11 maja, 2024

MSPStandard

Znajdź wszystkie najnowsze artykuły i oglądaj programy telewizyjne, reportaże i podcasty związane z Polską

Polska może powołać komisję do zbadania wykorzystania oprogramowania szpiegującego już w tym roku, twierdzi prawodawca

Polska może powołać komisję do zbadania wykorzystania oprogramowania szpiegującego już w tym roku, twierdzi prawodawca

(c) Prawa autorskie Thomson Reuters 2023

Autor: Alan Charlish
WARSZAWA (Reuters): Na początku tego roku może zostać powołana komisja parlamentarna, która ma zbadać zarzuty dotyczące wykorzystywania przez nacjonalistyczny rząd polskiego oprogramowania szpiegującego Pegasus przeciwko swoim przeciwnikom, powiedział nowo wybrany poseł po zhakowaniu jego telefonu.

W marcu Gazeta Wyborcza podała, że ​​do telefonu Jacka Karnowskiego włamano się przy użyciu oprogramowania opracowanego przez izraelską NSO Group w latach 2018–2019, kiedy pracował nad kampanią opozycji przed wyborami do Senatu, izby wyższej parlamentu.

Karnovski, niegdyś burmistrz nadmorskiego kurortu Sobot, po niedzielnym wyborze do parlamentu ma teraz przejąć władzę w ramach partii proeuropejskich.

„Spodziewam się, że zostanie powołana komisja śledcza” – powiedział Karnovsky Reutersowi. „Myślę, że jest to realistyczne na początku roku”.

W 2022 r. kontrolowany przez opozycję Senat powołał komisję do zbadania zarzutów włamań do telefonów, ale brakowało jej oficjalnych uprawnień dochodzeniowych.

Karnowski powiedział, że przed komisją powinni zostać wezwani wyżsi urzędnicy, w tym premier Mateusz Morawiecki i Jarosław Kaczyński, lider rządzącej nacjonalistycznej partii Prawo i Sprawiedliwość (PiS).

PiS stwierdził, że Polska ma dostęp do Pegaza, ale odrzucił sugestie, że został on wykorzystany przeciwko przeciwnikom politycznym.

BIS zwyciężył w sondażach, ale nie mógł utworzyć rządu z powodu braku sojuszu. Liderzy trzech ugrupowań dysponujących wspólną większością wezwali sojuszniczego z PiS prezydenta Andrzeja Dudę, aby nie zwlekał z powołaniem nowego premiera.

Doradcy Dudy zapewniają jednak, że nie podejmie on pochopnej decyzji.

(Relacja Alana Charlisha, dodatkowa relacja Anny Włodarczak-Chemchuk i Pawła Florkiewicza)

Zastrzeżenie: Ten raport został wygenerowany automatycznie z serwisu informacyjnego Reuters. ThePrint nie ponosi żadnej odpowiedzialności za ich treść.