20 czerwca, 2024

MSPStandard

Znajdź wszystkie najnowsze artykuły i oglądaj programy telewizyjne, reportaże i podcasty związane z Polską

Pałac Buckingham ogłosił datę koronacji króla Karola na 6 maja

Pałac Buckingham ogłosił datę koronacji króla Karola na 6 maja

Król Karol IIIUjawniono plany koronacyjne.


Pałac Buckingham ujawnił datę ceremonii koronacji nowego króla we wtorek, ogłaszając, że wydarzenie odbędzie się w sobotę, 6 maja 2023 r., w Opactwie Westminsterskim w Londynie, gdzie królowie brytyjscy zostali koronowani 900 lat temu.


Data jest wcześniejsza niż się powszechnie spodziewano – wielu uważało, że król Karol wybierze 2 czerwca jako hołd dla dnia, w którym Królowa Elżbieta Jej koronacja w 1953 roku.


Po blisko tysiącletniej tradycji usługę poprowadzi Arcybiskup Canterbury. Pałac potwierdził również, że 73-letni Karol będzie ukoronowany obok żonyA Królowa Kamila.


Pałac Buckingham powiedział: „Koronacja będzie odzwierciedlać dzisiejszą rolę króla i patrzeć w przyszłość, jednocześnie zakorzeniona w odwiecznych tradycjach i splendoru”.
Dan Kitwood / Getty Images

Aktualizacja pojawia się miesiąc po śmierci Królowa Elżbietakto umarł „bezpieczniew wieku 96 lat 8 września. Chociaż Karol zastąpił swoją matkę jako król po jej śmierci i był… oficjalnie ogłoszone Król przez Radę Akcesyjną w dniu 9 września nie został od razu koronowany, aby uczcić okres żałoby, a także dać czas na przygotowania do uroczystości.


Królewski historyk Robert Lacey mówi ludziom o zbliżającej się nabożeństwie: „Karol został królem Karolem w chwili śmierci jego matki, ale koronacja dotyczy pracy i bycia monarchą w oczach wszystkich ludzi”.

READ  Grobowiec z epoki brązu ujawnia operację mózgu jednego mężczyznyKoronacja króla Karola będzie krótsza i prostsza niż ceremonia zmarłej królowej w 1953 roku, ludzie rozumieją.


Podczas gdy na trybunach zgromadziło się 8000 osób Królowa ElżbietaKoronacja jej trzech godzin w 1953 roku, jej syn będzie Mówi się, że przyciąć listę gości do 2000 miejsc w Opactwie Westminsterskim na godzinne przyjęcie.


de Agustini przez Getty

Chociaż Charles odwołał niektóre starożytne rytuały Aby wyjść naprzeciw współczesnemu światu, Lacey przewiduje, że nowy król nadal będzie podkreślał religijne znaczenie obrzędów koronacyjnych, które są zasadniczo służbą duchową.


– Wyobrażam sobie, że ceremonia koronacyjna będzie miała znacznie bardziej religijny charakter – dodaje historyk, zwracając uwagę na głębokie zainteresowanie króla relacjami międzywyznaniowymi.


Chociaż Elżbieta została królową po śmierci ojca 6 lutego 1952 r., do jej koronacji doszło dopiero 16 miesięcy później. 3 czerwca 1953 r. królowa Elżbieta oficjalnie koronowany W Opactwie Westminsterskim na wielkiej gali, która przyciągnęła 27 milionów telewidzów – co zrozumiałe, jako pierwsza transmitowana w historii koronacja. jej mąż, Książę FilipOdegrał kluczową rolę w zorganizowaniu inauguracji jako przewodniczący Komitetu Koronacyjnego i nalegał, aby była ona transmitowana w telewizji jako sposób na przybliżenie monarchii masom.

READ  Śmiertelny myśliwiec rozbija się o rosyjski budynek w Jejsku | wieści wojenne między Rosją a Ukrainą
Książę Filip kłaniając się swojej żonie, Królowa Elżbietapodczas jej koronacji.
Obrazy Fox / Obrazy Getty

Młoda królowa, 27 lat, udała się do średniowiecznego kościoła w bajkowym stylu, a trzy miliony ludzi wypełniły ulice, aby zobaczyć jej przejazd w złotym rydwanie zaprzężonym w konie. Przyjechała do Westminsteru w białej satynowej sukience księżnej uszyte z symboliką Napisane przez Sir Normana Hartnella, który sześć lat temu zaprojektował jej suknię ślubną.


Trzygodzinne przyjęcie rozpoczęło się przed gośćmi, w tym:Premier Winston ChurchillOraz przedstawiciele 129 krajów, członkowie innych rodzin królewskich i przyszły król. Karol, który miał zaledwie cztery lata, obserwował, jak jego matka oficjalnie składa przysięgę koronacyjną, czyniąc go pierwszym dziedzicem królowej, który weźmie udział w koronacji.


królowo matko, Książe Charles i księżniczka Małgorzata.
Aktualna agencja informacyjna/Getty Images

Arcybiskup Canterbury odziedziczył nową królową Korona św Edwarda. Podczas obrzędów używano także innych fragmentów emblematów koronacyjnych, m.in. berła królewskiego z krzyżem, kuli i łyżki koronacyjnej.


W przeciwieństwie do poprzedniej koronacji, Królowa Elżbieta Był jedynym koronowanym. Książę Filip31-latek nie był jak King Consort Królowa Matka To było Żona króla Alternatywnie, właściwy tytuł dla męża panującego króla to „Książę Małżonka”. Jednak po arcybiskupie Canterbury Filip był pierwszą osobą, która uhonorowała nowego króla.

READ  Afgański zakaz wstępu kobiet do organizacji pozarządowych obnaża podziały w szeregach talibów


Nie mogę się nacieszyć LudziePokrycie członków rodziny królewskiej? Zapisz się do bezpłatnego biuletynu dla Royals Aby uzyskać najnowsze aktualizacje Kate MiddletonA Meghan Markle I więcej!


Królowa Elżbieta w rydwanie koronacyjnym.
Obrazy Fox / Obrazy Getty

Opuszczając opactwo westminsterskie, królowa zamieniła prawie 5 funtów. Korona św Edwarda Korona państwa cesarskiego3 funty lżejsze. Jej pozłacany rydwan jechał zygzakiem z opactwa do Pałacu Buckingham, pozwalając jak największej liczbie osób ujrzeć nowego króla.


Podczas transmisji radiowej swojego przemówienia koronacyjnego królowa zadeklarowała swoje dożywotnie oddanie narodowi Rzeczypospolitej.


„Ceremoły, które dziś widziałem, są stare, a niektóre z ich pochodzenia kryją się we mgle przeszłości” – powiedziała Elizabeth. „Ale ich duch i ich znaczenie nigdy nie świeciły przez wieki, być może jaśniej niż teraz. Wiernie przyrzekłem ci służyć, ponieważ tak wielu z was jest ze mną związanych. Przez całe życie i całym sercem będę się starał być godnym twojego zaufania”.


Universal History Archive / UIG przez Getty

Ekscytujący dzień zakończył się tradycyjnym pojawieniem się rodziny królewskiej na balkonie Pałacu Buckingham. Samolot RAF przeleciał nad centrum handlowym, pomimo chmur deszczu.


po zachodzie słońca Fajerwerki rozświetliły londyńskie niebo nad Tamizą.