28 września, 2023

MSPStandard

Znajdź wszystkie najnowsze artykuły i oglądaj programy telewizyjne, reportaże i podcasty związane z Polską

Polska kontroluje ceny energii elektrycznej dla gospodarstw domowych i małych firm

Polska kontroluje ceny energii elektrycznej dla gospodarstw domowych i małych firm

Warszawa – Polska ustali stawki 785 zł (156,61 USD) za megawatogodzinę (MWh) dla małych firm i instytucji, takich jak szpitale w 2023 roku i 693 zł/MWh dla gospodarstw domowych, powiedział we wtorek premier kraju.

W miarę jak Europa próbuje podążać ścieżką przez zimowe miesiące, polskie gminy i miasta stoją w obliczu wysokich cen energii elektrycznej, które w przyszłym roku będą dystrybuowane przez lokalne zakłady użyteczności publicznej, co skłania je do ogłoszenia szeregu środków oszczędzania energii i cięcia kosztów.

Polska wcześniej poinformowała, że ​​planuje zamrożenie cen dla gospodarstw domowych zużywających do 2000 kilowatogodzin (KWh) rocznie, z wyższymi limitami dla rodzin wielodzietnych lub członków rodzin niepełnosprawnych.

grudzień Limit cenowy będzie miał zastosowanie do całej energii elektrycznej wykorzystywanej przez małe przedsiębiorstwa i wrażliwych konsumentów, takich jak szpitale i szkoły, od 1 roku do końca przyszłego roku.

Gospodarstwa domowe będą płacić ceny ograniczone powyżej progu 2000 kWh w 2023 r., dodał polski rząd.

– To burza, która dotyka nas wszystkich, ale robimy wszystko, co w naszej mocy, aby wspierać firmy i Polaków – powiedział dziennikarzom premier Mateusz Morawiecki.

Minister klimatu Anna Moskwa powiedziała na konferencji, że ograniczone ceny będą dotyczyć także już podpisanych kontraktów.

Nie podając dalszych szczegółów, Moskwa stwierdziła, że ​​wycena limitów cenowych opierałaby się przede wszystkim na formule, która uwzględnia koszty paliwa, uprawnienia do emisji dwutlenku węgla i inne koszty, w tym marżę.

(1 USD = 5.0125 zł)

READ  bne IntelliNews - inflacja bazowa w Polsce podnosi tempo wzrostu do 9,9% r/rw sierpniu