9 grudnia, 2022

MSPStandard

Znajdź wszystkie najnowsze artykuły i oglądaj programy telewizyjne, reportaże i podcasty związane z Polską

Wojna rosyjsko-ukraińska: polska armia w stanie najwyższej gotowości, gdy rosyjska rakieta zabija 2:10 faktów

Warszawa poinformowała, że ​​pocisk zabił dwie osoby we wsi Presvodov

Warszawa:
Rakieta produkcji rosyjskiej zabiła we wtorek dwie osoby w Polsce, poinformowała Warszawa, wprowadzając swoje wojsko w stan najwyższej gotowości w związku z eskalacją wojny na Ukrainie.

Oto 10 najważniejszych faktów dotyczących tej wielkiej historii

  1. Pocisk zabił dwie osoby we wsi Presvodov, ale nie ma konkretnych dowodów na to, kto go wystrzelił – poinformowała Warszawa, wzywając ambasadora Moskwy do „natychmiastowych, szczegółowych wyjaśnień”.

  2. Warszawa postawiła swoje wojsko w stan gotowości po nadzwyczajnym posiedzeniu Rady Bezpieczeństwa Narodowego. „Zdecydowano o podniesieniu gotowości części jednostek bojowych i innych służb mundurowych” – powiedział dziennikarzom rzecznik Piotr Mueller.

  3. Prezydent USA Joe Biden rozmawiał telefonicznie ze swoim polskim odpowiednikiem Andrzejem Dudą, „oferując pełne wsparcie USA i pomoc w polskim śledztwie” – poinformował Biały Dom.

  4. Polska jest chroniona przez zobowiązanie NATO do zbiorowego bezpieczeństwa – zapisane w artykule 5 jego traktatu założycielskiego – ale odpowiedź Sojuszu będzie w dużym stopniu uzależniona od tego, czy incydent był przypadkowy, czy celowy.

  5. Biden rozmawiał z szefem NATO Jensem Stoltenbergiem o zamachu bombowym w Polsce, podczas gdy dyplomaci z sojuszu mają odbyć w środę nadzwyczajne spotkanie.

  6. Incydent spotkał się z powszechnym potępieniem, a prezydent UE Charles Michel powiedział, że jest „zszokowany”, a prezydent Francji Emmanuel Macron wezwał do rozmów na trwającym szczycie G20 w Indonezji.

  7. Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski powiedział wcześniej, że dwa rosyjskie pociski uderzyły w Polskę, co określił jako „bardzo znaczącą eskalację”.

  8. Minister spraw zagranicznych Ukrainy Dmytro Kuleba odrzucił jako „teorię spiskową”, że polskie bombardowanie mogło być spowodowane pociskami ziemia-powietrze wystrzelonymi przez siły Kijowa, podczas gdy Ministerstwo Obrony Rosji oskarżyło to o „prowokację”. .

  9. Wybuchy nastąpiły po tym, jak rosyjskie rakiety uderzyły we wtorek w miasta na Ukrainie, w tym we Lwów, w pobliżu granicy z Polską. Strajki pozbawiły prądu około 10 milionów ludzi, ale później przywrócono go do ośmiu milionów i spowodowały automatyczne wyłączenia dwóch elektrowni jądrowych, powiedział Zełenski.

  10. Powiedział, że Rosja wystrzeliła 85 pocisków w obiekty energetyczne w całym kraju, potępiając ataki jako „akt ludobójstwa” i „policzek w twarz” G20.

READ  Rynek goździków o wartości 7,3 miliarda dolarów do 2027 r. - Holandia, Hiszpania, Polska, Kenia, Włochy, Kolumbia, Chiny - India Security News

(Ta historia nie była edytowana przez pracowników NDTV i została wygenerowana automatycznie z konsorcjalnego kanału).