19 czerwca, 2024

MSPStandard

Znajdź wszystkie najnowsze artykuły i oglądaj programy telewizyjne, reportaże i podcasty związane z Polską

Plezjozaur: łowcy skamieniałości w Australii odkryli szkielet sprzed 100 milionów lat

Plezjozaur: łowcy skamieniałości w Australii odkryli szkielet sprzed 100 milionów latCNN

Naukowcy okrzyknęli odkrycie gigantycznego szkieletu gada morskiego sprzed 100 milionów lat w Australii jako przełom, który może dostarczyć istotnych wskazówek na temat prehistorycznego życia.

Trzej amatorzy łowców skamielin znaleźli w sierpniu szczątki młodego sześciometrowego plezjozaura, znanego również jako elasmozaur, na stacji bydła w odległym zachodnim Queensland.

Espen Knutsen, starszy kustosz paleontologii w Queensland Museum, porównał znalezisko do odkrycia kamienia z Rosetty – starożytnego egipskiego bloku granitu odkrytego ponownie w 1799 r., który pomógł ekspertom rozszyfrować hieroglify.

„Nigdy nie znaleźliśmy razem ciała i głowy, a to może być kluczem do przyszłych badań w tej dziedzinie” – powiedział Knutsen w środowym oświadczeniu potwierdzającym odkrycie, dodając, że może ono dać paleontologom głębszy wgląd w pochodzenie, ewolucję i ekologię. z okresu kredy w regionie.

„Ponieważ te plezjozaury miały dwie trzecie szyi, głowa często była oddzielana od ciała po śmierci, co bardzo utrudniało znalezienie skamieliny, która zachowała oba razem” – powiedział.

Odkrycia dokonali paleontolodzy-amatorzy znani jako „Rock Chicks” – Cassandra Prince, jej siostra Cynthia i koleżanka Sally, która używa tylko jej imienia.

Elasmozaury, które dorastały do ​​długości od 8 do 10 metrów, żyły w Morzu Eromanga, które około 150 milionów lat temu pokrywało duże obszary śródlądowej Australii wodą o głębokości 50 metrów.

Knutsen powiedział CNN, że kiedy elasmozaur umiera, jego rozkładające się ciało pęcznieje od gazu, który sprawia, że ​​unosi się na powierzchnię wody, a głowa często odrywa się, gdy drapieżniki wykopują zwłoki – co sprawia, że ​​znaleziska całego ciała są rzadkie.

Dodał, że skoro ostatnie odkrycie było niewielkim okazem, rzuci światło na to, jak zmieniał się kształt ciała elasmozaura od młodości do dorosłości.

„Przyjrzymy się składowi chemicznemu jego zębów, a to może nam powiedzieć coś o jego środowisku również pod względem siedliska, czy migruje przez całe życie, czy jest to siedlisko typu przetrwania, a także w swojej diecie”.

READ  Jak nieuchwytność w ewolucji naczelnych dała ludziom głos, którego brakuje małpom | ewoluował

Starożytne gady morskie, takie jak plezjozaury i ichtiozaury, nie są klasyfikowane jako dinozaury, mimo że żyły mniej więcej w tym samym czasie. Plezjozaury wyewoluowały z przodków, którzy żyli na lądzie i dlatego nie mieli skrzeli i od czasu do czasu musieli wynurzać się, by zaczerpnąć powietrza. Wciąż nie wiadomo, jak długo mogą przebywać pod wodą.

Miłośnicy polowań na skamieniałości Cassandra Prince z Espenem Knutsenem z Queensland Museum.

Jest to najnowsze duże prehistoryczne odkrycie dokonane w Australii w ostatnich latach.

W czerwcu ubiegłego roku Naukowcy potwierdzili Odkrycie skamieniałego szkieletu w Queensland w 2007 roku było największym dinozaurem w kraju. Nazywany „Cooper”, dinozaur miał około dwóch pięter i długość boiska do koszykówki.

Dwa miesiące później naukowcy odkryli, że istnieje coś w rodzaju latający smok który wzniósł się nad Australią 105 milionów lat temu. Naukowcy opisali pterozaura jako „przerażającą bestię”, która polowała na młode dinozaury.