.

Według Pfizera, Komisja Europejska ma umowę na dostarczanie szczepionki COVID-19 do krajów członkowskich UE.

„Nasze rozmowy z rządem i szczegóły dystrybucji szczepionek są poufne” – dodał.

READ  Pavel Preshetfelsky cieszy się „naprawdę dobrym samopoczuciem” półfinałów na swoim własnym GP w Polsce

BioNTech, partner Pfizera, twierdził jedynie, że Pfizer odpowiadał za relacje handlowe z Polską.

Polska, w której mieszka około 38 milionów ludzi, zgłosiła 5 983 864 przypadków koronawirusa i 115 809 zgonów.

Rzecznik UE ds. zdrowia Stephen de Geersmaker powiedział we wtorek na konferencji prasowej, że państwa członkowskie są zaangażowane w traktat, ale rozumieją „trudną sytuację” Polski.

„Nadal ułatwiamy dyskusję między polskim rządem a agencją w celu znalezienia praktycznego rozwiązania tej konkretnej sytuacji, przed którą stoi kraj” – powiedział.

W Polsce 59% osób jest zaszczepionych dwiema dawkami, a 31% ma zastrzyk przypominający. To jest poniżej średniej UE wynoszącej odpowiednio 72,5% i prawie 53%.

(1 USD = 4,2868 Slodis)

Zarejestruj się teraz, aby uzyskać nieograniczony bezpłatny dostęp do Reuters.com

Raport Alana Charlischa i Anny Vladorsak-Chemsuk w Warszawie, Ludwiga Burgera we Frankfurcie i Francesco Curacio w Brukseli; Montaż przez Susan Fenton i Eda Osmond

Nasze standardy: Zasady zaufania Thomson Reuters.