30 maja, 2024

MSPStandard

Znajdź wszystkie najnowsze artykuły i oglądaj programy telewizyjne, reportaże i podcasty związane z Polską

Polska zamyka lukę, aby sklepy mogły uniknąć zakazu handlu w niedziele

Zdjęcie: Claudio Divizia / Shutterstock.com

W ciągu tygodnia kilka dużych sieci handlowych zamknie lukę, która pozwoli Polsce uniknąć zakazu handlu w niedzielę, świadcząc usługi pocztowe, informuje lokalny portal Notesfrompoland.

Giganci supermarketów, w tym Carrefour, Kaufland i Netto, którzy skorzystali z wyjątku, zapowiedzieli, że nie będą już otwierać swoich sklepów w niedziele.

W 2018 roku wprowadzono zakaz handlu obejmujący zamykanie sklepów we wszystkie dni z wyjątkiem siedmiu niedziel w roku. Istnieje jednak szereg wyjątków, w tym firmy świadczące usługi pocztowe. Skłoniło to wiele dużych sieci do świadczenia takich usług, aby pozostać otwartymi.

Praktyka ta rozgniewała Związek Solidarność, który początkowo przy wsparciu Kościoła katolickiego zaproponował embargo handlowe. Naciskał rząd, aby zamknął dziurę.

Ostatecznie w październiku ubiegłego roku prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę, zgodnie z którą ponad 40% dochodów danego kampusu kwalifikowałoby się do funkcjonowania w niedziele. Nowe zasady wejdą w życie 1 lutego.

Ponadto Ministerstwo Finansów zapowiedziało, że firmy, które chcą nadal korzystać ze zwolnienia, muszą posiadać osobną miesięczną ewidencję sprzedaży dla każdego punktu biznesowego, nawet jeśli posiadają wielokrotności w jednej sieci.

Wesprzyj Budapest Business Journal

Stworzenie renomowanej branży dziennikarskiej to kosztowny biznes. Przez 27 lat wiadomości biznesowe, współpracując z wydawcami, redaktorami i reporterami Budapest Business Journal, dostarczały Ci rzetelnych informacji, prawdziwych, dokładnych i bez obaw i przychylności.

Firmy prasowe na całym świecie zmagały się ze znalezieniem modelu biznesowego, który pozwalałby im nadal przodować bez uszczerbku dla ich wydajności. Ostatnio niektórzy eksperymentowali z pomysłem zaangażowania swoich najważniejszych partnerów, swoich czytelników.

Chcemy dać taką samą możliwość naszym czytelnikom. Chcielibyśmy zaprosić Cię do pomocy w dostarczaniu wysokiej jakości dziennika biznesowego, którego potrzebujesz. Naciśnij nasz przycisk Support BBJ i możesz wybrać, jak często i jak często przesyłasz do nas swoje wpisy.

READ  Wzrost PKB Polski spowalnia w II kwartale 2022 r.