29 listopada, 2023

MSPStandard

Znajdź wszystkie najnowsze artykuły i oglądaj programy telewizyjne, reportaże i podcasty związane z Polską

Polska musi wkrótce utworzyć nowy rząd, aby otrzymać fundusze unijne – mówi Tusk

Polska musi wkrótce utworzyć nowy rząd, aby otrzymać fundusze unijne – mówi Tusk

Trzy partie proeuropejskie są gotowe utworzyć gabinet pod przewodnictwem Tuska i wzywają prezydenta Andrzeja Dudę, aby nie opóźniał nominacji.

1 listopada odbyło się pierwsze posiedzenie nowo wybranego parlamentu. Duda, który zapowiadał, że zbierze się 13, nie ogłosił, kto utworzy nowy rząd.

„Jeśli prezydent szybko pogodzi się z faktem, że w parlamencie jest większość i pozwoli mu utworzyć rząd, gwarantuję, że Polska zostanie szybko sfinansowana” – powiedział Tusk reporterom w Brukseli. Przywódcy związkowi próbując zablokować finansowanie.

Dostęp Polski do 35,4 mld euro dotacji i pożyczek z funduszu ratunkowego Unii Europejskiej jest zagrożony, co zdaniem krytyków podważy niezależność jej wymiaru sprawiedliwości do czasu wycofania się Warszawy z reform.

Te same obawy uniemożliwiają Polsce dostęp do 76,5 mld euro unijnych funduszy spójności, które mają na celu podniesienie poziomu życia w najbiedniejszych regionach UE.

Duda, sojusznik BIS, powiedział, że wstępny termin posiedzenia izby niższej prawdopodobnie zostanie ustalony wkrótce. Nie powiedział, kogo mianuje na stanowisko premiera, gdyż tę rolę pretenduje zarówno Tusk, jak i Mateusz Morawiecki z PiS.

„Dziś mamy dwóch poważnych kandydatów na premiera, dwie grupy polityczne, które twierdzą, że mają większość i mają własnego kandydata na premiera” – powiedział.

„To nowa sytuacja. „Nigdy nie było sytuacji, w której jedna partia wygrywa, a inne twierdzą, że uzyskają większość” – powiedział.

Prezydent ma 30 dni od dnia wyborów na zwołanie pierwszego posiedzenia nowego parlamentu, a następnie 14 dni na zgłoszenie kandydata na premiera.

(Anna Włodarczak-Czemchuk, Alan Charlish, Pavel Florkiewicz; redakcja: Mark Heinrich, Hugh Lawson i Angus MacSwan)

Zastrzeżenie: Ten raport został wygenerowany automatycznie z serwisu informacyjnego Reuters. ThePrint nie ponosi żadnej odpowiedzialności za ich treść.