25 kwietnia, 2024

MSPStandard

Znajdź wszystkie najnowsze artykuły i oglądaj programy telewizyjne, reportaże i podcasty związane z Polską

Polska góruje nad Rosją w sprawie „manipulacji” światowym gazem | Aktualności

Polska znacząco ograniczyła wymianę gazu za pośrednictwem swojego gazociągu.

Wynika to z nacisków Władimira Putina na gaz w Europie, czekając na zatwierdzenie gazociągu North Stream 2.

NorthStream 2 powstał po zgodzie kanclerz Niemiec Angeli Merkel i kanclerz Rosji Polski i Ukrainy na eksport gazu z Rosji do Niemiec.

Ale Rosja odcięła dostawy gazu do Europy innymi rurociągami, w tym Polską, w nadziei na przyspieszenie certyfikacji niemieckich organów regulacyjnych, zamiast egzekwowania przepisów UE w całym systemie Nord Stream 2.

Polska argumentuje teraz, że rury nie są obecnie w pełni wykorzystywane, co oznacza, że ​​North Stream 2 jest niepotrzebny, a Putin uzbraja gazociąg i wykorzystuje go do geopolitycznych korzyści.

W liście z Polski do unijnej komisarz ds. konkurencji Margaret Vestager zarzuca się: „Cel jest jasny – nadużycie dominacji uprzywilejowanej pozycji na rynku dla Gospromu i Nort Stream 2, organizacji podważającej unijne prawo”.

19 października w liście podpisanym przez polskiego ministra klimatu i środowiska Mikasa Kurtikę stwierdza się, że Kreml stara się powiązać zwiększenie dostaw gazu do Europy z zakończeniem budowy Nortstream 2. Pokaż narzędzia dostaw gazu przez Rosję do osiągnięcia celu politycznego.

Cosprom, państwowa spółka gazowa i operatorzy gazociągów, są teraz przesłuchiwani przez Polskę.

Polska wezwała teraz Komisję Europejską do zbadania zachowania Gospromu.

A Polska nie jest jedynym krajem dotkniętym ciśnieniem gazu.

W ciągu ostatnich kilku miesięcy europejskie ceny gazu osiągnęły rekordowy poziom i obawiają się, że kryzys energetyczny może ogarnąć Europę.

Czytaj więcej: Octopus Energy obiecuje obniżyć ceny pomp ciepła do 2022 r.

Jednak ostatnie komentarze Kremla sugerują, że Rosja zwiększy podaż dopiero po uzyskaniu certyfikatu North Stream 2.

Warszawa uważa, że ​​Gosprom nadużywa swojej pozycji na unijnym rynku energetycznym z naruszeniem unijnego prawa.

Gazprom nie dokonuje dodatkowych rezerwacji przepustowości gazociągiem jamalskim ani ukraińskim systemem przesyłu gazu (UGTS), ograniczył dostawy płynące przez Nord Stream 1 i zredukował obsługiwane przez Gazprom europejskie magazyny gazu do bezprecedensowego poziomu.

READ  Polska i Ukraina zwiększą do 2022 r. wydobycie węgla dla zimnego klimatu

W liście czytamy: „Tworzy to fałszywe poczucie pilności uruchomienia Nord Stream 2 i celowo tworzy zestaw działań w wyniku niskiej podaży gazu z kierunku rosyjskiego”.