23 lutego, 2024

MSPStandard

Znajdź wszystkie najnowsze artykuły i oglądaj programy telewizyjne, reportaże i podcasty związane z Polską

Piłkarz Gary Lineker zwolniony przez BBC z powodu tweetów dotyczących polityki uchodźców |  Wiadomości o prawach człowieka

Piłkarz Gary Lineker zwolniony przez BBC z powodu tweetów dotyczących polityki uchodźców | Wiadomości o prawach człowieka

Lineker został zwolniony z funkcji prezentera BBC Match of the Day po tym, jak skrytykował politykę rządu Wielkiej Brytanii dotyczącą osób ubiegających się o azyl.

Były kapitan reprezentacji Anglii, Gary Lineker, został tymczasowo zwolniony z funkcji prezentera piłkarskiego programu BBC Match of the Day po tym, jak skrytykował nową politykę rządu Wielkiej Brytanii wobec osób ubiegających się o azyl.

Wykluczenie Linekera z programu przez BBC – brytyjską instytucję narodową nadającą od lat 60. pokazywać. Oferta bez tego.

We wtorkowym tweecie skierowanym do swoich 8,7 miliona obserwujących Lineker – jeden z największych angielskich piłkarzy, a obecnie jedna z najbardziej wpływowych postaci brytyjskich mediów – powiedział, że język używany przez członków brytyjskiego rządu wobec osób ubiegających się o azyl był podobny do tego używanego w nazizmie. Niemcy.

„BBC zdecydowało, że wycofa się z prezentowania meczu dnia” – poinformowała BBC w piątek późnym wieczorem – „dopóki nie osiągniemy uzgodnionego i jasnego stanowiska w sprawie korzystania przez niego z mediów społecznościowych”.

„Nigdy nie mówiliśmy, że Gary powinien być bezmyślny lub że nie może mieć racji w sprawach, które są dla niego ważne, ale powiedzieliśmy, że powinien unikać opowiadania się po jednej ze stron w polityce lub polityce stronniczej” BBC powiedział. .

Konserwatywni posłowie wezwali BBC do zdyscyplinowania Linekera po tym, jak napisał na Twitterze, że rządowy plan zatrzymania i deportacji osób ubiegających się o azyl przybywających łodzią był „niezmiernie okrutną polityką wymierzoną w najsłabszych, językiem podobnym do języka niemieckiego”.

„Nie ma masowego napływu. Przyjmujemy znacznie mniej uchodźców niż inne duże kraje europejskie.

READ  Niewielkie tłumy biorą udział w protestach reformy emerytalnej we Francji

Rząd określił porównanie Linekera do nazizmu jako niewłaściwe i niedopuszczalne, podczas gdy niektórzy posłowie stwierdzili, że powinien zostać usunięty.

Lineker nie skomentował oficjalnie swojego tymczasowego zwolnienia, chociaż jeden z jego byłych kolegów z BBC – Dan Walker – powiedział, że był w kontakcie z Linekerem i zapytał go, „czy zamierza się wycofać, czy też BBC kazało mu to zrobić”. krok w tył”.

Walker powiedział, że Lineker odpowiedział, że BBC „powiedziało mi, że powinienem się wycofać”.

Więc Gary Lineker chce kontynuować prezentację „Mecz dnia” i nie przeprasza za to, co powiedział” – powiedział Walker w Channel 5, gdzie pracuje – „ale powiedział, że to decyzja BBC, aby zmusić go, by nie na razie przedstawić program”.

Solidaryzując się ze stanowiskiem Linekera, Alan Shearer i Ian Wright – dwaj byli angielscy analitycy pracujący jako analitycy meczu dnia – poinformowali na Twitterze, że nie pojawią się w programie w ten weekend.

BBC stwierdziło, że uważa „niedawną aktywność Linecla w mediach społecznościowych za naruszenie naszych wytycznych”, dodając, że powinien unikać opowiadania się po jednej ze stron w kwestiach politycznych.

BBC, finansowana z opłat licencyjnych płaconych przez wszystkie gospodarstwa domowe posiadające telewizję, ma obowiązek być bezstronna i uniemożliwiać personelowi informacyjnemu wyrażanie swoich poglądów politycznych.

Ale jako freelancer, który nie pracuje w wiadomościach ani sprawach bieżących, Lineker nie jest związany tymi samymi zasadami i często zagłębia się w kwestie polityki i praw człowieka w swoich tweetach.

READ  Kagan v. Roberts: Sędziowie kwestionują prawomocność Sądu Najwyższego

Bezstronność BBC została ostatnio poddana kontroli w związku z doniesieniami, że jej przewodniczący, Richard Sharpe – darczyńca torysów – pomógł zorganizować pożyczkę dla ówczesnego premiera Borisa Johnsona w 2021 r., na kilka tygodni przed powołaniem go do pracy w BBC na zalecenie rządu.

Wsparcie dla Linekera wzrosło w mediach społecznościowych w piątek wieczorem i pojawiły się pytania dotyczące bezstronności i bezczynności BBC w stosunku do innych osób, które zajęły publiczne stanowiska w kwestiach politycznych.

„Zatrzymaj łodzie”

Konserwatywny rząd był krytykowany za plany zakazania ubiegania się o azyl przez osoby przybywające do wybrzeży Wielkiej Brytanii łodziami i zabierające je do innych miejsc, takich jak Rwanda.

Organizacje zajmujące się prawami człowieka i Organizacja Narodów Zjednoczonych stwierdziły, że polityka, którą określają jako „Stop the Boats”, postawiłaby Wielką Brytanię poza prawem międzynarodowym na mocy porozumień europejskich i ONZ dotyczących ochrony osób ubiegających się o azyl.

Opozycyjna Partia Pracy stwierdziła, że ​​decyzja o zakazie transmisji BBC „Gary Lineker to atak na wolność słowa w obliczu nacisków politycznych”.

Szkocka premier Nicola Sturgeon nazwała posunięcie BBC „nie do obrony”.

Po tym, jak więcej współpracowników, takich jak byli piłkarze Alex Scott, Jermaine Jenas i Micah Richards, powiedzieli, że nie chcą pracować nad meczem dnia z powodu leczenia Linekera, BBC zdecydowało o formacie programu, który jest emitowany w soboty .

„Niektórzy z naszych krytyków powiedzieli, że nie chcą pojawiać się w programie, podczas gdy my staramy się rozwiązać sytuację z Garym”, powiedział BBC w swoim piątkowym oświadczeniu.

„Rozumiemy ich stanowisko i zdecydowaliśmy, że program skupi się na wydarzeniach meczowych bez przedstawiania studia lub wiadomości” – powiedział.

READ  Stany Zjednoczone i Papua-Nowa Gwinea podpisują pakt obronny, a Modi obiecuje wsparcie dla wysp Pacyfiku

62-letni Lineker był znanym nazwiskiem w Wielkiej Brytanii, zanim został sprawnym i kompetentnym prezenterem programów sportowych w BBC i innych nadawców. Był królem strzelców mistrzostw świata w 1986 roku i zakończył swoją międzynarodową karierę z 48 golami w 80 meczach dla Anglii.

Jego kariera klubowa obejmowała występy w Barcelonie, Tottenhamie, Evertonie i Leicester.