24 kwietnia, 2024

MSPStandard

Znajdź wszystkie najnowsze artykuły i oglądaj programy telewizyjne, reportaże i podcasty związane z Polską

Pokrycie kryptowalut: Bitcoin boi się zaangażowania, panie Biden

Pokrycie kryptowalut: Bitcoin boi się zaangażowania, panie Biden

15 marca (Reuters) – Bitcoin uwielbia flirtować z głównym nurtem. Ale teraz, gdy prezydent Stanów Zjednoczonych mówi, że chce być poważny, może być zimno.

Kiedy w zeszłą środę Joe Biden nakazał urzędnikom złożenie raportu na temat roli kryptowalut w przyszłych finansach, bitcoin skoczył aż o 9%, a eter o 8%, a wielu miłośników kryptowalut okrzyknęło potencjalny kamień milowy w akceptacji głównego nurtu.

„Prawdziwe znaczenie tego polega na tym, że prezydent Stanów Zjednoczonych mówi o kryptowalutach” – powiedział Jack MacDonald, dyrektor generalny Standard Custody, firmy zajmującej się rozwiązaniami do przechowywania aktywów cyfrowych dla inwestorów instytucjonalnych.

Zarejestruj się teraz, aby uzyskać bezpłatny nieograniczony dostęp do Reuters.com

Jednak kryptowaluty są złożone.

Podczas gdy bitcoin tańczył powyżej 42 500 USD po wiadomościach, od tego czasu zrezygnował z tych zysków i teraz powrócił do około 38 000 USD. Podobnie, eter ponownie spadł, przekraczając 2500 $.

Wydaje się, że jest to wyciszona reakcja rynku na pierwsze oficjalne oświadczenie Białego Domu w sprawie kryptowalut – chociaż kto naprawdę rozumie bitcoina, wciąż liże rany po odrzuceniu przez Chiny i pielęgnuje dokuczliwy lęk przed utratą tożsamości.

Organizacja może być mieczem obosiecznym.

Niektórzy obserwatorzy branży widzą zwyżkowe sygnały dla bitcoina, mówiąc, że ogłoszenie prezydenckie może zwiastować amerykańskie przepisy dotyczące kryptowalut, które przyciągną więcej funduszy instytucjonalnych, takich jak fundusze emerytalne i firmy ubezpieczeniowe.

„Rozporządzenie wykonawcze Bidena może oznaczać koniec Dzikiego Zachodu dla kryptowalut, jakie znamy” – powiedział Edmund Kołakowski, starszy doradca ds. przestępczości finansowej w londyńskiej firmie Fenergo zajmującej się oprogramowaniem regulacyjnym.

Może to jednak nie być dobra wiadomość dla graczy kryptograficznych, którzy dobrze prosperują na wolności.

„Ilościowe fundusze hedgingowe, które prowadzą arbitraż i strategie ilościowe, zazwyczaj błyszczą na najbardziej niestabilnych i nieuregulowanych rynkach” – powiedział Ganesh Iyer, dyrektor ds. marketingu i strategii w nowojorskiej firmie technologicznej IPC.

READ  Kawiarnia w Berkeley prezentowana w programie „Today” zostanie zamknięta po 45 latach

„Tylko czas pokaże, jak i kiedy ten rynek dojrzeje. Do tego momentu fundusze hedgingowe mają teraz możliwość wykorzystania sieci o bardzo niskich opóźnieniach, aby jak najlepiej wykorzystać niestabilne, lekkie i płynne rynki kryptowalut”.

Kim jest Sharif?

Nie ma również pewności co do intencji regulacyjnych USA, ponieważ Biden dał agencjom federalnym sześć miesięcy na przedstawienie wskazówek dotyczących najlepszej drogi naprzód.

Po pierwsze, nie jest jasne, kto będzie burmistrzem kryptografii, ani też czy krypto należy traktować jako papier wartościowy, czy jako towar.

Komisja Papierów Wartościowych i Giełd (SEC), która nadzoruje notowane akcje, a tym samym symbole uważane za papiery wartościowe, oraz Commodity Futures Trading Commission (CFTC), która nadzoruje rynki towarów i instrumentów pochodnych, należą do osób, które są zobowiązane do przedstawienia swojego wkładu w sprawozdaniach .

„Szczegóły dotyczące SEC, CFTC i innych organów nadzoru finansowego są nieznaczne” – powiedział Gerald David, prezes Arca Labs, ramienia innowacyjnego zarządzającego aktywami cyfrowymi Arca z siedzibą w Los Angeles.

Shane Rodgers, były bankier inwestycyjny i dyrektor generalny PDX Coin, aplikacji do płatności kryptograficznych i waluty odsetkowej, powiedział, że czeka, aby zobaczyć, jak mogą ukształtować się przepisy, szczególnie w zakresie określenia roli Komisji Papierów Wartościowych i Giełd.

Dopóki nie będzie większej jasności, dodał, „rząd może zapomnieć o innowacjach kryptograficznych w Stanach Zjednoczonych, ponieważ na przykład nie zatrudnię nikogo ani nie wydam dużych ilości pieniędzy na badania i rozwój w tym kraju”.

Siła szyfru amerykańskiego

Co wydaje się pewne, bez względu na to, jak to się stanie, to to, że akcja USA będzie miała ogromny wpływ na światowy przemysł kryptograficzny.

Ameryka, tradycyjne centrum finansów, szybko staje się taka sama dla kryptowalut. Według PwC 43% światowych menedżerów kryptowalutowych funduszy hedgingowych jest tam teraz, podczas gdy Stany Zjednoczone są teraz również centrum wydobycia bitcoinów po tym, jak w zeszłym roku Chiny zdławiły tę część branży.

READ  Nikkei 225 spada o ponad 2% po tym, jak Bank Japonii rozszerzył docelową rentowność, jen się umacnia

MacDonald w Standard Custody opisał prośbę Bidena jako „dokument symboliczny”.

„Nie wyszedł, aby powiedzieć, że to oszustwo lub źli ludzie robią złe rzeczy” – dodał. „Wręcz przeciwnie, uznaje się, że zasoby cyfrowe mają miejsce w przyszłości i że ta branża wymaga przemyślanego podejścia do regulacji”.

Zarejestruj się teraz, aby uzyskać bezpłatny nieograniczony dostęp do Reuters.com

Raporty Lisy Matakal i Medhy Singh w Bengaluru Dodatkowe raporty Elizabeth Hocroft w Londynie Pisanie Aluna Johna w Hongkongu Edytowanie przez Vidyę Ranganathan i Praveen Shar

Nasze kryteria: Zasady zaufania Thomson Reuters.

Wyrażone opinie są opiniami autora. Nie odzwierciedlają poglądów agencji informacyjnej Reuters, która działa zgodnie z zasadami zaufania do bezstronności, niezależności i wolności od uprzedzeń.