30 listopada, 2023

MSPStandard

Znajdź wszystkie najnowsze artykuły i oglądaj programy telewizyjne, reportaże i podcasty związane z Polską

Polska rozważa drastyczne środki, aby poradzić sobie z „eksplozją” COVID

4 maja 2021 r. kobieta w masce ochronnej spaceruje przed centrum handlowym Złote Tarasy w centrum Warszawy, gdy rząd łagodzi kontrolę nad koronawirusem (COVID-19). REUTERS / Kacper Pempel

WARSZAWA, 20 października (Reuters) – Polska stoi w obliczu wybuchu przypadków Govt-19, które wymagają drastycznych działań. Po raz pierwszy od maja codziennie odnotowuje się ponad 5000 nowych infekcji, poinformował w środę minister zdrowia.

W ostatnich dniach Europę Środkową nęka wzrost liczby przypadków COVID-19, budząc obawy, że wskaźniki szczepień, które są niższe niż w zachodniej części kontynentu, mogą wywołać nową falę szkód.

61% dorosłych Polaków jest w pełni zaszczepionych, co jest wynikiem niższym niż średnia UE wynosząca 74%.

Polska planuje w najbliższych tygodniach zaoferować wszystkim dorosłym dawki przypominające szczepionki przeciwko koronawirusowi – powiedział premier Mathews Moraviki.

„Gdyby ludzie w wieku powyżej 18 lat otrzymali ostatnią dawkę co najmniej sześć miesięcy temu, mogliby otrzymać kolejną dawkę” – powiedział w poście na Facebooku.

Wcześniej tego dnia minister zdrowia Adam Nidzilsky ostrzegł, że od dwóch dni Polskę nękają „epidemie”. „Mamy 85% i ponad 100% wzrost z tygodnia na tydzień” – powiedział Nietzsche na konferencji prasowej.

Powiedział, że liczba codziennych przypadków może wynosić „ponad 5000” w przyszłym tygodniu.

„Chcielibyśmy zauważyć, że jeśli ten trend utrzyma się przez kilka dni, być może będziemy musieli podjąć drastyczne działania” – powiedział Nietzsche, dodając, że obecnie w rządzie nie ma dyskusji na temat nałożenia kolejnego lokautu.

Zapytany, co rozumie przez „drastyczne” środki, Nietzsche powiedział, że obejmowałoby to bardziej rygorystyczne egzekwowanie istniejących przepisów dotyczących noszenia masek w pomieszczeniach i zachowania dystansu społecznego.

Program szczepień w Polsce znacznie zwolnił w ostatnich miesiącach, co doprowadziło do uświadomienia sobie, że niewielka liczba osób może nadal ignorować pewne ograniczenia.

READ  Polska odnotowuje mniejsze ubóstwo, lepsze warunki dla dzieci

Nidzeilsky powiedział, że te dwa fakty przyczyniły się do powstania, ponieważ nalegał na szczepienie Polaków i przestrzeganie zasad, na przykład noszenie masek w zamkniętych pomieszczeniach.

Kraj, w którym mieszka około 38 milionów ludzi, zgłosił w środę 5559 nowych infekcji koronawirusem i 75 zgonów.

Kiedy wiosną ubiegłego roku trzecia fala osiągnęła szczyt, kiedy liczba nowych przypadków dziennie przekroczyła 35 000 i zepchnęła opiekę zdrowotną na margines, liczba infekcji była ponad dwukrotnie większa niż tydzień temu.

Od wybuchu epidemii w Polsce zgłoszono łącznie 2 950 616 przypadków Govt-19 i 76 254 zgonów.

Raport Alana Charlischa, Pawła Florkiewicza i Anny Vladorsak-Chemchuk; Montaż przez Filippę Fletcher i Marka Heinrich

Nasze standardy: Zasady zaufania Thomson Reuters.