22 lipca, 2024

MSPStandard

Znajdź wszystkie najnowsze artykuły i oglądaj programy telewizyjne, reportaże i podcasty związane z Polską

Polska podpisała umowę na zakup drugiej partii amerykańskich czołgów Abrams

Polska podpisała umowę na zakup drugiej partii amerykańskich czołgów Abrams

W środę minister obrony Polski podpisał umowę na zakup drugiej partii amerykańskich czołgów podstawowych Abrams, ponieważ Warszawa modernizuje swoje zdolności obronne i zacieśnia współpracę wojskową z Waszyngtonem w świetle wojny Rosji na sąsiedniej Ukrainie.

Polska jest pierwszym sojusznikiem USA, który otrzyma czołgi Abrams w Europie, poinformowali urzędnicy.

Minister obrony narodowej Mariusz Błaszak podpisał kontrakt o wartości 1,4 mld USD w bazie wojskowej w Weszoli pod Warszawą. Kontrakt zakłada dostawę 116 czołgów M1A1 Abrams wraz z odpowiednim wyposażeniem i logistyką począwszy od tego roku.

W ceremonii podpisania wzięli udział Daniel Lawton, Zastępca Szefa Sztabu Ambasady USA w Polsce oraz gen. bryg. Gen. Jan Lubas, zastępca dowódcy 101. Dywizji Powietrznodesantowej, elementów stacjonujących w południowo-wschodniej Polsce w pobliżu granicy z Ukrainą.

Umowa jest następstwem ubiegłorocznej umowy na zakup 250 zmodernizowanych czołgów M1A2 Abrams, które mają zostać dostarczone w latach 2025-26. Polska oczekuje także na dostawę amerykańskich systemów artyleryjskich HIMARS i otrzymała już baterie rakietowe Patriot.

Przemawiając w Wesołej, polscy i amerykańscy urzędnicy powiedzieli, że umowy wzmocnią Polskę, region i wschodnią flankę NATO w miarę trwania wojny na Ukrainie.

(Zastrzeżenie: ta historia została wygenerowana automatycznie z kanału konsorcjalnego; tylko obraz i nagłówek mogły zostać przerobione www.republicworld.com)

READ  Wyniki Krajowego Finału Eurowizji 2022 "Tu bije serce Europy!"