28 listopada, 2023

MSPStandard

Znajdź wszystkie najnowsze artykuły i oglądaj programy telewizyjne, reportaże i podcasty związane z Polską

Rwanda i Polska podpisują umowę finansową o wartości 23 mln euro w celu ożywienia sektora mleczarskiego – KT PRESS

Rwanda i Polska podpisują umowę finansową o wartości 23 mln euro w celu ożywienia sektora mleczarskiego – KT PRESS

Marek Tomczuk, Członek Komitetu Wykonawczego BGK(L) i Uzziel Ndagijimana, Minister Finansów i Planowania Gospodarczego Rwandy

Rwanda i Polska podpisały umowę o finansowaniu o wartości 23 milionów euro (29 miliardów Rwf) w celu wsparcia sektora mleczarskiego za pośrednictwem Banku Rozwoju (BGK). Transakcja jest pierwszym suwerennym finansowaniem przez polski bank.

Po zawarciu umowy eksportowej na dostawę instalacji schładzania mleka wraz z dodatkowym wyposażeniem i elementami konstrukcyjnymi pomiędzy Eksporterem (Faspol) a Importerem (Rwanda Agriculture), kredyt długoterminowy zostanie wykorzystany na zakup systemu schładzania mleka polskiego producenta Faspol. Tablica).

„Kredyt kupiecki dla Rwandy to najnowocześniejsze finansowanie w polskim sektorze bankowym. Dzięki temu stosunki handlowe Polski z Rwandą otworzą nowy rozdział, gdyż Rwanda uznawana jest za jeden z krajów przyjaznych dla robię interesy w Afryce. Cieszę się, że Polski Bank Rozwoju wspiera polskich eksporterów, a jednocześnie rozwój krajów afrykańskich. Chętnie podejmuję wyzwania” – mówi Marek Tomczuk, członek zarządu BGK.

Zaopatrzenie blisko 400 instalacji do lokalnych stacji skupu mleka ma na celu ograniczenie strat mleka na skutek nieprawidłowego przechowywania, zwiększenie efektywności produkcji i dostępu do przetworów mlecznych. Dlatego ma strategiczne znaczenie dla rozwoju społeczno-gospodarczego Rwandy.

„Porozumienie, które dziś podpisujemy, jest świadectwem szybko rozwijającej się współpracy dwustronnej między Rwandą a Polską. Obie strony badają dalsze możliwości współpracy gospodarczej” – mówi dr Ujile Ntakijimana, Minister Finansów i Planowania Gospodarczego.

Kredyt objęty jest polisą ubezpieczeniową Polskiej Agencji Kredytów Eksportowych (KUKE). Obejmuje m.in. rozwój sytuacji politycznej i skutki wydarzeń.

READ  Desperacja, by pojechać do Polski