24 lutego, 2024

MSPStandard

Znajdź wszystkie najnowsze artykuły i oglądaj programy telewizyjne, reportaże i podcasty związane z Polską

Polska wznawia poszukiwania naziemne po piątkowym naruszeniu przestrzeni powietrznej – wojskowe

Polska wznawia poszukiwania naziemne po piątkowym naruszeniu przestrzeni powietrznej – wojskowe

(c) Prawa autorskie Thomson Reuters 2023

WARSZAWA (Reuters) – Polska w sobotę wznowiła poszukiwania elementów rosyjskiej rakiety, która w piątek rano mogła naruszyć przestrzeń powietrzną kraju, poinformowało polskie wojsko.

„Informujemy, że 30 grudnia na terenie województwa lubelskiego zostaną przeprowadzone poszukiwania naziemne pod kątem ewentualnych elementów obiektu, który wczoraj naruszył polską przestrzeń powietrzną” – napisało dowództwo operacyjne Wojska Polskiego na platformie społecznościowej X.

„Celem przeszukania jest ostateczne potwierdzenie, że na terytorium Polski nie znajduje się żaden element substancji.”

Polscy wojskowi powiedzieli w piątek, że obiekt opuścił przestrzeń powietrzną kraju trzy minuty po przekroczeniu granicy z Ukrainą.

„Strona ukraińska i sojusznicy początkowo potwierdzili nasze zapisy radarowe, że obiekt opuścił terytorium Polski” – powiedział agencji Reuters rzecznik dowództwa operacyjnego.

Dodał, że poszukiwania miały trwać do godziny 19:00 czasu GMT, po tym jak zostały zawieszone na noc.

W poszukiwaniach w okolicach Zamościa w południowo-wschodniej Polsce weźmie udział około 480 żołnierzy Regionalnych Sił Obronnych – poinformowało dowództwo operacyjne w X.

W piątkowy wieczór MSZ Polski wezwał rosyjskie władze i zażądał wyjaśnień w sprawie naruszenia jej przestrzeni powietrznej przez rakietę kierowaną.

(Raport: Carol Badohl; redakcja: Sharon Singleton)

Zastrzeżenie: Ten raport został wygenerowany automatycznie z serwisu informacyjnego Reuters. ThePrint nie ponosi żadnej odpowiedzialności za ich treść.

READ  Skrajnie prawicowy polski poseł Grzegorz Braun zapalił menorę w parlamencie