17 kwietnia, 2024

MSPStandard

Znajdź wszystkie najnowsze artykuły i oglądaj programy telewizyjne, reportaże i podcasty związane z Polską

Oszałamiający globalny obraz Ziemi uchwycony przez satelitę NASA

Oszałamiający globalny obraz Ziemi uchwycony przez satelitę NASA

To oszałamiający obraz naszej planety, który obejmuje wszystko, od jasnego błękitu Morza Karaibskiego po gęsty smog nad północnymi Indiami.

Ale poza zapewnieniem nowej globalnej perspektywy na Ziemię z kosmosu, zdjęcie to dopiero początek nowej misji naukowej, która będzie monitorować środowisko oceaniczne i zdrowie mórz, a także będzie w stanie śledzić pożary, susze i powodzie.

To dlatego, że został przechwycony przez niedawno wystrzelonego przez NASA satelitę NOAA-21, który, jak mają nadzieję eksperci, dostarczy ważnych informacji o oceanach, atmosferze i lądzie naszej planety.

Statek kosmiczny do obserwacji Ziemi ma instrument znany jako Visible Infrared Imaging Radiometer (VIIRS), który rozpoczął zbieranie danych na początku grudnia i stworzył mozaikę klatek w okresie 24 godzin.

NIESAMOWITE: Oprócz dostarczenia nowej globalnej perspektywy Ziemi z kosmosu, ten obraz to dopiero początek nowej misji naukowej, która będzie monitorować środowisko oceanów i zdrowie mórz, a także śledzić pożary, susze i powodzie

Uwiecznia wszystko, od olśniewającego błękitu Morza Karaibskiego (na zdjęciu) po ośnieżone Himalaje i Płaskowyż Tybetański.

Uwiecznia wszystko, od olśniewającego błękitu Morza Karaibskiego (na zdjęciu) po ośnieżone Himalaje i Płaskowyż Tybetański.

Co to jest NOAA-21?

NOAA-21 wystrzelony na orbitę z bazy sił kosmicznych Vandenberg 10 listopada.

Posiada narzędzie tzw Visible Infrared Imaging Radiometer Array (VIIRS), która dostarczy ważnych informacji o oceanach, atmosferze i lądzie naszej planety.

VIIRS mierzy temperaturę powierzchni morza, ważny wskaźnik do monitorowania formowania się huraganów, podczas gdy monitorowanie koloru oceanu pomaga monitorować aktywność fitoplanktonu – kluczowego wskaźnika ekologii oceanów i zdrowia mórz.

NOAA-21 to druga generacja satelitów orbitujących wokół bieguna z NOAA.

Pierwszy start NOAA-20 miał miejsce w 2017 r., trzeci w 2027 r., a czwarty w 2032 r.

Inny satelita badawczy znany jako Suomi-NPP, który wystrzelił w kosmos w 2011 roku, posłużył jako plan dla serii JPSS.

Wyciął wszelkiego rodzaju punkty orientacyjne, w tym ośnieżone Himalaje i Płaskowyż Tybetański, powodując zamglenie i smog nad północnymi Indiami z powodu pożarów rolniczych.

READ  Jaki jest najlepszy projekt pisuaru odpornego na rozpryskiwanie? Fizyka ma teraz odpowiedź

VIIRS mierzy temperaturę powierzchni morza, ważny wskaźnik do monitorowania formowania się huraganów, podczas gdy monitorowanie koloru oceanu pomaga monitorować aktywność fitoplanktonu – kluczowego wskaźnika ekologii oceanów i zdrowia mórz.

„Widoczny turkusowy kolor wokół Kuby i Bahamów na lewym dolnym zdjęciu powyżej pochodzi z osadów w płytkich wodach wokół szelfu kontynentalnego” – powiedział dr Satya Caloury, naukowiec programowy z National Oceanic and Atmospheric Administration.

Na lądzie VIIRS może wykrywać i mierzyć pożary, susze i powodzie, a jego dane mogą być wykorzystywane do śledzenia gęstości i przemieszczania się dymu z pożarów.

Narzędzie zapewnia również analizę światowej pokrywy śnieżnej i lodowej, chmur, mgły, aerozoli, pyłu i stanu upraw.

Gromadzi obrazy zarówno w widmie światła widzialnego, jak i podczerwonego, umożliwiając naukowcom dostrzeżenie szczegółów powierzchni Ziemi.

Dr Caloury dodał, że jednym z jego najważniejszych zastosowań jest tworzenie obrazów nad Alaską, ponieważ satelity takie jak NOAA-21 okrążają Ziemię od bieguna północnego do bieguna południowego, więc przelatują bezpośrednio nad biegunem północnym kilka razy dziennie.

Ma również tak zwany Zespół Dzień-Noc, który robi zdjęcia świateł nocą, w tym świateł miast, błyskawic, zorzy polarnej, świateł statków i pożarów.

„VIIRS służy tak wielu dyscyplinom, to bardzo ważny zestaw pomiarów” – powiedział dr James Gleeson, naukowiec projektu NASA w ramach projektu Joint Flight of the Polar Satellite System (JPSS).

VIIRS zapewnia wiele różnych produktów danych, które są wykorzystywane przez naukowców z niepowiązanych dziedzin, od ekonomistów rolnych próbujących prognozować plony, przez naukowców zajmujących się jakością powietrza przewidujących, gdzie będzie dym z pożarów, po zespoły wspierające katastrofy obliczające oświetlenie nocne, aby zrozumieć wpływ katastrofy. ’

NOAA-21 to drugi satelita operacyjny z serii JPSS, który został wystrzelony na orbitę z bazy sił kosmicznych Vandenberg 10 listopada.

READ  Pierwsze zaćmienie Słońca rozpoczęło się w 2022 roku, a oto scena!

Poprzednia wersja — znana jako NOAA-20 — została uruchomiona w listopadzie 2017 r.

Omówione: uchwyciłem także zamglenie i smog nad północnymi Indiami (na zdjęciu), które według ekspertów są spowodowane wypalaniem w rolnictwie

Omówione: uchwyciłem także zamglenie i smog nad północnymi Indiami (na zdjęciu), które według ekspertów są spowodowane wypalaniem w rolnictwie

NOAA-21 (na zdjęciu jako wrażenie artysty) jest drugim operacyjnym satelitą z serii JPSS, który został wystrzelony na orbitę z bazy sił kosmicznych Vandenberg 10 listopada.

NOAA-21 (na zdjęciu w odczuciu artysty) jest drugim operacyjnym satelitą z serii JPSS, który został wystrzelony na orbitę z bazy sił kosmicznych Vandenberg 10 listopada.

Oba statki kosmiczne obserwują całą powierzchnię Ziemi dwa razy dziennie, przelatując 512 mil (824 km) nad naszą planetą z prędkością 17 000 mil na godzinę (27 360 km/h).

Trzeci satelita JPSS ma zostać wystrzelony w 2027 r., a czwarty w 2032 r.

Inny satelita badawczy znany jako Suomi-NPP, który wystrzelił w kosmos w 2011 roku, posłużył jako plan dla serii JPSS.

Wystrzeliliśmy kilka satelitów pogodowych, aby je podwoić, a teraz jesteśmy pewni, że zawsze mamy jeden, który działa. „Przestrzeń kosmiczna to niebezpieczne środowisko” – powiedział dr Gleeson.

Różne rzeczy się zdarzają i możesz stracić instrument lub satelitę, ale nie możemy stracić danych. Dla wielu osób jest to bardzo ważne.

NOAA-21 będzie dwudziestym pierwszym satelitą orbitującym wokół bieguna obsługiwanym przez NOAA, a jego misja zaplanowana jest na około siedem lat.

Jeśli podobał Ci się ten artykuł…

Co powiesz na sprawdzenie kilku nowych, fajnych egzoplanet odkrytych w 2022 roku, w tym wodnych światów i gigantycznej gazowej planety „w łonie matki”?

A może mówisz o istotach pozaziemskich? Naukowcy twierdzą, że Ziemia musi przygotować się na spotkanie z kosmitami już teraz, zanim będzie za późno

Tymczasem badanie wykazało, że Kometa Atlas może być pozostałością tajemniczej kuli ognia, która przetoczyła się 23 miliony mil od Słońca 5000 lat temu.

Co to jest satelitarny program operacyjny i środowiskowy geoprzestrzenny?

Program Geostationary Operational Satellite (GOES) jest wspólnym przedsięwzięciem NASA i National Oceanic and Atmospheric Administration (NOAA).

READ  Nowe narzędzie „czyści” ślady satelitów z obrazów Hubble'a

Geostacjonarna konstelacja GOES-S NOAA składa się z GOES-16, działającego jako GOES-East, GOES-15, działającego jako GOES-West i GOES-14, i służącego jako wsparcie na orbicie. Oczekuje się, że GOES-17 będzie w pełni operacyjny do końca roku.

Seria GOES-R utrzyma system satelitarny wdrożony przez istniejącą serię GOES.

Jednak operacyjne lokalizacje satelitów GOES-R będą znajdować się na 75 stopniu długości geograficznej zachodniej i 137 stopniu długości geograficznej zachodniej.

Ten ostatni jest przesunięty w celu wyeliminowania konfliktów z innymi systemami satelitarnymi.

Żywotność serii GOES-R wynosi do grudnia 2036 roku.

Te statki kosmiczne pomagają meteorologom monitorować i przewidywać lokalne zdarzenia pogodowe, w tym burze, huragany, mgły, tornada, gwałtowne powodzie i inne gwałtowne zjawiska pogodowe.

Ponadto obserwacje GOES okazały się przydatne w monitorowaniu burz piaskowych, erupcji wulkanów i pożarów.

Korzyści bezpośrednio poprawiające jakość życia człowieka i chroniące środowisko Ziemi to:

  • Wsparcie dla Satelitarnego Systemu Poszukiwania i Ratownictwa (SARSAT)
  • Przyczynić się do rozwoju usług ostrzegania o środowisku na całym świecie i poprawy podstawowych usług środowiskowych
  • Ulepszona zdolność przewidywania i ostrzegania w czasie rzeczywistym o zaburzeniach słonecznych
  • Dostarcz dane, które można wykorzystać do poszerzenia wiedzy i zrozumienia atmosfery i jej procesów

Kolejna seria satelitów GOES obejmuje GOES-R, S, T i U.