3 lipca, 2022

MSPStandard

Znajdź wszystkie najnowsze artykuły i oglądaj programy telewizyjne, reportaże i podcasty związane z Polską

Indie przejmują aktywa Xiaomi o wartości 725 milionów dolarów w wyniku nielegalnych transferów

Indie przejmują aktywa Xiaomi o wartości 725 milionów dolarów w wyniku nielegalnych transferów

Pracownicy stoją w pobliżu logo firmy w sklepie Xiaomi w Szanghaju, Chiny, 1 listopada 2021 r. REUTERS / Aly Song / Files

Zarejestruj się teraz, aby uzyskać bezpłatny nieograniczony dostęp do Reuters.com

NEW DELHI (Reuters) – Indie poinformowały w sobotę, że skonfiskowały 725 milionów dolarów z lokalnych kont bankowych chińskiej firmy Xiaomi Corp. (1810.HK) Po przeprowadzeniu dochodzenia odkryto, że producent smartfonów dokonywał nielegalnych przelewów do podmiotów zagranicznych, przekazując je jako opłaty licencyjne.

Dyrekcja ds. Egzekwowania badała praktyki biznesowe chińskiej firmy w związku z podejrzeniem naruszenia indyjskiego prawa dewizowego. Czytaj więcej

Agencja ds. Przestępstw Finansowych poinformowała w sobotę, że skonfiskowała aktywa konta bankowego Xiaomi Technology India Private Limited po stwierdzeniu, że firma przekazała równowartość 55,5 miliarda rupii w walucie obcej trzem podmiotom zagranicznym, w tym podmiotowi z Grupy Xiaomi, „w pozory płatności”.

Zarejestruj się teraz, aby uzyskać bezpłatny nieograniczony dostęp do Reuters.com

Agencja dodała w oświadczeniu, że przeniesienie do dwóch innych nieznanych i niepowiązanych podmiotów z siedzibą w Stanach Zjednoczonych było również „ostateczną korzyścią podmiotów z grupy Xiaomi”.

„Te ogromne sumy zostały przekazane w imieniu tantiem na polecenie chińskich podmiotów grupy dominującej” – powiedział dyrekcja.

Xiaomi powiedział w oświadczeniu wydanym później w sobotę, że jest zgodny z indyjskimi przepisami i uważa, że ​​„płatności tantiem i ich ujawnienie bankowi są zgodne z prawem i uczciwe”.

„Opłaty licencyjne dokonane przez Xiaomi India dotyczyły nielicencjonowanych technologii i adresów IP używanych w naszych produktach w wersji indyjskiej… Zobowiązujemy się ściśle współpracować z władzami rządowymi w celu wyjaśnienia wszelkich nieporozumień” – dodała.

Działania dyrekcji przeciwko Xiaomi wskazują na rozszerzenie kontroli chińskiej firmy produkującej smartfony, której indyjskie biuro zostało napadnięte w grudniu w ramach odrębnego śledztwa w sprawie rzekomego uchylania się od podatku dochodowego. Naloty padły na niektóre inne chińskie marki smartfonów w tym czasie.

READ  Ratingi CNN gwałtownie spadły w pierwszych tygodniach pod rządami nowego prezydenta Chrisa Lichta

Reuters poinformował 12 kwietnia, że ​​Manu Kumar Jain, były szef indyjskiego Xiaomi, został wezwany na przesłuchanie w ramach śledztwa prowadzonego przez dyrekcję. Czytaj więcej

Źródło zaznajomione ze śledztwem, które poprosiło o nie ujawnienie nazwiska ze względu na delikatność sprawy, powiedział Jain, który jest obecnie globalnym wiceprezesem Xiaomi z siedzibą w Dubaju, pojawiło się przed śledczymi na początku tego miesiąca.

Dział Realizacji poprosił również firmę o szczegóły finansowania zagranicznego, schematy akcjonariatu i finansowania, dane finansowe oraz informacje o kluczowych menedżerach zarządzających firmą.

Według Counterpoint Research, Xiaomi zajęło pierwsze miejsce w sprzedaży smartfonów w Indiach w 2021 roku, z udziałem w rynku na poziomie 24%. Na drugim miejscu uplasowała się południowokoreańska firma Samsung z udziałem 19%.

Kilka chińskich firm miało problemy z prowadzeniem działalności w Indiach z powodu napięć politycznych, które nastąpiły po starciu na granicy w 2020 roku. Od tego czasu Indie powołały się na obawy związane z bezpieczeństwem, zakazując ponad 300 chińskich aplikacji, w tym popularnych aplikacji, takich jak TikTok, a także zaostrzając standardy dotyczące chińskie inwestycje w Indiach.

Zarejestruj się teraz, aby uzyskać bezpłatny nieograniczony dostęp do Reuters.com

Reportaż Adityi Kalry w New Delhi; Montaż przez Williama Mallarda, Helen Popper i Mike’a Harrisona

Nasze kryteria: Zasady zaufania Thomson Reuters.