15 lipca, 2024

MSPStandard

Znajdź wszystkie najnowsze artykuły i oglądaj programy telewizyjne, reportaże i podcasty związane z Polską

Polska i Szwecja odmawiają gry z Rosją w eliminacjach do Mistrzostw Świata |  Wiadomości o kryzysie rosyjsko-ukraińskim

Polska i Szwecja odmawiają gry z Rosją w eliminacjach do Mistrzostw Świata | Wiadomości o kryzysie rosyjsko-ukraińskim

Po inwazji Rosji na Ukrainę na pełną skalę Polska i Szwecja nie zagrają w marcowych play-offach Kataru 2022 w Moskwie.

Po inwazji Rosji na Ukrainę Polska nie zagra z Rosją w eliminacjach do Mistrzostw Świata w przyszłym miesiącu.

– W związku ze wzrostem agresji Federacji Rosyjskiej na Ukrainę reprezentacja Polski nie zagra w meczu z Republiką Rosyjską – powiedział w sobotę prezes PZPN Cesari Kulesa.

To była „jedyna słuszna decyzja”, powiedział.

Moskwa ma gościć Polskę w półfinale play-offów mistrzostw świata 24 marca, a jeśli jej drużyna się rozwinie, to 29 marca będzie gościć Szwecję lub Czechy w finale Bath B.

Kulesa powiedział, że związek prowadzi rozmowy ze szwedzkimi i czeskimi federacjami, aby przedstawić wspólne stanowisko dla FIFA.

Swoje poparcie w mediach społecznościowych wyrazili także zawodnicy reprezentacji Polski.

– Nie wyobrażam sobie gry w meczu z reprezentacją Rosji w kontekście trwającej na Ukrainie agresji zbrojnej – powiedział kapitan reprezentacji Robert Lewandowski.

„Rosyjscy piłkarze i kibice nie są za to odpowiedzialni, ale nie możemy udawać, że nic się nie stało” – napisał na Twitterze.

Kamil Glik, Mateusz Klich, Matty Cash i inni zawodnicy powiedzieli, że nie jest to łatwa decyzja, ale „są ważniejsze rzeczy w życiu niż piłka nożna”.

Wyrazili solidarność z Ukrainą „a nasz kolega Tomas Ketsiora z kadry narodowej, wciąż jest w Kijowie z rodziną”.

Następnie w sobotę Szwecja ogłosiła również, że nie zagra w eliminacjach mistrzostw świata z Rosją.

„Nielegalna i głęboka niesprawiedliwa inwazja na Ukrainę uniemożliwia obecnie wszelkie wymiany piłki nożnej z Rosją” – powiedział Karl-Eric Nilsson, prezes Szwedzkiego Związku Piłki Nożnej.

READ  Let's Get Weird-All World Best Song Contest: Polska

„Dlatego prosimy FIFA, aby zdecydowała, czy rosyjskie play-offy zostaną odwołane w marcu, ale bez względu na to, co wybierze FIFA, nie zagramy przeciwko Rosji w marcu.

Konflikt wszedł w trzeci dzień, odkąd prezydent Rosji Władimir Putin rozpętał inwazję na pełną skalę, która zabiła dziesiątki ludzi, zmusiła ponad 100 000 do opuszczenia Ukrainy w ciągu 48 godzin i wywołała obawy przed szerszym konfliktem w Europie.

Prezydent FIFA Gianni Infantino odmówił podjęcia decyzji w sprawie play-offów, kiedy w czwartek zorganizował konferencję prasową, zaledwie kilka godzin po rozpoczęciu inwazji.

„FIFA potępia użycie siły” – powiedział.

„Pierwszy mecz jest jeszcze za miesiąc i mamy nadzieję, że sytuacja się poprawi do tego czasu” – powiedział.

UEFA, organ zarządzający europejskim futbolem, ukarała Rosję w piątek, usuwając finał Europejskiej Ligi Mistrzów z imprezy Ligi Mistrzów w Sankt Petersburgu 28 maja i przekazując go Paryżowi.

UEFA nie wspomniała o swoich stosunkach z Gazpromem, jednym z ich głównych sponsorów, i rosyjską państwową firmą energetyczną, ale podobno prowadzi rozmowy w celu zerwania stosunków.

Zapowiedział również, że rosyjskie i ukraińskie kluby i drużyny narodowe biorące udział w międzynarodowych rozgrywkach będą rozgrywać własne mecze na neutralnych obiektach „do odwołania”.