30 maja, 2023

MSPStandard

Znajdź wszystkie najnowsze artykuły i oglądaj programy telewizyjne, reportaże i podcasty związane z Polską

Polacy zaniepokojeni amerykańską instalacją rakietową

– Jeśli wybuchnie poważny konflikt zbrojny, pierwsze uderzenie wymierzy naszą tarczę – powiedział Ryszard Kvyatkovsky, były wiceprezydent 90-tysięcznego Słupska.

18 marca 2022 r. kobieta przechodzi w pobliżu miejsca wybuchu bomby w Kijowie na Ukrainie. (Zdjęcie AP / Rodrigo Abd)

Redżikowo: W miarę nasilania się konfliktu na Ukrainie mieszkańcy regionu z amerykańską instalacją rakietową w północnej Polsce obawiają się, że może ona stać się celem rosyjskim podczas szerszego konfliktu.

– Jeśli wybuchnie poważny konflikt zbrojny, pierwsze uderzenie wymierzy naszą tarczę – powiedział Ryszard Kvyatkovsky, były zastępca burmistrza 90-tysięcznego Słupska.

Waszyngton twierdzi, że obiekt, znajdujący się w pobliskiej wiosce Redzikov, będzie działał w tym roku w celu ochrony Zachodu przed pociskami balistycznymi wystrzelonymi przez kraje takie jak Iran.

Ale prezydent Rosji Władimir Putin wypowiedział się przeciwko temu obiektowi, mówiąc, że nie był on czysto defensywny, ale wymierzony w Rosję.

Miejsca takie jak Redzikowo były w centrum żądań Rosji dotyczących wycofania eksportu z byłej komunistycznej Europy Wschodniej do sojuszu wojskowego NATO.

Podobny amerykański obiekt – oficjalnie Aegis Ashor – działa już w Rumunii.

Kvyatkovsky krytykuje obiekt od początku jego pracy w 2016 roku.

Jest również sceptycznie nastawiony do jej celu obronnego.

„Nie ma organizacji ofensywnych ani defensywnych. Wszystkie organizacje wojskowe są agresywne” – powiedział AFP.

Powiedział, że „absurdalne” jest twierdzenie, że obiekt jest na miejscu do obrony przed krajami takimi jak Iran i ostrzegł, że pociski w rosyjskim obwodzie kaliningradzkim mogą łatwo trafić w Redzikowa.

„Od początku był (bezpiecznie) wymierzony w Rosję. Teraz tego nie ukrywają” – powiedział.

Były lokalny urzędnik skarżył się, że na byłym lotnisku, które mogło istnieć, utworzono strefę przemysłową, co wypchnęło potencjalnych inwestorów z tego obszaru.

„Główny cel Putina”

READ  Solarisy elektryczne do Serbii i Polski

Chociaż niektórzy obywatele podzielali obawy Kwiatkowskiego, przyznał on, że lokalne protesty przeciwko placówce nie zgromadziły kilkudziesięciu osób.

Ale to może się zmienić.

„Do niedawna nie dbałem o ten obiekt, ale atak na Ukrainę pokazuje, że nie możemy nic powiedzieć na pewno” – powiedział Tomasz Cescic, lokalny archeolog i dziennikarz.

Putin niejednokrotnie mówił, że baza nie powinna powstać w Polsce, zaledwie 230 kilometrów (143 mil) od granicy z Rosją. .

„Kiedy teraz rozmawiam z moimi przyjaciółmi w Slabs, mówią, że jesteśmy teraz głównym celem Putina, obok Ukrainy”, powiedział.

Ale emerytka Eva Trap, która powiedziała, że ​​nie interesuje się polityką, powiedziała, że ​​jest zrelaksowana, mając na wyciągnięcie ręki amerykańską instalację rakietową.

„Czuję się bezpieczniej wiedząc, że tam jest, niż go tam nie ma” – powiedział.

„Jestem prostą, skromną osobą. Nie myślę o odległych problemach. Tak dobrze żyję”.

Czytaj wszystko Ostatnie wiadomości, Popularne wiadomości, Wiadomości krykieta, Bollywoodzkie wiadomości,
Indie Wiadomości I Wiadomości o rozrywce Tutaj. Podążaj za nami Facebook, Świergot I Instagram.