24 kwietnia, 2024

MSPStandard

Znajdź wszystkie najnowsze artykuły i oglądaj programy telewizyjne, reportaże i podcasty związane z Polską

Naukowcy twierdzą, że wydaje się, że pod ziemią następuje powolny wyciek

Naukowcy twierdzą, że wydaje się, że pod ziemią następuje powolny wyciek

Sziiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii

Smutne dźwięki balonów

hel, Drugie najczęściej Pierwiastek znanego wszechświata, zaskakująco rzadki na Ziemi. Jest to jedyny pierwiastek całkowicie nieodnawialny na naszej planecie, co jeszcze bardziej utrudnia jego pozyskanie.

Pozyskujemy go ze złóż gazu ziemnego w skorupie planety, który powoli tworzy się, gdy unosi się przez warstwy Ziemi i ostatecznie przedostaje się do atmosfery.

To, co dokładnie pozostało z obiektów, pozostaje w dużej mierze tajemnicą. Teoria głosi, że skoro nie zniknęły one całkowicie w ciągu miliardów lat, z jądra Ziemi mogą wyciekać znacznie większe, ale nieodkryte rezerwy.

Teraz zespół naukowców z California Institute of Technology i Woods Hole Oceanographic Institution zbadał próbki pobrane z pól lawy na Wyspach Baffina w Kanadzie i Islandii i odkrył, że zawierają one podobne tajemnicze stężenia izotopów helu, co sugeruje, że pochodzą z Ziemi. To samo źródło głęboko, głęboko pod ziemią, z którego już powoli wyciekała materia.

To nie tylko kuszący wgląd w początki naszej planety, ale także świetna okazja do zbadania niezwykle niedostępnego jądra Ziemi.

Gaz do tyłu

Jak szczegółowo opisano w A papier Opublikowano w czasopiśmie NaturaNaukowcy doszli do wniosku, że źródło to może pochodzić z ziemi. Doszli do tego wniosku, biorąc pod uwagę obecność innych gazów szlachetnych, takich jak neon, co pokrywa się z warunkami panującymi w czasie, gdy Ziemia wciąż aktywnie się formowała, miliardy lat temu.

Naukowcy doszli do wniosku, że jeśli mają rację co do źródła tych gazów, może to dać nam bezcenny wgląd w procesy i warunki, które istniały, gdy powstała nasza planeta, oraz zbadać rdzeń Ziemi, który jest oczywiście uwięziony pod tysiącami gazów skały. Mile płynnej skały i minerałów.

Nadal wiele nie wiemy o powstaniu naszej planety, ale ten najnowszy fragment może być częścią znacznie większej układanki dotyczącej powstania Ziemi.

READ  Tajemnicza eksplozja szybkiego radia w kosmosie ma wzór „bicia serca”.

Więcej o jądrze Ziemi: Naukowcy odkryli wewnątrz Ziemi gigantyczną kulę z litego metalu