28 marca, 2024

MSPStandard

Znajdź wszystkie najnowsze artykuły i oglądaj programy telewizyjne, reportaże i podcasty związane z Polską

Polska i Korea Południowa podpisują umowy dotyczące programu jądrowego |  Aktualności Energetyki Jądrowej

Polska i Korea Południowa podpisują umowy dotyczące programu jądrowego | Aktualności Energetyki Jądrowej

Korea Południowa i Polska oceniają wykonalność budowy czterech reaktorów jądrowych o mocy 1400 MW w Patno.

Seul i Warszawa podpisały porozumienia w sprawie rozwoju energetyki jądrowej w Polsce, według ministerstw obu krajów, ponieważ Polska stara się wycofywać węgiel, aby zmniejszyć emisję dwutlenku węgla, a Korea Południowa próbuje ożywić swój przemysł jądrowy.

Polskie ZE PAK i PGE oraz Korea Hydro & Nuclear Power (KHNP) ocenią wykonalność budowy czterech reaktorów jądrowych o mocy 1400 MW w centralnym Padnie w Polsce z wykorzystaniem technologii południowokoreańskiej, poinformowało w poniedziałek południowokoreańskie Ministerstwo Handlu, Przemysłu i Energii. We wspólnym oświadczeniu z polskim Ministerstwem Mienia Państwowego.

Firmy, przy wsparciu rządu, zamierzają do końca tego roku przygotować wstępny plan rozwoju zakładu, podały w komunikacie.

Od czasu wyborów w tym roku prezydenta Yoon Suk-yeola, który obiecał ożywienie krajowego przemysłu jądrowego, Korea Południowa zintensyfikowała starania o zabezpieczenie zamówień na eksport elektrowni jądrowych.

Jeśli podpisana zostanie ostateczna umowa, będzie to „osiągnięcie poparte zdecydowanym zaangażowaniem i polityką rządu koreańskiego w zakresie eksportu elektrowni jądrowych” – powiedział minister handlu, przemysłu i energii Chang-Yang Lee.

Kolektyw obronny

Podczas wizyty w Korei Południowej omówił także poprawę partnerstwa obronnego Polski z Seulem, ministrem stanu ds. aktywów Jackiem Sasinem – powiedział na Twitterze.

„Cieszymy się z informacji, że ZE PAK i PGE prowadzą rozmowy z KHNP, co jeszcze bardziej zacieśni relacje między Polską a Koreą Południową” – zacytowano w komunikacie Sasin.

ZE PAK należący do miliardera Zygmunta Solorza produkuje energię głównie z węgla brunatnego, ale planuje wycofanie węgla do 2030 r., a następnie produkcję energii wyłącznie ze źródeł odnawialnych.

Poniedziałkowe umowy były następstwem piątkowego ogłoszenia Warszawy, że amerykańska firma Westinghouse Electric Co zbuduje pierwszą w kraju elektrownię jądrową w północnej Polsce.