19 kwietnia, 2024

MSPStandard

Znajdź wszystkie najnowsze artykuły i oglądaj programy telewizyjne, reportaże i podcasty związane z Polską

Dzisiejszej nocy nastąpią „magiczne” i rzadkie wydarzenia na niebie wraz z zaćmieniem Księżyca Marsa.  Oto jak oglądać.

Dzisiejszej nocy nastąpią „magiczne” i rzadkie wydarzenia na niebie wraz z zaćmieniem Księżyca Marsa. Oto jak oglądać.

Środa będzie „magiczną” nocą w królestwie gwiazd, ponieważ na niebie będą miały miejsce cztery niebiańskie wydarzenia.

Dzień zakończy się najwcześniejszym zachodem słońca w roku, z opozycją Marsa i rzadkim wydarzeniem, w którym grudniowa pełnia, znana jako „zimny księżyc”, tymczasowo wyprze Marsa.

Według NASA słońce zajdzie przed 16:45 EST w środę, a zmierzch zakończy się o 17:49 EST. Chociaż przyniesie wczesną ciemność, przygotuje również scenę na cudowną gwiaździstą noc. Oprócz pełni księżyca, widzowie będą mogli obserwować wiele planet w pobliżu jego blasku: Jowisza, Saturna i Marsa, z których ostatnia będzie dokładnie naprzeciw Słońca. opozycja Marsa.

Pełnia księżyca w środę jest znana jako zimny księżyc Z powodu „długich, zimnych nocy”, które przynosi zima, według NASA, powołując się na Almanach Farmera z Maine. W kalendarzu jest również znany jako Mroźny Księżyc i Zimowy Księżyc, a także jako Księżyc Yule i Oak Moon w Europie.

Ale głównym wydarzeniem jest nie tylko sam księżyc. Przy najbliższym i najjaśniejszym pojawieniu się Marsa w roku NASA powiedziała, że ​​​​księżyc będzie stopniowo zbliżał się do czerwonej planety. W niektórych regionach świata księżyc będzie zasłaniał Marsa, co jest znane jako pełnia księżyca ukryć.

„7 grudnia przynosi jeden z tych magicznych momentów, kiedy niebo zmienia się dramatycznie na twoich oczach” – mówi NASA w filmie podkreślającym obserwację nieba.

NASA powiedziała, że ​​części Ameryki Północnej, Europy i Afryki Północnej będą mogły zobaczyć to, czego nie widać, podczas gdy na południowo-wschodnim i wschodnim wybrzeżu Stanów Zjednoczonych zobaczą Księżyc „pasący się obok Marsa”.


Co słychać: wskazówki NASA dotyczące obserwacji nieba w grudniu 2022 r za pomocą
Laboratorium Napędu Odrzutowego NASA na mnie
Youtube

Wizje powinny trwać około godziny dla większości ludzi. NASA powiedziała, że ​​ci w Minneapolis zobaczą, jak Mars znika około 21:03 CST i pojawia się ponownie około 22:11, podczas gdy ci w Los Angeles będą mogli obserwować to zjawisko od około 18:31 PST do 19:31. Księżyc będzie najwyższy o 23:08 EDT.

READ  Neutrina „duchy” zostały po raz pierwszy zauważone w największym na świecie akceleratorze cząstek

NASA powiedziała, że ​​​​wydarzenie to stanowiło „stosunkowo rzadką okazję do zobaczenia jasnej planety przesłoniętej przez księżyc”.

„Księżyc przechodzi przed planetami na nocnym niebie kilka razy w roku. W rzeczywistości generalnie zasłania Marsa co najmniej dwa razy w roku” – powiedziała NASA. „Jednak każde zakrycie jest widoczne tylko z niewielkiej części powierzchni Ziemi, więc rzadko zdarza się, aby jakieś konkretne miejsce na Ziemi je często widziało”.

Dla tych, którzy znajdują się poza obszarami, gdzie możliwy jest niewidzialny widok, lub którzy mogą nie mieć czystego nieba podczas wydarzeń na niebie, dostępne są transmisje na żywo, aby oglądać ich rozwój w czasie rzeczywistym. Oto jak możesz oglądać (wszystkie godziny podane poniżej to czas EST):