24 maja, 2022

MSPStandard

Znajdź wszystkie najnowsze artykuły i oglądaj programy telewizyjne, reportaże i podcasty związane z Polską

Osiem kolejnych elektrycznych Solarisów do Polski


Kolejne Solarisy wyjeżdżają na wypolerowane ulice. Operator komunikacji miejskiej Miejski Zakład Komunikacji zamówił osiem Urbino 12 Electric do użytku w Zielonej Górze. Autobusy elektryczne zostaną dostosowane do obecnych w mieście systemów ładowania i dostarczone w ciągu roku.

Zamówienie to powiększyłoby flotę elektryczną miasta. Poza dostawą zamówienie obejmuje również możliwość zamówienia do sześciu dodatkowych autobusów elektrycznych tego samego typu. Pojazdy mają 30 miejsc siedzących.

„Dzisiaj rozpoczynamy współpracę z Gilona Cora, kolejnym miastem na elektrycznej mapie autobusów Solaris o zerowej emisji spalin” – powiedział Petros Spinaris, członek zarządu Solaris Bus & Coach odpowiedzialny za sprzedaż, marketing i obsługę klienta. „Pionierskie prace związane z elektryfikacją marynarki miejskiej na Cejlonie Cora są doskonałym przykładem dla wielu europejskich miast”.

Silnik elektryczny Solaris Urbino 12 dla Zielonej Góry ma mieć dwa silniki elektryczne zintegrowane w wale napędowym. Dodatkowo przetwornice napięcia do silników trakcyjnych wyposażone są w tranzystory SiC. Baterie autobusów są ładowane przez stacje ustawione w zajezdni, a miasto ma odwrócony pantograf. W tym celu pojazdy są wyposażone w szyny odbierające prąd z tyłu dachu.

Solaris twierdzi, że do tej pory dostarczył ponad 500 bezemisyjnych e-busów do 36 polskich miast. Elektrownia Urbino 18 była testowana w Zielonej Górze w zeszłym roku. Wcześniej miasto zakupiło i eksploatowało kilka krótkich autobusów spalinowych Solarisa.

Polski Związek Komunalny Górnośląsko-Zagłębiowska Metropolia (GZM) zamówił niedawno w Solarisie 32 autobusy elektryczne i związaną z nimi infrastrukturę ładowania. Z autobusów Urbino electric o długości 12 i 18 metrów do 2023 roku będą korzystać przewoźnicy z Gliwic, Katowic, Sosnowca i Świerklańca. Łącznie GZM zamówił 27 oddzielnych autobusów Urbino 12 electric i pięć Urbino 18 electric.

Solaris otrzymał zamówienia na elektryczne autobusy szkolne Urbino 12 electric W lutym tego roku. W sumie pięć gmin zamówiło pojazdy po otrzymaniu dofinansowania z rządowego programu dotacji.

READ  Polacy zaniepokojeni amerykańską instalacją rakietową

Solarispus