6 lutego, 2023

MSPStandard

Znajdź wszystkie najnowsze artykuły i oglądaj programy telewizyjne, reportaże i podcasty związane z Polską

Jack Ma, założyciel Ant Group, zrezygnuje z Kontroli

Jedna z najbardziej wpływowych firm z branży technologii finansowych w Chinach, grupa mrówekW sobotę powiedział, że biznesmen-miliarder Jack Ma planuje zrezygnować z kontroli nad firmą.

Wycofanie się pana Ma z firmy, którą założył, nastąpiło po tym, jak rządząca Partia Komunistyczna rozpoczęła bezprecedensową rozprawę z dużymi firmami technologicznymi. Pekin uczynił Mr. Ma’s Ant Group i jej siostrzaną firmę, giganta handlu elektronicznego Alibaba, klejnotami w koronie swojego internetowego imperium, wczesnymi celami kampanii mającej na celu ograniczenie potęgi internetowych gigantów.

Chińscy urzędnicy zmusili Ant Group do anulowania tego, co mogło być masowym IPO w 2020 roku i później. Ali Baba ukarany grzywną 2,8 miliarda dolarów za nadużycie dominacji. W zeszłym roku Ant Group zapowiedziała, że ​​dokona przeglądu swojej działalności nakazanej przez rząd, aby odpowiedzieć na obawy organów regulacyjnych dotyczące nieuczciwej konkurencji i ilości danych, które gromadzi o użytkownikach.

Pod rządami Xi Jinpinga, najwyższego przywódcy Chin, Pekin starał się w ostatnich latach wywierać większą kontrolę państwa nad gospodarką, w tym poprzez ograniczanie wpływów potentatów, którzy zgromadzili ogromne bogactwa, ale byli postrzegani jako przesadni.

Pan Ma został okrzyknięty w Chinach wzorem sukcesu, ale miał coraz większe kłopoty z chińskim rządem, zwłaszcza po tym, jak pod koniec 2019 roku skrytykował krajowe organy nadzoru bankowego. W ostatnich latach w dużej mierze zniknął z widoku publicznego.

grupa mrówek powiedział w reklamie W sobotę pan Ma nie jest już „osobą kontrolującą”, która posiada 34 proc. akcji spółki. Zamiast tego będzie jednym z dziesięciu największych akcjonariuszy.

Ogłoszenie, w którym opisano posunięcie jako część planu „poprawy ładu korporacyjnego”, nie zawierało szczegółów, kiedy zmiany zostaną sfinalizowane i wskazywało, że nie wpłyną one na codzienną działalność firmy. W ramach obecnej struktury zarządzania Ant Group pan Ma nie pełni funkcji kierowniczej.

READ  Rajd na Wall Street podnosi Nasdaq o 20% z najniższego poziomu, ponieważ obawy o inflację ustępują

Flagowa aplikacja Alipay firmy Ant jest główną bramą do ponad miliarda użytkowników w Chinach, którzy używają jej do płacenia za posiłki, robienia zakupów na kredyt i gromadzenia oszczędności. Ale jego wpływ i skala sprawiły, że w Pekinie skupiła się na nim uwaga, ponieważ władze kontrolują branżę fintech pod kątem potencjalnych zagrożeń dla szerszego systemu finansowego kraju. Potem, w 2020 roku, krótko przed tym Mrówka ma być publicznaRegulatory nagle zatrzymać Jego pierwsza oferta publiczna, wyceniana wówczas na 34 miliardy dolarów, byłaby największą IPO w historii.

Nie było od razu jasne, w jaki sposób wycofanie się pana Ma z Ant Group może wpłynąć na jakiekolwiek plany, jakie gigant fintech może mieć, aby wznowić swoją pierwszą ofertę publiczną. Ale prawdopodobnie będzie to opóźnione ze względu na wymagania dotyczące aukcji. Giełda w Hongkongu wymaga rocznego okresu oczekiwania po zmianie właściciela; Inne rynki wymagają dwóch lub trzech lat.

Grupa Ant przeprowadziła restrukturyzację swoich spółek zgodnie z żądaniami chińskich władz. W zeszłym miesiącu organizatorzy Zgoda Zaplanuj pozyskanie kapitału w wysokości 1,5 miliarda dolarów dla jednostki zajmującej się pożyczkami konsumenckimi, dzięki czemu ramię rządu Hangzhou stanie się drugim co do wielkości udziałowcem. Podwyższenie kapitału pokonuje główną przeszkodę regulacyjną, umożliwiając udzielanie pożyczek konsumenckich o wartości do 500 miliardów juanów, czyli 73 miliardów dolarów.

Zatwierdzenie było ostatnim sygnałem, że chiński rząd jest gotowy do złagodzenia swojego twardego stanowiska wobec firm internetowych w celu pobudzenia aktywności gospodarczej w 2023 roku.

długo po”Zero covidaBlokady, grzywny i surowe przepisy dotyczące Ant Group i innych gigantów technologicznych Li Qiang, nowy urzędnik numer dwa w partii komunistycznej, wezwał kadry na grudniowym spotkaniu gospodarczym do „energicznego rozwoju gospodarki cyfrowej” i poprawy ich globalnej konkurencyjności.

READ  Gaz osiąga 4 dolary za galon po raz pierwszy od 2008 r.

Zhixu Wang Przyczynić się do badań.