17 kwietnia, 2024

MSPStandard

Znajdź wszystkie najnowsze artykuły i oglądaj programy telewizyjne, reportaże i podcasty związane z Polską

Polska i Chorwacja plasują się wśród najgorszych krajów Unii Europejskiej pod względem niezależności sądownictwa

(Bloomberg) – Według nowych danych udostępnionych przez Unię Europejską sądy w Chorwacji, Słowacji i Polsce są uważane za najgorsze w Unii Europejskiej.

Według nowych ustaleń opublikowanych przez Komisję Europejską w czwartek, Bułgaria jest jednym z czterech największych krajów UE, w których obywatele postrzegają interwencje lub naciski rządu lub polityków jako główny powód ich niskiego zaufania do niezawisłości sądów i sędziów.

Roczny raport oparty na danych dotyczących jakości, wydajności i niezależności krajowych systemów wymiaru sprawiedliwości, znany jako Commission Judge Scoreboard, stwierdza, że ​​„wolność ogółu społeczeństwa jest niższa we wszystkich państwach członkowskich niż w przeszłości i w kilku państwach członkowskich poziom postrzeganej wolności jest szczególnie niski”.

Polska spotkała się z ostrzeżeniami UE i licznymi procesami sądowymi przed obozowymi trybunałami wyższymi o narażenie na szwank niezawisłości sądownictwa. Rząd powiedział, że zreformuje swój niewydolny system sądownictwa i wezwał UE do trzymania się z daleka od jej spraw wewnętrznych. .

„Wśród przyczyn braku niezawisłości sądów i sędziów najczęściej wymieniana jest interwencja lub naciski rządu i polityków, a następnie naciski ze strony interesów gospodarczych lub innych szczególnych interesów” – podała komisja.

W Chorwacji 68,2% osób podało ingerencję polityczną jako główną przyczynę braku zaufania do niezawisłości sądów i sędziów, podczas gdy 62,9% podało jako jedną z przyczyn ingerencję lub naciski ze strony interesów gospodarczych lub innych szczególnych interesów. W Polsce 51,3% osób wskazało interwencję polityczną jako czynnik, w porównaniu do 52,8% na Słowacji według danych UE.

© 2021 Bloomberg LP

READ  Miasto partnerskie Southend w Sopocie i jego podobieństwa