30 listopada, 2023

MSPStandard

Znajdź wszystkie najnowsze artykuły i oglądaj programy telewizyjne, reportaże i podcasty związane z Polską

Pierwsza przejażdżka: Polygon's 3,299 $ Collosus N9

Pierwsza przejażdżka: Polygon’s 3,299 $ Collosus N9

Nowy Collosus N9 firmy Polygon debiutuje wszystkim, czym jest Malowany kamuflaż urban glory na Sea Otter w tym roku, wraz z układem zawieszenia IFS, który po raz pierwszy pojawił się w eMTB Mount Bromo. Rower ma 29-calowe koła z przodu iz tyłu (niekompatybilne z kołami mieszanymi) i 170 mm skoku. Po sezonie wyścigów Enduro i udoskonalaniu, jest teraz dostępny, z aluminiową ramą i ceną 3299 USD, co stanowi wyraźny kontrast z drogimi maszynami z włókna węglowego, które zostały niedawno wypuszczone.

W tej cenie Polygon przygotował imponujący pakiet części. Za zawieszenie odpowiada widelec Fox 38 Performance z amortyzatorem grip i amortyzator Float X2 230 x 65 mm. Hamulce SRAM Code R z tarczami 200 mm pomagają kontrolować prędkość, a Shimano dba o zmianę przełożeń za pomocą przerzutki XT, kasety SLX i korb XT. Niestety te korby mają długość 175 mm, co może nie być idealne dla jeźdźców w skalistym terenie. Na obręczach Entity zamontowane są 2,6-calowe koła Schwalbe Magic Mary o szerokości wewnętrznej 35 mm.

Szczegóły Colossus N9

• Rozmiar koła: 29 cali
• Skok: 170 mm
• Ramka aluminiowa
• Kąt główki 63,5 stopnia
• Kąt rury podsiodłowej wynosi 77 stopni
• Dolne widełki 435 mm
• Rozmiary: S – XL
• Waga: 39,25 funta / 17,8 kg (rozmiar L)
• Cena: 3299 USD
polygonbikes.com

To wszystko daje 39,25 funta (17,8 kg) – Collosus wydaje się całkiem trafną nazwą, biorąc pod uwagę te liczby.
Szczegóły ramki

Rama Collosus jest wyraźnie solidna; Wszystko, od przedniego mocowania amortyzatora po podwójny wahacz, sprawia, że ​​wygląda, jakby został stworzony do bicia. Wszystkie te połączenia i pozycjonowanie amortyzatorów zajmują trochę cennego miejsca na butelkę z wodą, co oznacza, że ​​tylko butelka „normalnej” wielkości zmieści się w przednim trójkącie. Jednak lepsze to niż nic. Nie ma również miejsca do przechowywania w ramie ani żadnych mocowań akcesoriów do zobaczenia. Kolejną brakującą cechą jest uniwersalny wieszak przerzutki, coś, co prawdopodobnie stanie się bardziej „must have”, jeśli pogłoski o nowej generacji SRAM okażą się prawdziwe.

READ  Twórcy Dream Daddy tworzą teraz psychologiczny horror

Jest karbowana osłona słupka, chociaż jest trochę krótka – dodatkowe pokrycie w kierunku przedniej części tylnego trójkąta pomoże zapobiec odpryskiwaniu farby przez tylny trójkąt. Przewody hamulca, przerzutki i amortyzatora są poprowadzone wewnętrznie, chociaż wewnątrz ramy nie ma niczego, co mogłoby zapobiegać ich wibracjom — na szczęście nie zauważyłem dużego hałasu na moim rowerze testowym.

Miło jest widzieć, że Collosus jest wyposażony w prowadnicę łańcucha i osłonę, ponieważ szlifowanie łańcucha to dobry sposób na umieszczenie amortyzatora na torze wyścigowym. Na spodzie dolnej rury znajduje się również osłona opony, która chroni ją przed latającymi kamieniami lub bramami ciężarówki.

Inżynieria

Większość figur geometrycznych dla Collosus jest zgodna z tym, co stało się standardem dla tej klasy. Kąt główki jest cofnięty, 63,5 stopnia przy widelcu 170 mm, zasięg 480 mm dla dużego rozmiaru, a kąt rury podsiodłowej wynosi 77 stopni. Łańcuchy są krótsze i mają 435 mm szerokości — nie zmieniają się z każdym rozmiarem, co jest praktyką stosowaną przez coraz więcej firm.

Konstrukcja zawieszenia

Wygląda na to, że Polygon ma powinowactwo do konstrukcji zawieszenia, które różnią się nieco od normy – w FS3 był dwuwahaczowy, pływający projekt. Powrót w 2014 rokua nawet bardziej estetycznie Kwadrat jeden EX9 Po zawieszeniu R3ACT w 2017 r. Collosus utrzymuje trend, chociaż ogólny wygląd prawdopodobnie nie będzie tak polaryzujący, jak te dwa pozostałe przykłady.

Wykorzystuje wersję projektu IFS (Independent Floating Suspension System), którą po raz pierwszy widziano na Mt. Bromo eMTB. Koncepcja polega na tym, że dwa krótkie, obracające się w przeciwnych kierunkach łączniki mogą służyć do dyktowania toru osi, podczas gdy sztyce i łącznik wahadłowy służą do regulacji krzywej dźwigni lub stopnia wyprzedzenia. Wszystkie te połączenia mogą ułatwić projektantom osiągnięcie pożądanej charakterystyki zawieszenia, ale oznacza to również, że istnieje 16 łożysk maszynowych, które należy śledzić, a najniższy zespół łożyska znajduje się tuż przed tylnym kołem, czyli tam, gdzie błoto i brud skończą się niechlujną jazdą.

READ  Virtuosi asystujący Konami przy tworzeniu remake'u Metal Gear Solid 3

Odsetki przeciwdziałające przysiadom są dość wysokie i wynoszą około 121% w ugięciu, po czym stopniowo maleją w miarę przechodzenia roweru. Skala wykresu sprawia, że ​​progresja wydaje się nieco ekstremalna, ale w rzeczywistości wynosi około 19%, co jest dość typowe dla motocykla enduro o dłuższym skoku.

wrażenia z jazdy konnej

Każdemu, kto mówi, że waga nie ma znaczenia, zachęcam do wyniesienia Collosus na zewnątrz. Spędziłem dużo czasu – naprawdę lat – jeżdżąc na rowerach o wadze do 40 funtów i daleko mi do wagi, ale przyznam, że trochę trudno jest zebrać się na jazdę wyjść na pedałowanie tak długo na tak ciężkim rowerze. Kto wie, może jestem po prostu najdelikatniejszy.

Tak, zdaję sobie sprawę, że Collosus nie jest bardzo drogim rowerem z włókna węglowego i jestem skłonny obniżyć go nieco w dziale wagowym, biorąc pod uwagę jego cenę i kombinację sprzętu, ale przy 39 funtach nadal jest dość masywny. Nie mogę przestać się zastanawiać, ile wagi i złożoności można było zaoszczędzić, przechodząc na wypróbowany i prawdziwy układ Horst Link, zamiast trzymać się linków wymaganych do układu zawieszenia IFS?

Odłóż ciężar na bok, Collosus Robić Dobre pedałowanie, szczególnie w przypadku roweru o skoku 170 mm. Zawieszenie jest na tyle ciche, że nie czułem potrzeby przełączania przełącznika wspinaczki na Float X2, a nawet na dłuższych trasach strzeleckich byłem całkowicie zadowolony z utrzymywania go w pozycji otwartej. Łańcuchy znajdują się po krótszej stronie spektrum, ale stromy kąt siodełka i luźny kąt główki współpracują ze sobą, aby motocykl nie czuł się tak, jakby chciał się pochylić na stromym podjeździe. Chociaż jest to dość duży luźny rower, manewrowanie przez ciasne serpentyny lub bardziej techniczne sekcje nie było dla mnie zbyt trudne — tak naprawdę to wolno toczące się opony i ogólna waga sprawiają, że jest cichszy podczas podjeżdżania pod górę.

READ  Yas and Gas - The New York Times

Kiedy nadchodzi czas zjazdu, Collosus nie jest najszybszy z bramek, ale wydaje się solidny i gotowy na wszystko, gdy osiągnie prędkość. Tylny koniec jest dość sztywny, a ta cecha wraz z krótszymi tylnymi widełkami ułatwia wsuwanie i wysuwanie tylnego koła z ciasnych zakrętów, choć wiąże się to z niewielkim spadkiem przyczepności i przyczepności – czasami wydawało się, że tylny kolos bardziej prawdopodobne było ześlizgnięcie się Wheelinga przez zakręt zamiast wyrzeźbienia czystego łuku. Nie ma też miękkiego, przyjemnego w dotyku zawieszenia; Pozbędzie się ostrych rzeczy, po prostu nie wymazuje większych uderzeń w taki sam sposób, jak robią to niektóre inne motocykle z tego segmentu podróży.

Ogólnie rzecz biorąc, Collosus N9 oferuje świetną wartość, jeśli chodzi o specyfikacje części, a geometria nie będzie go tłumić, o ile zjedziesz z górki na bardziej stromych, bardziej technicznych trasach. Waga jest największym minusem, chociaż może to nie być wielkim problemem dla pasażerów, którzy spędzają większość czasu na wspinaniu się w pojeździe wahadłowym lub na wózku inwalidzkim.