18 listopada, 2024

MSPStandard

Znajdź wszystkie najnowsze artykuły i oglądaj programy telewizyjne, reportaże i podcasty związane z Polską

ONZ potępia zakaz finansowy dla francuskich mediów |  wolność wiadomości prasowych

ONZ potępia zakaz finansowy dla francuskich mediów | wolność wiadomości prasowych

Genewa, Szwajcaria Wysoki Komisarz Narodów Zjednoczonych ds. Praw Człowieka skrytykował decyzję Mali o zakazie francuskich mediów i wezwał jego przywódców wojskowych do cofnięcia tej decyzji.

„Jesteśmy głęboko zaniepokojeni decyzją regulatora mediów w Mali o trwałym zawieszeniu Radio France International”. [RFI] „I France24” – powiedziała w piątek rzeczniczka Wysokiego Komisarza Michelle Bachelet.

„Zawieszenia te są ostatnimi z serii środków ograniczających prasę i wolność wypowiedzi w Mali i pojawiają się w czasie, gdy wymagają one dokładniejszej kontroli, a nie mniejszej”.

Przywódcy wojskowi Mali po raz pierwszy nałożyli zawieszenie 16 marca, oskarżając nadawców o rozpowszechnianie fałszywych zarzutów dotyczących doniesień o łamaniu praw człowieka przez wojsko.

A Naczelny Urząd Komunikacji ogłosił w środę, że tymczasowe zawieszenie będzie ostateczne.

Stowarzyszenia dziennikarzy potępiły nasilenie ataków i kampanii zniesławiających wymierzonych w dziennikarzy w ciągu ostatniego roku, zwłaszcza przeciwko przedstawicielom francuskich mediów. Zagraniczni i lokalni korespondenci z Mali potępili pogarszający się klimat medialny w tym kraju.

„Nigdy wcześniej nie mieliśmy takiej kontroli” – powiedział niezależny reporter we francuskich mediach, który poprosił o nieujawnianie nazwiska ze względów bezpieczeństwa. Sytuacja tylko się pogorszyła, odkąd napięcia między Francją a Mali zaczęły się nasilać. To kwestia polityczna”.

„powszechny przerażający efekt”

W piątek Komitet Ochrony Dziennikarzy wezwał również władze do cofnięcia decyzji o zakazie RFI i France 24.

„Decyzja władz finansowych o zaostrzeniu tych zawieszeń wskazuje na ich zaangażowanie w odmawianie ludziom w ich kraju dostępu do informacji” – powiedziała w oświadczeniu Angela Quintal, koordynatorka programu Afrykańskiego CPJ.

6 lutego francuski dziennikarz Benjamin Roger, reporter pracujący dla Jeune Afrique, został aresztowany i wydalony w ciągu 24 godzin od jego przybycia do stolicy Mali, Bamako. Władze powiedziały, że reporter nie miał referencji prasowych. Tydzień temu ogłosili, że przedstawicielom mediów trudno będzie uzyskać zezwolenie dla mediów.

„Do tej pory akredytacja prasowa jest rzadko wymagana, a jej brak nie przeszkadza dziennikarzom w swobodnej pracy” – napisali w oświadczeniu Reporterzy bez Granic.

READ  Dyplomaci G7 odrzucają chińską, północnokoreańską i rosyjską agresję

8 kwietnia Reporterzy bez Granic minęli rok od porwania francuskiego dziennikarza Oliviera Dubois, korespondenta francuskich publikacji Liberation, Le Point i Jean Afrique. 14 marca powiązana z Al-Kaidą Nusrat al-Islam and Muslims Group, koalicja grup zbrojnych, opublikowała wideo pokazujące, że wciąż żyje.

Francuska wolontariuszka Sophie Petronin została porwana w Gao w 2016 roku i zwolniona cztery lata później. W 2013 roku bandyci porwali i zabili Jesselina Duponta i Claude’a Verlona, ​​dwóch dziennikarzy RFI, w malijskim mieście Kidal, kiedy zakończyli wywiad z przywódcą separatystów Tuaregów.

Członek malijskich sił specjalnych na straży w Katy, Mali [File: Florent Vergnes/AFP]

Tymczasem Organizacja Narodów Zjednoczonych potępiła, jak taka sytuacja zmusza tych reporterów nadal w kraju do praktykowania autocenzury.

„Obecny klimat ma mrożący krew w żyłach wpływ na dziennikarzy i blogerów” – powiedziała dziennikarzom rzeczniczka ONZ Ravina Shamdasani.

„Nasze biuro nadal dokumentuje poważne zarzuty łamania międzynarodowych praw człowieka i prawa humanitarnego w wielu częściach kraju i pozostajemy głęboko zaniepokojeni działaniami zmierzającymi do zmniejszenia i tak już ograniczonej przestrzeni dla ludności cywilnej”.

Napięcia między Mali a Francją narastają od czasu wojskowego puczu pułkownika Aseme Guety z 8 sierpnia 2020 r., który obalił popieranego przez Francję prezydenta Ibrahima Boubacara Keïtę.

W czerwcu 2021 r. Francja, dawne mocarstwo kolonialne w regionie, wstrzymała wspólne operacje wojskowe z siłami malijskimi w oczekiwaniu na gwarancje powrotu ludności cywilnej na stanowiska władzy.

Prezydent Francji Emmanuel Macron zapowiedział, że rozpocznie wycofywanie oddziałów, ok. 5100 żołnierzy, stacjonujących w regionie od 2013 roku w ramach tzw. operacji Barkhane, która obejmuje pięć krajów regionu Sahelu – Burkina Faso, Czad, Mali, Mauretania i Niger .

W odpowiedzi na przejęcie władzy w Mali przez wojsko blok regionalny ECOWAS i Unia Afrykańska zawiesiły Mali w swoich organizacjach i zagroziły sankcjami.

W styczniu premier Mali Chogoel Kokala Maiga oskarżył Francję o promowanie braku bezpieczeństwa i podziałów w kraju i wydalił jej ambasadora.

Według Reporterów bez Granic Mali zajmuje 99. miejsce na 180 krajów w Światowym Indeksie Wolności Prasy z 2021 r.

READ  EKSKLUZYWNIE: USA twierdzi, że rosyjska Grupa Wagnera kupiła północnokoreańską broń na wojnę z Ukrainą