26 maja, 2024

MSPStandard

Znajdź wszystkie najnowsze artykuły i oglądaj programy telewizyjne, reportaże i podcasty związane z Polską

Ogólnie najwolniejsza inflacja konsumencka w Chinach pozostawia miejsce na więcej bodźców

Ogólnie najwolniejsza inflacja konsumencka w Chinach pozostawia miejsce na więcej bodźców

  • W lutym inflacja cen konsumpcyjnych spadła
  • Kurczenie się produktu pogłębiło się w lutym
  • Wspierająca polityka pieniężna nie będzie ograniczana przez inflację

PEKIN (Reuters) – W lutym roczna inflacja cen konsumpcyjnych w Chinach spadła do najniższego poziomu od roku, ponieważ konsumenci zachowali ostrożność pomimo rezygnacji z surowych kontroli związanych z pandemią pod koniec 2022 r.

Analitycy stwierdzili, że wraz z ciągłym spadkiem produkcji, o którym również informowano w czwartek, presja cenowa nie stała się przeszkodą w dalszych działaniach rządu w celu wsparcia ożywienia gospodarczego po zakłóceniach spowodowanych przez COVID-19.

Narodowe Biuro Statystyczne poinformowało, że jego wskaźnik cen towarów i usług konsumpcyjnych (CPI) w lutym był o 1,0% wyższy niż rok wcześniej, rosnąc w najwolniejszym tempie od lutego 2022 r.

Wynik był znacznie poniżej mediany szacunków 1,9% w ankiecie Reutera i 2,1% rocznego wzrostu odnotowanego w styczniu.

Rząd stawia sobie za cel średni poziom cen konsumpcyjnych w tym roku, który będzie o około 3% wyższy niż w 2022 r.

— powiedział Bruce Pang, główny ekonomista ds. Wielkich Chin w JLL, komentując dane.

Najnowsze aktualizacje

Zobacz jeszcze 2 historie

Zhiwei Zhang, szef Pinpoint Asset Management, powiedział, że liczby kontrastują z innymi danymi, które wykazały znaczną siłę popytu krajowego.

„Jednakże słaba inflacja CPI otwiera rządowi przestrzeń do wprowadzenia większej polityki łagodzenia polityki monetarnej” – powiedział.

Ekonomiści generalnie nie spodziewają się jednak w tym roku dużych ruchów w polityce pieniężnej. W zeszłym roku rząd dwukrotnie obniżył wymagane rezerwy bankowe, aby pobudzić gospodarkę.

Podczas gdy inne kraje cierpią z powodu trwającej od dziesięcioleci inflacji, usilne wysiłki na rzecz opanowania COVID-19 w Chinach w zeszłym roku zakłóciły produkcję i zmniejszyły popyt, ograniczając presję cenową. Ekonomiści spodziewają się wzrostu inflacji w nadchodzących miesiącach, głównie dzięki zakończeniu kontroli związanych z pandemią.

READ  Podobno pracownicy Tesli przekazywali osobiste klipy wideo z samochodów właścicieli
Grafika Reutera

Yuan budzi się

Juan osłabił się w czwartek, gdy dane cenowe rozbudziły wątpliwości inwestorów co do tempa ożywienia, któremu zagraża słabnący popyt zagraniczny i załamanie na rynku nieruchomości w kraju.

Parlament wyznaczył, jak twierdzą analitycy, konserwatywny cel wzrostu PKB na 2023 r. na poziomie około 5 proc., co jest oznaką, że decydenci są świadomi trudności gospodarczych.

Narodowe Biuro Statystyczne przypisuje spowolnienie wzrostu cen konsumpcyjnych niższemu popytowi po święcie Księżycowego Nowego Roku w styczniu. Dodała, że ​​większość cen świeżej żywności spadła w wyniku ciepłej pogody i obfitych zapasów.

Wskaźnik cen towarów i usług konsumpcyjnych wyrównany sezonowo spadł o 0,5% w porównaniu z poprzednim miesiącem, rozmijając się z oczekiwaniami wzrostu o 0,2%. Miesięczny wzrost CPI w styczniu wyniósł 0,8%.

Roczna bazowa stopa inflacji konsumenckiej, która nie obejmuje wahań cen żywności i energii, wyniosła w lutym 0,6%, w porównaniu z 1,0% w styczniu.

Skurcz produktu pogłębił się i wydłużył do piątego miesiąca.

Indeks cen producentów w lutym spadł o 1,4% w porównaniu z rokiem poprzednim, w dużej mierze spowodowany spadkiem kosztów surowców. Można to porównać z medianą prognozy spadku o 1,3% w ankiecie Reutera i rocznym spadkiem o 0,8% w styczniu.

Od października ceny producenta są konsekwentnie niższe niż rok temu.

W ubiegłym roku gospodarka osiągnęła jeden z najsłabszych wyników od dziesięcioleci, wyciskana przez trzy lata kontrolowanych pandemii, spadek cen nieruchomości i rozprawę z prywatnym biznesem.

Aby pobudzić wzrost, rząd planuje trzymać się zwykłego schematu wydatków na infrastrukturę.

(Raportowanie Liangbinga Zhao i Ryana Wu) Montaż autorstwa Bradleya Perretta

Nasze standardy: Zasady zaufania Thomson Reuters.