4 grudnia, 2023

MSPStandard

Znajdź wszystkie najnowsze artykuły i oglądaj programy telewizyjne, reportaże i podcasty związane z Polską

ONZ: Szpital Al-Shifa w Gazie „strefą śmierci”

ONZ: Szpital Al-Shifa w Gazie „strefą śmierci”

W weekendowy nalot na prowadzoną przez ONZ szkołę, z której korzystają tysiące przesiedleńców w północnej Gazie, zginęły co najmniej 24 osoby – poinformował w niedzielę urzędnik ONZ.

Władze palestyńskie poinformowały w sobotę, że wiele osób zginęło i zostało rannych w izraelskim ataku na szkołę Al-Fakhoura, która służyła jako schronienie dla dorosłych i dzieci w rejonie Dżabalii w północnej Strefie Gazy.

Philippe Lazzarini, szef Agencji Narodów Zjednoczonych pomagającej uchodźcom palestyńskim, ogłosił w niedzielę liczbę ofiar śmiertelnych i powiedział, że w chwili ataku w szkole schroniło się prawie 7 000 wysiedleńców. Nie podał liczby rannych, nie wspomniał też o osobie odpowiedzialnej.

Armia izraelska oświadczyła, że ​​otrzymała raporty o incydencie, który miał miejsce w sobotę w rejonie Dżabalii i że jest on poddawany przeglądowi, dodając, że „jest zaangażowana w przestrzeganie prawa międzynarodowego, w tym podejmuje możliwe kroki w celu ograniczenia szkód dla ludności cywilnej”.

Inna szkoła, w mieście Gaza, w której przebywało wówczas około 4000 wysiedleńców, została w piątek „bezpośrednio zbombardowana”, a karetki „nie były w stanie dotrzeć do szkoły, aby udzielić pomocy” – powiedział Lazzarini. Jego agencja UNRWA twierdzi, że zginęło lub zostało rannych dziesiątki osób, ale nie podaje dokładnych liczb.

Sekretarz generalny ONZ Antonio Guterres powiedział, że setki tysięcy palestyńskich cywilów znalazło schronienie w obiektach ONZ w całej Gazie. „Powtarzam, że świętość naszych budynków jest nienaruszalna” – stwierdził w niedzielnym oświadczeniu.

Według oświadczenia UNRWA od rozpoczęcia izraelskiej kampanii bombowej w Gazie 7 października co najmniej 176 wysiedleńców szukających schronienia w szkołach prowadzonych przez UNRWA zginęło, a prawie 800 innych zostało rannych. Zajęcia zostały zawieszone, a szkoły zamieniono w schroniska w całej Gazie.

Agencja podała, że ​​w dalszym ciągu weryfikuje dane dotyczące liczby zabitych i rannych, ale potwierdziła, że ​​co najmniej 17 jej obiektów zostało poddanych bezpośredniemu bombardowaniu.

„Duża liczba zbombardowanych obiektów UNRWA i liczba zabitych cywilów nie mogą być jedynie szkodami ubocznymi” – stwierdził Lazzarini w oświadczeniu. Dodał, że obiekty agencji zostały wyraźnie oznaczone jako budynki ONZ, a ich współrzędne były regularnie wymieniane z obiema stronami konfliktu, dodając, że „jest to kolejny dowód na to, że nikt ani nigdzie w Gazie nie jest bezpieczny”.

READ  Ukraiński Kościół Prawosławny zezwala na obchody Bożego Narodzenia 25 grudnia, ponieważ pogłębia się spór z Moskwą

UNRWA podała, że ​​4 listopada zaatakowano także szkołę Al Fakhoura, w wyniku której zginęło co najmniej 12 osób, a 54 inne zostały ranne.

Według UNRWA w placówkach agencyjnych w całej Strefie Gazy przebywa około 900 000 wysiedleńców. Jest wśród nich wiele osób, które uciekły z północnej Gazy po izraelskich rozkazach ewakuacji tego obszaru w obliczu nasilających się tam walk lądowych.

Rodziny szukające schronienia w szkołach UNRWA na południu opisywały przeludnione placówki, w których brakowało żywności i wody.

Ihab Abd Rabbo powiedział, że wraz z matką, żoną i szóstką dzieci schronił się w szkole prowadzonej przez agencję ONZ w mieście Khan Yunis na południu od czasu, gdy nalot zniszczył ich dom.

Jego rodzina, podobnie jak tysiące innych osób, uciekła do szkoły w nadziei, że będzie bezpieczna. Jednak pan Abd Rabbo powiedział, że kiedy na początku tego tygodnia w pobliski obszar doszło do nalotu, w wyniku którego w stronę szkoły trafiły odłamki, ponownie zaczął obawiać się o życie swoich bliskich.

„Nie ma bezpiecznego miejsca” – dodał. „Nie mogę jednak wyobrazić sobie bezpieczniejszego miejsca, do którego mógłbym się udać”.

Abu Bakr Bashira Współtworzył reportaże z Londynu.