20 kwietnia, 2024

MSPStandard

Znajdź wszystkie najnowsze artykuły i oglądaj programy telewizyjne, reportaże i podcasty związane z Polską

Polska będzie w rodzinie krajów europejskich: premier Moraviki o spekulacjach „Bolexit” | Wiadomości ze świata

Polski Sąd Najwyższy w czwartek ostrzegł unijne firmy, aby nie „działały poza granice swoich możliwości” poprzez ingerencję w krajowy wymiar sprawiedliwości.

Polski premier Mathews Moravici w piątek odrzucił spekulacje na temat „Bolexitu” i przekonywał, że Polska chce pozostać w Unii Europejskiej (UE). Sytuacja ma miejsce dzień po przełomowym orzeczeniu sądu, które zdaniem ekspertów może doprowadzić do rozwodu Polski z UE, takiego jak wyjście Wielkiej Brytanii.

„Miejsce Polski będzie w rodzinie krajów europejskich” – powiedział Moraviki we wpisie na Facebooku, dodając, że przystąpienie do federacji było „jednym z najważniejszych wydarzeń minionej dekady” dla Polski i Unii Europejskiej.

Polski Sąd Najwyższy orzekł w czwartek, że niektóre artykuły unijnego traktatu są „niezgodne” z polską konstytucją i ostrzegł firmy unijne, by nie „wykraczały poza granice swoich możliwości” poprzez ingerencję w sądownictwo.

Odrzucając supremację UE, francuski minister europejski Clement Bபnn powiedział nadawcy telewizyjnego BFM, że „bardzo poważnie… istnieje niebezpieczeństwo wyjścia Polski z UE”. „Nie chcę wyjeżdżać z Polski” – dodał.

Polska i Unia Europejska kłócą się z reformami sądownictwa wprowadzonymi przez rządzącą Polską prawicową partię Prawo i Sprawiedliwość (PiS), która zagraża demokracji w kraju.

UE zapowiedziała jednak, że wykorzysta wszystkie dostępne narzędzia, aby zapewnić priorytet prawa unijnego w Polsce.

Zamknij historię

READ  Polska zmierza w kierunku szybkiej podwyżki taryf; Z wysokim ryzykiem 50 pb w lutym | Artykuł