26 maja, 2024

MSPStandard

Znajdź wszystkie najnowsze artykuły i oglądaj programy telewizyjne, reportaże i podcasty związane z Polską

Polska rozważa drastyczne środki, aby poradzić sobie z „eksplozją” COVID

4 maja 2021 r. kobieta w masce ochronnej spaceruje przed centrum handlowym Złote Tarasy w centrum Warszawy, gdy rząd łagodzi kontrolę nad koronawirusem (COVID-19). REUTERS / Kacper Pempel

WARSZAWA, 20 października (Reuters) – Polska stoi w obliczu wybuchu przypadków Govt-19, które wymagają drastycznych działań. Po raz pierwszy od maja codziennie odnotowuje się ponad 5000 nowych infekcji, poinformował w środę minister zdrowia.

W ostatnich dniach Europę Środkową nęka wzrost liczby przypadków COVID-19, budząc obawy, że wskaźniki szczepień, które są niższe niż w zachodniej części kontynentu, mogą wywołać nową falę szkód.

61% dorosłych Polaków jest w pełni zaszczepionych, co jest wynikiem niższym niż średnia UE wynosząca 74%.

Polska planuje w najbliższych tygodniach zaoferować wszystkim dorosłym dawki przypominające szczepionki przeciwko koronawirusowi – powiedział premier Mathews Moraviki.

„Gdyby ludzie w wieku powyżej 18 lat otrzymali ostatnią dawkę co najmniej sześć miesięcy temu, mogliby otrzymać kolejną dawkę” – powiedział w poście na Facebooku.

Wcześniej tego dnia minister zdrowia Adam Nidzilsky ostrzegł, że od dwóch dni Polskę nękają „epidemie”. „Mamy 85% i ponad 100% wzrost z tygodnia na tydzień” – powiedział Nietzsche na konferencji prasowej.

Powiedział, że liczba codziennych przypadków może wynosić „ponad 5000” w przyszłym tygodniu.

„Chcielibyśmy zauważyć, że jeśli ten trend utrzyma się przez kilka dni, być może będziemy musieli podjąć drastyczne działania” – powiedział Nietzsche, dodając, że obecnie w rządzie nie ma dyskusji na temat nałożenia kolejnego lokautu.

Zapytany, co rozumie przez „drastyczne” środki, Nietzsche powiedział, że obejmowałoby to bardziej rygorystyczne egzekwowanie istniejących przepisów dotyczących noszenia masek w pomieszczeniach i zachowania dystansu społecznego.

Program szczepień w Polsce znacznie zwolnił w ostatnich miesiącach, co doprowadziło do uświadomienia sobie, że niewielka liczba osób może nadal ignorować pewne ograniczenia.

READ  45 milionów dolarów inwestycji w Kargil Polska | 2021-07-15

Nidzeilsky powiedział, że te dwa fakty przyczyniły się do powstania, ponieważ nalegał na szczepienie Polaków i przestrzeganie zasad, na przykład noszenie masek w zamkniętych pomieszczeniach.

Kraj, w którym mieszka około 38 milionów ludzi, zgłosił w środę 5559 nowych infekcji koronawirusem i 75 zgonów.

Kiedy wiosną ubiegłego roku trzecia fala osiągnęła szczyt, kiedy liczba nowych przypadków dziennie przekroczyła 35 000 i zepchnęła opiekę zdrowotną na margines, liczba infekcji była ponad dwukrotnie większa niż tydzień temu.

Od wybuchu epidemii w Polsce zgłoszono łącznie 2 950 616 przypadków Govt-19 i 76 254 zgonów.

Raport Alana Charlischa, Pawła Florkiewicza i Anny Vladorsak-Chemchuk; Montaż przez Filippę Fletcher i Marka Heinrich

Nasze standardy: Zasady zaufania Thomson Reuters.