26 maja, 2024

MSPStandard

Znajdź wszystkie najnowsze artykuły i oglądaj programy telewizyjne, reportaże i podcasty związane z Polską

Polska: Polreggio kupi do 200 pociągów elektrycznych

Polregio podpisało umowy ramowe z czterema producentami taboru kolejowego: FPS H.Cegielski, Pesa Bydgoszcz SA, Newag SA i Stadler Polska na dostawę do 200 pociągów elektrycznych.

Te elektryczne zespoły trakcyjne (EZT) będą dostarczane w ciągu najbliższych trzech lat, między 2025 a 2026 rokiem.

Oczekuje się, że podpisanie tych umów ramowych skróci całkowity czas trwania postępowań o co najmniej rok w porównaniu z klasycznym przetargiem.

Pociągi elektryczne Polregio

Spółka zamierza pozyskać łącznie 200 nowych elektrycznych zespołów trakcyjnych (EMU).

Artur Martyniuk, Prezes Zarządu Polregio SA, powiedział:

„Podpisanie porozumień strukturalnych z producentami taboru rozpoczyna nowy etap rozwoju w historii Polreggio, a także kolei regionalnych w Polsce. 200 nowych pociągów regionalnych to wielki skok jakościowy i znacząca poprawa komfortu podróży dla milionów Polacy, zwłaszcza ci mieszkający w małych miejscowościach.

To rekordowe zamówienie dla Polskich Kolei Regionalnych o wartości 7 mld zł. Jest to możliwe dzięki stabilnej sytuacji finansowej firmy, która w ciągu ostatnich dwóch lat wygenerowała 10 miliardów złotych (2,12 miliarda euro) przychodów.

Nowe pociągi będą miały konfiguracje 2-wagonowe i 3-wagonowe. Będą osiągać prędkość 160 kilometrów na godzinę, co skróci czas przejazdu na zmodernizowanych odcinkach kolei.

Wszystkie nowe jednostki będą wyposażone w klimatyzację, Wi-Fi oraz system dynamicznej informacji pasażerskiej.

READ  Polska potwierdza, że ​​USA rozmieszczą 2500 dodatkowych żołnierzy w kraju: Raport